Ana yemekler Kategorisi

Yeni Yazılar

Yeşil mercimek yemeği tarifi

  Yeşil mercimek çok faydalık bir bakliyattır. Bazıları onun adına ”kara şimşek” demektedir. Askerde bu yemekten öncelerde sıklıkla çıkardı. Tarifi: Mercimekleri akşamdan bir kap suyun içerisine koyun. Bunu mercimeklerin yumuşaması ve çabuk pişmesi için yapıyoruz. Tencerenin içerisine yağı ekle soğanları koy

Bamya tarifi

Derin dondurucuda saklayabileceğiniz ve kışın afiyetle yiyebileceğiniz sebzelerden birisi bamyadır. Bamya pişirilirken bir çok insan hata yapıyor. Dikkatle ve özenle yapılan bamya yemekleri çok ama çok lezzetli ve iştah açıcı olmaktadır İlk öncelikle  bamyalarınızın saplarını temizleyiniz. Küçük bir bıçak kullanmanızı öneririm. 

soğan dolması

Yapılışı: Soğanların başlarını ve altlarını derince kesip, sıcak suyun içinde 10 dakika bıraktıktan sonra, baş parmağınızda altlarından başlara doğru ortasını çıkarın, diğer katlarını da tek tek ayırın. Diğer dolmalara hazırladığınız şekilde dolma içini hazırlayın. Bu hazırladığınız malzemeyi soğanların İçine doldurup pişireceğiniz

kabak dolması

1.5 kg. kadar kabağı kazıyıp içlerini oyduktan sonra su dolu bir tencereye koyun. 1 iri soğanı ince doğrayın. Yarım •kg. kıyma, yarım fincan pirinç. 1 demet maydanoz, tuz, karabiber, 1 fincan suyla karıştırın. Bu içi kabaklarla doldurun.. Dolanları tencereye dikine yerleştirin.

Mercimekli Köfte

Malzemesi: Kırmızı mercimek, ince bulgur, 1 su bardağı zeytin yağı, biber salçası, maydanoz, 2 baş soğan, yeşil soğan tuz, biber, kimyon, kırmızı biber. Yapılışı: Mercimek iyice pişirilir. Bulgur ilave edilip, iyice yoğrulur. 1 ‘kaşık salça, tuz, biber, kimyon konup iyice karıştırılır.
Yaşam ve İnsanlar