Dut kaç kalori? Dutun metabolizmayı hızlandırıp zayıflattığı ortaya çıktı!

tarafından
73
Dut kaç kalori? Dutun metabolizmayı hızlandırıp zayıflattığı ortaya çıktı!

Dut yaz aylarının sevilen meyvelerinden, hem lezzetli hem de bonus olarak kalorisi de çok düşük. 1 adet dut yalnızca 5 kalori. Bu nedenle diyet listelerinde de güvenle yer alabilecek bir besin. Yüksek lif içeriği sayesinde tok tutuyor, bağırsakları çalıştırıyor, iştahı kesiyor. Siz de ara öğünlerde, yemeklerden yarım saat önce dut yiyerek tokluk sürenizi uzatabilirsiniz!

1 adet dut 5, 100 gram dut ise yalnıza 43 kalori.
1 adet dut 5, 100 gram dut ise yalnıza 43 kalori.

Dut, antioksidan özellikleri ve sağlığa birçok faydası ile bilinmekte. Hatta geleneksel Çin tıbbında terapötik özellikleri nedeniyle hastalıkları tedavide sıklıkla kullanılmış. Dutla ilgili bir ilgiç özellikte dut zayıflatan meyvelerden olarak geçiyor. Dutun kilo verme etkisi üzerine Çin Bilim Akademisi ve Sacred Heart Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalar dutun zayıflamaya yardımcı olduğunu kanıtladı!

DUT KAÇ KALORİDİR?

1 adet dut yalnızca 5 kaloridir. Diyetisyen Şebnem Kandıralı dut hakkında "Dut, az kalorili fakat çok lezzetli bir meyvedir. 100 gramında yalnızca 43 kalori bulunur. 1 bardak dut ise aşağı yukarı 60 kaloriye tekabül etmektedir." ifadelerinde bulundu.

DUT KİLO VERDİRİR Mİ?

Dut binbir derde deva bir meyve. Kolesterolün dengelenmesine yardımcı oluyor, kanseri önlüyor. Dut üzerinde yapılan araştırma dutun zayıflamakta da etkili olduğunu gösteriyor. Çin Bilim Akademisi tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen bir deneyde, dut meyvesinde bulunan maddelerin insan genetiğine en yakın canlı olan farelerin yağ hücrelerini harekete geçirdiği ve metabolizma hızını artırarak zayıflamayı kolaylaştırdığı görülmüştür. Kahverengi yağ hücrelerinin vücut ısısından sorumlu olduğu ve yağ yakımında görev aldığı bilinmekte. Çalışmayı koordine eden Dr. Wan-Zhu Jin; "Dut, obeziteye karşı etkili bir meyvedir." açıklamasında bulunmuş, istenmeyen kilolardan kurtulmaya destek olabileceğini ifade etmiştir.

Dutun kilo verme üzerindeki etkisini belirlemek için İtalya'nın F. De Ritis Enstitüsü ve Sacred Heart Üniversitesi tarafından bir araştırma yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre, günlük 1.300 kalorilik diyet planlarına dutu dahil edenler, yaklaşık üç aylık bir zaman dilimi içinde toplam vücut ağırlıklarında yaklaşık %10 gibi bir kilo kaybı yaşadılar. Araştırmacılar ayrıca dut tüketen grubun bel ve uyluk bölgelerinde önemli ölçüde azalma olduğunu da fark ettiler. 

DUT KİLO ALDIRIR MI?

Dut kalorisi çok düşük bir meyve olduğundan, çok fazla yenilmediği ve günlük kalori ihtiyacı aşılmadığı sürece kilo aldırmıyor aksine yukarıda da ifade ettiğimiz gibi zayıflamaya yardımcı oluyor.

DUTUN FAYDALARI NELERDİR?

Uzman Diyetisyen İpek Ağca Özger, dutun yararları ile ilgili önemli tespitlerde bulundu: "B grubu vitaminler, K vitamini, demir, fosfor ve potasyum da bu meyvede bolca bulunmaktadır. Öte yandan lutein, antosiyanin, beta-karoten ve ksantin gibi güçlü antioksidanlar da bu meyvenin içerisinde yer almaktadır. Bundan dolayı çeşitli hastalıkların iyileştirilmesinde alternatif bir yöntem olarak tercih edilmekte, cilt bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır. Takriben bir çay bardağı dut yemek, bir porsiyon meyve yemeye denktir."

Beyaz, siyah, mor… Hangi renk olursa olsun dut, eşsiz bir antioksidan kaynağı. Tazesi de kurutulmuşu da çok faydalı olan dut, yaz mevsiminin vazgeçilmezi. Öte yandan dut hoşafı ve dut pekmezi de oldukça lezzetli.

Diyetisyen Fazile Yılmaz sağlığa şu gibi faydaları olduğuna dikkat çekiyor:

 1. Antioksidan oranı yüksek olduğu için kanserin önlenmesinde etkilidir.
 2. Kan pıhtılaşmasına mani olup, kan basıncını düzenliyor
 3. Anemi hastalığının engellenmesinde fayda sağlayabilir.
 4. Kan şekerini kontrol altına alır.
 5. Böbreklerdeki ve karaciğerdeki zararlı maddeleri temizler.
 6. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyucudur.
 7. Kolesterolün yükselmesini engeller.
 8. Kendimizi dinç hissettirir.
 9. Antioksidan etkisiyle cilt hücrelerinin yenilenmesini destekler.
 10. A, C, K vitaminlerine sahiptir. B grubu vitaminler ile kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, fosfor ve sodyum minerallerini ihtiva eder.
 11. Kan sulandırıcıdır. Ağrılara ve yüksek tansiyona iyi gelir.
 12. Dişleri ve kemikleri güçlendirir.
 13. Karaciğer ve böbreklerde atık maddelerin birikmesine engel olur. Yani detoks etkisi gösterir.
 14. Göz sağlığı için faydalıdır.
 15. Başka meyvelerden daha fazla protein içerir.
 16. Anemi (kansızlık) hastalığının iyileşmesine yardımcıdır.
 17. Bolca lif içerdiğinden, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Kan şekerinin ve kolesterolün yükselmesini önler. Ancak kurutulmuş dut şekerin yükselmesine yol açabilir. Bu yüzden 1 porsiyonu geçmeden tüketilmelidir.
 18. Resveratrol içeriğiyle dut, saç, tırnak ve cilt sağlığına destek olur. Cildi tazeler, nem verir, yaşlanma karşıtı (Anti-aging) etkisiyle genç görünmeye yardım eder. Bundan dolayı kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır.
 19. Diyet yapanlar için ideal bir meyvedir.
 20. Kurutulmuş veya taze olarak tüketilebildiği gibi, meyve soslarında, kahvaltılık karışımlarda, pekmez yapımında, tatlılarda, dondurma ve meyve sularında da kullanılır.

DUTUN ZARARLARI NELERDİR?

Dutun sağlığa faydaları kadar bir takım yan etkileri de mevcut. Dutun fazla miktarda yenmesi şu sorunlara yol açabiliyor:

Dutun glisemik indeksi yüksektir, bu nedenle kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olabilir. Diyabet hastasıysanız, insülin direnciniz varsa, kan şekeriniz düzenli değilse, günlük en fazla 1 porsiyon dut yiyebilirsiniz. Dutu yoğurt veya başka bir süt ürünüyle tüketirseniz kan şekerinizin aniden yükselmesini önleyebilirsiniz.

Dut ve türevi meyveler fazla yenildiğinde hazımsızlık, mide bulantısı, ishal ve şişkinliğe neden olabiliyor.

Kuru dut, potasyum mineralinden zengindir. Böbrek hastaları için tavsiye edilmez.