Erik nasıl kurutulur? Kuru erik yapmanın 2 farklı pratik yöntemi

tarafından
258
Erik nasıl kurutulur? Kuru erik yapmanın 2 farklı pratik yöntemi

Erik kurutmak için güneşte ve fırında olmak üzere iki farklı yöntem vardır.

Kuru erik sevilen atıştırmalıklardan. Diyetisyen Hilal Konak kuru eriğin yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığa iyi geldiğini, kalp ve damar sağlığını koruduğunu, kemik hastalıklarını önlediğini, vücut direncini artırıp bağışıklığı güçlendirdiğini ifade ediyor. Erik kurusunu hazır satın almak yerine kendiniz de eriği kurutabilirsiniz. İşte erik kurutma yöntemleri:

ERİK NASIL KURUTULUR?

Erik taze olarak tüketilebileceği kurutularak da yenilebilir. Böylece besin değeri de artırılmış olur. Kuru erik ile ayrıca komposto yapılabilir, keklere, hamur işlerine kuru erik eklenebilir. Erik şu şekilde kurutulabilir:

Güneşte Erik Kurutma Yöntemi

Erik kurutmak için en uygun erik türü mürdüm eriğidir. Ancak can eriği olarak da bilinen yeşil erik de kurutulabilir.

Güneşte erik kurutmak için öncelikle erikleri bol suda yıkayıp uzunlamasına dört parçaya bölün. Temiz bir bezi güneş altına serin Eriklerin iç kısmı yukarı bakacak şekilde bez üzerine yan yana dizin. Kuruyunca çekiliyorlar araları çok açılıyor çünkü. Bol güneş alan bir yerde bir kaç günde erikler kuruyacaktır.

Erikler iyice kuruduktan sonra toplayıp cam kavanozlarda yahut keten bez torbalarda muhafaza edebilirsiniz. Henüz hava sıcaksa serinleyene kadar buzdolabında saklayın.

Fırında Erik Kurutma Yöntemi

Fırında erik kurutma yöntemi güneşte kurutmaya nazaran maalesef çok maliyetli olacaktır. Çünkü eriğin fırında kurutulması en az 4 saat sürüyor, bu da elektrik faturasının çok gelmesi demek. Yine de fırında kurutayım diyorsanız işte yapmanız gerekenler:

Erikleri bir tasa alıp yıkayıp, ortadan ikiye kesin ve içindeki çekirdekleri çıkarın. Fırın tepsisine fırın kağıdını serin ve eriklerin kabuk kısmı fırın kağıdına gelecek şekilde birbirine değmeyecek şekilde tepsiye dizin. Fırın tepsisini fırına verin 200 derecede 3-4 saat boyunca fırında pişirin, bu süre zarfında ara ara eriklerin yanıp yanmadığını kontrol edin. Süre dolunca fırının fişini çekin ve erikler gece boyunca fırında kalsın. Ertesi gün kuruttuğunuz erikleri yiyeceğiniz kadar buzluk poşetlerine koyun, poşedin ağzını bağlayın.