Hangi bayram tatlısı kaç kalori? Baklava, tulumba, şekerpare… tatlılar ve kalorileri

tarafından
68
Hangi bayram tatlısı kaç kalori? Baklava, tulumba, şekerpare… tatlılar ve kalorileri

Baklavası, tulumbası, şekerparesi… Bayramlar hiç tatlısız olur mu? İster evde yapın isterseniz de hazır olarak satın alın bayramın en iyi ikramlığı şüphesiz ki birbirinden lezzetli tatlılar. Fakat kilo alma endişeniz varsa doğal olarak bu enfes yiyeceklerin kalorisini merak edersiniz. Bayram tatlıları kaç kalori? Hangi tatlının kalorisi ne kadar? İşte Uzman Diyetisyen Sıla Bilgili’nin verdiği bilgiler ışığında bayram tatlılarının kalorileri:

Fotoğraf:freepik
Fotoğraf:freepik

Tatlı yemeyi çok seviyorum ancak bir yandan da kilo alacağım diye korkuyorsanız üzülmeyin yalnız değilsiniz! Biz hanımların çoğu bu tedirginliği yaşarız. Yiyeceklerin kalorileri bizim için çok mühimdir. Aslında gıdaların kalorilerini bilip ona göre sağlıklı tercihler yapmak, günlük kalori ihtiyacını aşmamak, ve hareketli bir yaşam sürmek, bunlar fit kalmanın altın kuralları, tüm bunlara riayet edildiği sürece kilo almaz ideal kilonuzu korursunuz. Gelin birlikte bayram tatlılarının kalorilerine bir göz atalım:

BAYRAM TATLILARI VE KALORİLERİ

Tatlıların çoğu yüksek karbonhidrat ve şeker içeriği nedeniyle aslında pek de sağlıklı yiyecekler değildir. Sınırı aşıldığında, porsiyona dikkat edilmediğinde kolaylıkla kilo almaya yol açarlar.  Bu nedenle hangi tatlı olursa olsun sık tüketilmesi önerilmez. Fakat günlük kalori ihtiyacını aşmadan arada sırada, bayramda seyranda yani nadiren tatlı yenilebilir. Peki hangi tatlı kaç kalori? Uzman Diyetisyen Sıla Bilgili bayram tatlıları ve kalorilerini şu şekilde sıraladı:

 • Baklava (1 adet/ 40 g) : 165 kcal
 • Şekerpare (1 adet / 50 g): 148 kcal
 • Tulumba tatlısı (1 adet /30 g): 95 kcal
 • Sütlaç (1 kase): 300 kcal
 • Supangle (1 kase): 184 kcal
 • Kadayıf (1 dilim/140-160 g): 420-480 kcal
 • Revani (1 orta dilim-100 g): 348 kcal
 • Tavukgöğsü tatlısı (1 orta boy-210 g): 165 kcal
 • Elma tatlısı (1 adet): 209 kcal

BAYRAM TATLILARININ ZARARLARI NELERDİR?

Dr. Canan Karatay şeker en tatlı zehirdir diyor ve her seferinde şeker içeren besinlerin zararına dikkat çekiyor. Diyetisyenler ve uzmanların çoğu da bu konuda hemfikir, un, şeker ve tuzun içerisinde yer aldığı besinleri zararlı ve boş kaloriler olarak tanımlıyorlar. Boş kalori demek besleyici içeriği olmayan, vitamin, mineral değeri çok düşük yahut hiç olmayan gıdalar için kullanılan terimlerden. Bayram tatlıları da maalesef boş kalorilerden. Hem kontrolsüzce tüketildiğinde kolay kilo yapabiliyorlar hem de günümüz şartlarında gelirimize göre çok pahalılar. Bayram tatlılarının kilo aldırmasının yanı sıra diğer olumsuz özellikleri kan şekerini çabuk yükseltmeleri ve fazla tüketildiğinde midede yanma, ağrı gibi şikayetlere neden olmaları. Yok artık hiç mi yemeyeceğiz dediğinizi duyar gibiyim. Evet yenilebilir ancak 1-2 adet gibi mümkün mertebe az miktarda ve tükettikten sonra bol hareket ederek. Örneğin tatlı yedikten sonra en az 1 saat yürüyüşe çıkmak iyi olur. Hepimize iyi bayramlar…

BAYRAM İÇİN DİYET TATLI TARİFİ

Malzemeler

 • 6 adet hurma
 • 1 yemek kaşığı şekersiz fıstık ezmesi
 • 2 yemek kaşığı yulaf unu  
 • 5 yemek kaşığı pirinç fıstık

Tarif 9 porsiyondur. 1 porsiyon yalnızca 82 kalori.

Bir kaseye sıcak su koyup içerisine hurmaları atıp yarım saat içerisinde bekletelim, kabuklarını ve çekirdeğini çıkaralım. Hurmaları çatalla püre yapalım. İçerisine fıstık ezmesi koyup karıştırmaya devam edelim. 2 yemek kaşığı yulaf ununu kontrollü şekilde ekleyelim. Son olarak da fıstıklarımızı da 1 tatlı kaşığı kadarını üstünü süslemek için ayırıp, geri kalanını ekleyerek güzel bir hamur haline getirip, yağlı kağıt üzerinde ince uzun şekillendiriyoruz. Ayırdığımız fıstıkları tatlı üzerine serpip biraz bastırıyor ve verev şekilde kesip, servis ediyoruz.

İlgili Haberler
1 Dilim, 1 Adet Cevizli Baklava Kaç Kalori Yapar Diyette Yenir mi?
1 (Bir) Dilim, 1 Adet Antep Fıstıklı Baklava Kaç Kalori?
Soğuk baklava kaç kalori, kilo aldırır mı, besin değeri ne?