Baklava şerbeti sıcak mı olur yoksa soğuk mu? Baklava şerbeti için ideal ölçü nedir?

tarafından
92
Baklava şerbeti sıcak mı olur yoksa soğuk mu? Baklava şerbeti için ideal ölçü nedir?

Baklava şerbeti dökerken baklava soğuk şerbet ise el yakmayacak sıcaklıkta olmalı.

Evde yapılan baklavanın tadı bir başka oluyor. El emeği göz nuru büyük özenle hazırlanan baklavalarda şerbetin ölçüsü ve sıcaklık derecesi çok mühim. Baklava sıcakken şerbeti dökerseniz tatlının hamurlaşmasına neden olursunuz, şerbet soğuk, baklava da soğuk olursa tatlı şerbeti çekmez. Peki doğrusu nedir? Baklava şerbeti nasıl hazırlanır?

BAKLAVANIN ŞERBETİNİ YAPARKEN PÜF NOKTALARI

Baklavanıza şerbet yaparken şerbeti koyu kıvamda olmalı. Bu kıvamı anlamak için şerbetten bir kaşığın ucuyla alınır ve porselen bir tabağa damlatılır. Şerbet yayılmadan duruyorsa hamura dökmek için kıvamı gelmiş demektir. Şerbetin kıvamı koyu olmalıdır ki, baklava şerbeti hemen içine çekip hamurlaşmasın.

Şerbet hazırlarken 2 ölçü şekere, 1.5 ölçü su ideal şerbet ölçüsü.

Baklava şerbeti çok aşırı koyu olduysa içine biraz daha su ekleyip kaynatabilirsiniz.

Baklava şerbeti konusunda bir diğer önerimiz baklava şerbetini kaynatırken atacağınız çeyrek limonla şerbetin şekerlenmesini engelleyebilirsiniz.

Şerbete bir çimdik tuz koymak ve güzelce karıştırmak baklavanın şekerlenmesini önlemenizi sağlayacak bir diğer tavsiyemiz.

Şerbeti yaparken şeker eriyene kadar karıştırın ancak daha sonra hiç karıştırmayın bu da şekerlenmeyi artırabilir

Baklava soğuk, şerbet ise el yakmayacak sıcaklıkta olmalı! Baklava soğuk, şerbet ise dumanı gitmiş kadar ılınmış (sıcak) halde iken şerbeti kullanmalı. Kısacası soğuk tatlıya orta ısıda şerbet dökülecek. Yani parmağınızı batırdığınız zaman şerbet elinizi yakmayacak. Baklava yufkaları tepside henüz sıcakken kaynamış şerbetin dökülmesi yufkanın hamurlaşmasına neden olabiliyor. Soğumuş yufkaya dökülen orta ısıda şerbet yufkanın şerbeti daha çekmesine, baklavanın kıvamının güzel olmasına yardımcı olacaktır.

Baklavanız şekerlendiyse, sıcak su dolu bir kabın içine baklava tepsinizi yerleştirip bekleyebilirsiniz. Dikkat edin içine su kaçmasın.

ŞERBETİN ŞEKERLENMEMESİ İÇİN NE YAPMALI?

Baklavalar maalesef hemen şekerleniverir. Aslında hemen şekerlenen tatlının şerbetidir. Baklava şerbeti hazırlarken tencereye suyu ve şekeri koyduktan sonra şeker suda eriyene kadar karıştırın. Şeker eridiğinde, istediğiniz kıvama gelinceye kadar kesinlikle karıştırmayın. Şayet şeker eridikten sonra karıştırmaya devam ederseniz şerbet şekerlenecektir. Hemen şekerlenmemesi için şerbetin şekeri eridikten sonra karıştırmayın.

BAKLAVA ŞERBETİ NASIL YAPILIR?

Malzemeler

  • 4 bardak şeker
  • 3 bardak su
  • Bir kaç damla limon suyu

Tencereye şeker ve suyu koyup şeker eriyene kadar karıştırın. Şeker eridikten 5 dk. sonra birkaç damla limon suyu ekleyin. Şerbet koyulaşana kadar 15-20 dakika kaynatmaya devam edin.