Aralıklı oruç zayıflatır mı? Aralıklı oruç diyetini nasıl yapmalısınız?

tarafından
77
Aralıklı oruç zayıflatır mı? Aralıklı oruç diyetini nasıl yapmalısınız?

Dikkat çeken kilo verme yöntemlerinden aralıklı oruç diyeti, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla uygulanıyor. Zorlu ve düşük kalorili diyetlerin aksine kaloriye değil beslenme zamanlarına odaklanan bu diyetin faydaları da bir hayli fazla.

Aralıklı oruç zayıflatır mı? Aralıklı oruç diyetini nasıl yapmalısınız?

Son zamanlarda üzerinde en fazla durulan kilo verme biçimi aralıklı oruç tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla uygulanan diyet yöntemlerinden biri. Aslına bakarsanız bu oruç yöntemi yalnızca kilo verme yöntemi olarak adlandırılamaz. Aralıklı orucu sağlıklı bir yaşam için uygulanan beslenme tarzı olarak da tanımlayabiliriz. Üstelik alışılagelmiş zorlu ve düşük kalorili diyetlerin aksine bu uygulamada kalori sayımı uygulanmıyor. Bu uygulamanın temel prensibi alınan kaloriden çok, kalorinin alınma zamanına dikkat etmektir.

Evet yanlış duymadınız, aralıklı oruç yaparken kalori saymanıza gerek yok. Yapmanız gereken tek şey yalnızca oruç sürenizi ve yemek yeme sürenizi belirlemek... Oruç sürenizi ve yemek yeme sürenizi günlük rutininize entegre edebilirsiniz. Üstelik ideal kilonuza ulaşmanız için de büyük yardımcı. Ayrıca fiziksel ve mental olarak daha sağlıklı olmanızı sağlıyor. 

ARALIKLI ORUÇ EN DOĞRU NASIL YAPILIR?

Genellikle 08-16 ve 09-17 saatleri arası oruç sistemleri uygulanıyor. Ancak aralıkları kendinize göre değiştirmeniz mümkün. 
Aralıklı orucun en yaygın uygulanan sistemi 8 saat içinde kalori miktarına takılmaksızın beslenip, 16 saat aralığında oruç tutarak vücudun dinlendirilmesidir. İlk başta dinlenme süreleri zorlayıcı olabilir. Ancak endişelenmeyin, zaman geçtikçe vücudunuz bu sisteme alışacak ve aralıklı oruç sistemi yaşam tarzınız haline gelecek.

Aralıklı orucun en az 8-16 versiyonu kadar popüler bir diğer alternatifi ise 5-2 sistemi. 5-2 aralıklı orucun temel kuralı haftanın 5 günü normal beslenme düzeninize devam ederken haftanın geri kalan günlerinde günlük alınan kalori miktarını 600 ile sınırlamak. Kilo vermede etkisi 8-16 sistemi kadar hızlı sonuç verdiği gözlenmemiştir. Hatta kolesterol problemi olanlar için dengeleyici bir etkisi vardır. 

Aralıklı orucu doğru bir şekilde uygulayarak hayatınıza entegre etmek sağlıklı sonuç alma açısından oldukça önemli. Her ne kadar aralıklı orucun bedeninize kazandıracağı faydalar sayısız olsa da öncelikle vücudunuzun buna uygun olup olmadığını anlamak için beslenme ve diyetetik uzmanına danışmanızda fayda var. Beslenme ve diyetetik uzmanı gerekli tahlillerin ardından sizin için en uygun oruç yöntemini belirlemede yardımcı olacaktır.

 ARALIKLI ORUÇ FAYDALARI 

Bu diyetle kilonuzu kontrol altına almanızın ötesinde çok daha fazla faydalar görebilirsiniz. Hem mental hem de bedensel olarak iyi hissetme hali için çok fazla kişinin uyguladığı aralıklı orucun bilinen ve bilinmeyen faydaları şöyle:

  • Sağlıklı bir kilo kontrolü sağlar. 
  • Vücut hücreleri yenilenir. 
  • Gençlik hormonu salgılanır. 
  • Kolesterol değerleri düşer. 
  • Obezite hastalığının önüne geçilir. 
  • Kandaki şeker oranı sağlıklı seviyelere iner. 
  • Kronik hastalıklara iyi gelir. 
  • Stres hormonunun salınımı azalır. 
  • Metabolizma sağlığı korunur.

ARALIKLI ORUÇTA NELER YASAK?

Diğer diyet yöntemlerine nazaran bu sistemde kalori miktarı, beslenme zaman aralıklarına göre daha az önemlidir. Fakat aralıklı oruç uygularken birtakım kurallar vardır. Bu kurallara dikkat edilmezse yeme bozukluğu ve hormonal dengesizlikler gibi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Olumsuz sonuçlar elde etmemek ve sağlığınızı bozmamak için diğer diyet uygulamaları gibi aralıklı oruç öncesinde de diyetisyene danışmanızda fayda var.

Aralıklı oruç süresi boyunca su, şekersiz kahve, yeşil çay gibi kalorisiz içecek tüketimi serbesttir. Ancak bunun dışında herhangi bir besin tüketilmesi kesinlikle yasaktır. Ayrıca beslenme uzmanları bu süreçte yüksek karbonhidrat ve koruyucu içeren paketli gıda tüketimini önermiyor. Aralıklı oruç yaparken gazlı içeceklerin tüketilmemesi ve onun yerine bol miktarda su tüketmek de oldukça önemli. 

Sağlıklı diyet yöntemleri için diğer yazılarımıza da mutlaka göz atın. 

İlgili Haberler
Oruç tutmanın sağlığa 12 faydası: Kolesterolü düşürüyor, depresyona iyi geliyor…
Bir haftalık sağlıklı beslenme menüsü