Bostan Karnıyarık Fırında Tarifi

tarafından
40
Bostan Karnıyarık Fırında Tarifi
  1. Bostan patlıcanlarının orta kısımlarından bir birbuçuk parmak kalınlığında halka dilimler kesip çıkarın, bolca tuzla ovarak on on beş dakika dinlendirin. Kenar kısımlarını küp küp doğrayıp şakşuka yapabilirsiniz.

  2. İç harci için ince doğranmış soğanları, ince doğranmış biberleri bir kaşık sıvı yağ ve bir kaşık tereyağında pembeleşinceye kadar kavurup kıymayı ilave edin. Kıyma suyunu çekip renk alıncaya kadar topaklanmayacak şekilde eze eze kavurun. Kıymaya bu aşamada yarım çay bardağı sıcak su eklerseniz daha kolay ezilecektir.

  3. Kavrulan kıymaya domates rendesini, tuzunu, baharatlarını ilave edip yarım çay bardağı daha sıcak su ekleyerek on dakika birlikte pişirin. Son olarak ince kıyılmış maydanozu ilave edin, çevirip ateşten alın. Tuz ve baharatlarını damak tadınıza göre kontrol edin.

  4. Terleyen patlıcanları iki kağıt havlu arasında hafifçe bastırarak acısını alın, sudan geçirip kağıt havlu üzerinde kurutun. Derince yayvan bir tavada sıvı yağı kızdırın ve patlıcanlar altın rengini alana kadar kızartın (Patlıcanların yağ çekmemesi için yağın iyice kızması gerekmektedir.)

  5. Cam bir fırın kabına aldığınız patlıcanların orta kısımlarını çatalla hafifçe ezerek çukur oluşturun. Bu çukurlara iç harcı pay edip hazırladığınız salçalı sosu gezdirin. Dilerseniz birer parça tereyağ ekleyebilirsiniz. Rendelediğiniz kaşarı patlıcanlara pay edip önceden 180 derece ısıtılmış fırında kaşarlar eriyene kadar fırınlayın ve sıcak sıcak servis edin. Afiyet olsun!