Cevizli Kabak Tarator Tarifi

tarafından
23
Cevizli Kabak Tarator Tarifi
  1. Kabakları yıkayıp kabuklarını bir soyacak yardımı ile ince ince alın. Rendenin kalın tarafından geçirip bir yemek kaşığı tuz ilave ederek karıştırın ve suyunu salması için on dakika kadar bekletin, sonra bir kevgire alıp süzdürün.

  2. Genişçe bir tavaya sıvıyağı alıp kızdırın. Kabakları tavaya alıp orta ateşte alt üst ederek renk alıp yumuşayıncaya kadar soteleyin.

  3. Sotelenen kabakları ateşten alıp soğumaya bırakın. Bu arada sosu için sarımsakları havanda dövün veya bıçak yardımı ile iyice ezin. Bir demet dereotunu kalın saplarından ayırdıktan sonra olabildiğince ince ince kıyın. Kıyılmış dereotunun yarısını ayırın, kalan yarısını sarımsaklarla ve ince kıyılmış ceviz içi ile birlikte yoğurda ilave edip homojıen bir kıvam alıncaya kadar karıştırın.

  4. İyice soğuttuğunuz kabaklara dereotlu yoğurdu ilave edin, karıştırın, yayvan bir servis tabağına alıp çatalın tersi ile düzeltin. Kalan kıyılmış dereotu ile ya da bir kaç dal dereotu ve cevizle süsleyerek soğuk servis edin. Afiyet olsun !