Dünya Turta Günü: Kıtır Hamurda Tatlı Yolculuk!

tarafından
63
Dünya Turta Günü: Kıtır Hamurda Tatlı Yolculuk!

23 Ocak Turta Günü: Sanatsal, Yenebilir Şekiller!

Tatlı sevenlerin dikkatini çeken 23 Ocak Turta Günü, ülkemizde de bilinen özel günlerden biridir. Çok eski dönemlerden günümüze kadar aynı heyecanla kutlanan 23 Ocak Turta Günü, Avrupa’da oldukça önemlidir. Özenle ve tatlı bir telaşla kutlanan 23 Ocak Turta Günü sayesinde turta adıyla bilinen tatlının geniş bir coğrafyaya yayılması kolaylaşır.

Çay ve kahve yanında severek tüketilen turta, özel bir tarihte yeniden hatırlanır ve pek çok kişinin bol turtalı bir gün geçirmesi sağlanır. İnsanları birleştiren ve keyifli sohbetlerde buluşturan 23 Ocak Turta Günü’ne Nefis Yemek Tarifleri farkıyla değinelim. En özel ve lezzetli turta tariflerini Nefis Yemek Tariflerinde deneyerek siz de bu güzel günün kutlama heyecanına ortak olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tart Tarifleri Kolay, Resimli, Değişik

Tarif için: Büyük Borcamda Elmalı Turta (Tart)

23 Ocak Turta Günü Ortaya Çıkış Öyküsü

23 Ocak Turta Günü, tatlı seven kişilerin bir araya gelip tatlılarla keyifli ve eğlenceli zaman geçirmesine imkan tanıyan eğlenceli bir kutlama günüdür. Her sene 23 Ocak’ta gerçekleşen bu özel gün, tatlılarla dolu bir hatıra bırakır. İnsanların farklı türde turtaları keşfetmelerini sağlayan Turta Günü’nün nasıl ve ne zaman ortaya çıktığına dair kesin bir bilgi bulunmuyor.

Bazı hikayelere göre, çok eski dönemlerde 23 Ocak gününde, Avrupa’da “Krallar Günü” kutlaması yapılırmış. Bu tarihi takip eden günlerde özel tarifli turtalar, pastane vitrinlerinde dikkat çekermiş. Yılın diğer dönemlerinde bu kadar gündeme gelmeyen turtalar, 23 Ocak tarihinde daha çok sevilir ve tüketilir olmuş. Gelenekselleşerek 23 Ocak artık turtanın özel bir günü olmuştur.

Sosyal medyanın ve yiyecek sektörünün yoğun ilgisini gören 23 Ocak Turta Günü, günümüzde hala severek ve özenle kutlanır. Dünyanın pek çok yerinde 23 Ocak olduğunda, turta ile lezzetli deneyimler yaşanır.

Tarif için: Şeftalili Turta (Videolu)

Şeftalili Turta (Videolu)

23 Ocak Turta Günü Neden Önemlidir?

Çay ve kahve ikramlıklarına turta gibi lezzetli bir tarif ekleyen kişiler için, 23 Ocak Turta Günü çok önemlidir. Çünkü bu kutlama günü, insanları birleştirir ve güzel hatırlanacak anıların yaşanmasına aracılık eder. Kutlanan her yerde, kişilerin daha iyi hissetmesine ve yeni tatlar denemesine imkan tanır.

İnsanların lezzetli tatlılarla keyifli zaman geçirmesini sağlayan bu özel kutlama günü, tatlı tariflerine ilgili olan kişilerin de yeni tecrübeler edinmesini kolaylaştırır. Hem sosyal medyada hem de gerçek hayatta insanların paylaşım içinde olmasını da pekiştirir. Pek çok önemli gün olduğu gibi 23 Ocak Turta Günü de insanlar için pozitif duyguların hissedilmesine ortam hazırlar.

Turta lezzetlerinin daha geniş coğrafyada yayılmasını, tatlı tariflerinin zenginleşmesini, kültürel alışverişin devam etmesini sağlayan özel ve heyecanlı bir gün olduğu için önemlidir.

Tarif için: Kolay Elmalı Turta Tarifi (Videolu)

Kolay Elmalı Turta Tarifi (Videolu)

23 Ocak Turta Günü Neler Yapılır?

Yaşadığınız bölgede ve şehirde, 23 Ocak Turta Günü heyecanını hissetmek isterseniz Nefis Yemek Tariflerinin önerileri ile harika bir gün geçirebilirsiniz. İşte, 23 Ocak Turta Günü için yapabileceğiniz etkinlik önerileri!

 • Turtanın odak noktası olduğu bu özel günde, evinizde en lezzetli turta tariflerini denemek için Nefis Yemek Tariflerinde yer alan turta önerilerini hazırlayabilirsiniz.
 • Turta yapımı ve tarifleri konusunda kendinizi geliştirmek isterseniz, çevrenizde düzenlenen workshop etkinliklerine katılabilirsiniz.
 • Ailenize ya da sevdiklerinize özel bir davet hazırlayacaksanız, birbirinden lezzetli ve çeşitli turtaları deneyerek keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.
 • Sosyal medya platformlarında yer alan 23 Ocak Turta Günü kutlamalarına siz de eşlik edebilirsiniz.
 • İş arkadaşlarınıza, komşularınıza, okul arkadaşlarınıza ikram etmek için küçük turtalar hazırlayabilirsiniz.
 • Dolabınızda elma çok fazlaysa, elmaları değerlendirmek için Turta Günü’ne özel elmalı turta deneyebilirsiniz.
 • Tatlı ve tuzlu turta tarifleri ile tanışmak için Nefis Yemek Tariflerinin en özel tariflerinden faydalanabilirsiniz!

Tarif için: Elmalı Güllü Tart (Videolu)

Elmalı Güllü Tart (Videolu)

23 Ocak Turta Günü Hangi Ülkelerde Kutlanır?

Turta, Amerika’nın geleneksel tatlılarından biridir. Türkiye’de de çok sık hazırlansa da turtanın tarihi Amerika’ya ve Hollanda’ya kadar uzanır. Bu konumlarda, turta özel bir tarif olarak hazırlanır. Yılbaşı öncesinde ve sonrasında, yiyecek vitrinlerinde çok sık turta görülür.

23 Ocak Turta Günü için:

 • Fransızlar galette de rois,
 • İspanyollar roscon,
 • Amerikalılar king cake,
 • Portekizliler bolo rei,
 • Meksikalılar rosca,
 • Yunanlılar vassilopita adıyla özel turtalar hazırlar.
 • Türkiye’de bu özel güne eşlik etmek isteyenler ise orijinal turta tarifleriyle beraber milföy turtaları hazırlar.

Tarif için: Meyveli Tartolet Tarifi (Videolu)

Meyveli Tartolet Tarifi (Videolu)

Dünya Türk Kahvesi Günü: UNESCO Onayladı!

Uluslararası Kurabiye Günü: Tatlı Bir Gelenek!

Dünya Patlamış Mısır Günü: En Keyifli Film Eşlikçisi!

Dünya Çikolatalı Pasta Günü: Esmer Mutluluk Dilimleri!

Dünya Vegan Günü: Canlı Yaşamına Farkındalık Kazanın

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.