Hazımsızlığa Son: Yemekten Sonra Sindiriminizi Kolaylaştıracak 7 İçecek

tarafından
142
Hazımsızlığa Son: Yemekten Sonra Sindiriminizi Kolaylaştıracak 7 İçecek

Dünyadaki en güzel şeylerden biri de hiç şüphesiz ki yemek yemek! Fakat bilindiği gibi yemeği biraz fazla kaçırdığımızda veya ağır yemekler tükettiğimizde hazımsızlık, karın şişliği veya mide ağrısı gibi sindirim problemleri ile karşılaşabiliyoruz. İşte tam da böylesi durumlarda sindirimi kolaylaştıran içecekler ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hazımsızlık hissettiğinizde tüketebileceğiniz bazı içecekleri listeledik. İşte mideyi rahatlatan, bağırsak hareketlerine yardımcı olan ve yiyeceklerin daha kolay parçalanmasını sağlayan 7 sağlıklı içecek…

1. Su

Su, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli sıvıdır. Ayrıca sindirimi kolaylaştıran en iyi içeceklerden biridir. Zira gün içinde bol miktarda su içildiğinde, yiyeceklerin parçalanması ve sindirim sisteminde verimli bir şekilde ilerlemesi çok daha kolay oluyor. Eğer siz de yemek yedikten sonra hazımsızlık yaşıyorsanız öğününüzden yaklaşık 30 dakika sonra bir bardak su içerek sindirim sisteminize destek olabilirsiniz. Suyu sade içmeyi sevmiyorsanız içine birkaç dilim limon atarak suyunuzu tatlandırabilirsiniz. Ya da damak tadınıza göre taze meyveler veya fesleğen, nane gibi sağlıklı sebzeler ekleyebilirsiniz.

2. Limon suyu

Limon suyu, içerdiği antioksidanlar ve C vitamini sayesinde en sağlıklı içeceklerden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle yemeklerden önce suyla seyrelterek içmeniz, sindiriminizi kolaylaştırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilir. Çünkü limon suyunun içerdiği sitrik asit mide asidi üretiminizi destekler. Bu da öğünlerinizin kolayca parçalanmasını, sindirimin kolaylaşmasını ve hazımsızlık hissinin önlenmesini sağlar.

3. Ayran

Sindirim sistemi için son derece faydalı kabul edilen içeceklerden biri de ayrandır. Zira ayran, sindirimi kolaylaştıran faydalı bakteriler ve laktik asit açısından fazlasıyla zengin bir içecektir. Ayrıca ayranın minimal yağ seviyesi de sindirimi kolaylaştıran bir diğer faktördür. Doğal bir probiyotik olan ayrandaki yararlı bakteriler şişkinlik, hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sorunlarının önlenmesine büyük ölçüde yardımcı olur. Özellikle ev yoğurdu ile hazırlayacağınız ayranın probiyotik içeriği daha yüksek olacaktır. Bu yüzden yoğurt, kefir ve ayran gibi süt ürünlerini mümkün olduğunca evde kendiniz hazırlamaya çalışın.

4. Nane çayı

Yemeklerden sonra hazımsızlık yaşadığınızda faydalanabileceğiniz bir diğer içecek de nane çayıdır. Hatta bazı araştırma sonuçlarında, nane çayının irritabl bağırsak sendromu semptomlarını hafiflettiği gösteriliyor. Mide kaslarını gevşeten ve safra akışını artırmayı sağlayan nane çayı, tüm bunlar sayesinde yiyeceklerin sindirim süreçlerinin hızlanmasına ve sindirim sorunlarının önlemesine yardımcı olur. Ayrıca nane çayının mide bulantısını geçirmek için de fazlasıyla etkili olduğu biliniyor. Kuru veya taze nanenin sıcak suda 3 – 5 dakika demlenmesiyle hazırlanan nane çayı biraz keskin bir tada sahip olabilir. Dilerseniz içine bir dilim limon atarak çayınızın içimini kolaylaştırabilirsiniz.

Kombucha çayı, scoby adı verilen bir mantarın siyah, yeşil veya beyaz çay ile 15 – 20 gün fermente edilmesi sonucu elde edilen bir içecektir. Bağırsaklara iyi gelen, sindirimi kolaylaştıran ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olan bu çay hem tatlımsı hem de ekşimsi bir tada sahip. Probiyotik kaynağı olmasının yanı sıra C ve B vitaminleri açısından da zengin olan kombucha çayı demir, çinko, bakır, iyot ve fosfor gibi mineraller de içeriyor. Hazımsızlık hissettiğinizde yemeklerden yarım saat sonra 1 fincan olacak şekilde tüketebilirsiniz.

6. Zencefil çayı

Taze veya kurutulmuş zencefilin sıcak suda demlenmesiyle elde edilen zencefil çayı, doğru tüketildiğinde gastrointestinal hastalıklara karşı koruyucu bir etki gösterebiliyor. Özellikle ağır yemeklerden sonra tüketildiğinde midenin yatışmasına ve karın şişliğinin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca mide bulantısını azaltıcı bir etkisi olduğu biliniyor. Sindirim sistemine olumlu etkilerinin yanı sıra bağışıklığın güçlenmesi ve odaklanma sorunlarının giderilmesi için de uzun yıllardır alternatif tıpta kullanılan zencefil çayı, kış aylarında soğuk algınlığı semptomlarının azalması için de sıklıkla tercih ediliyor.

7. Hibiskus çayı

Antioksidan açısından zengin olan hibiskus, ebegümecigiller ailesine ait bir bitkidir. Yüksek miktarda C vitamini içeren ve ekşimsi bir tada sahip olan bu bitki, aynı zamanda bağırsak sağlığı için çok faydalı. Bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etkisi sayesinde özellikle kabızlık gibi durumlarda oldukça işe yarıyor. Eğer ilk kez deneyecekseniz kaynamış 1 bardak suya 1 – 2 çay kaşığı kurutulmuş hibiskus bitkisi koyup demlenmeye bırakın. Yaklaşık 5 dakika bekledikten ve bitkiyi süzdükten sonra çayınız hazır olacak.

Sindirimi kolaylaştıran içecekler listemizin sonuna geldik! Eğer ilginizi çektiyse bu yazımızı da beğenebilirsiniz:

Sindirim Problemi Yaşayanlara: Şişkinliği Önlemenin 18 Doğal Yolu

Kaynak: 1