Hurma çekirdeğinden kahve tarifi: Tadan 40 yıl unutamıyor!

tarafından
87
Hurma çekirdeğinden kahve tarifi: Tadan 40 yıl unutamıyor!

Hurma çekirdeği kahve metabolizmayı hızlandırıp zayıflamaya yardımcı olabiliyor.

Hurma özellikle Ramazan ayında soframızın vazgeçilmezi bir lezzet. Hurmanın faydaları hepimizin malumu, peki hurma çekirdeğinin de çok yararlı olduğunu duymuş muydunuz? Evet hurma çekirdeği de diyet lifleri, polifenoller oleik asit, diyet lifi, karbonhidratlar, yağ ve protein içeriği ile en az hurma kadar şifalı. Hurma çekirdeği ile kahve yaparak evde çok sağlıklı bir içecek hazırlayabilirsiniz! Hurma çekirdeği kahvesinin yapımı ve faydaları için buyurun devam edelim:

HURMA ÇEKİRDEĞİ KAHVESİ NASIL YAPILIR?

Hurma çekirdeklerini hurmadan ayırıp temiz bir tepsiye dizin, 170 derece fırında ortalama 40 – 45 dakika boyunca kavurun. Dilerseniz güneş görmeyen bir ortamda çekirdekleri iyice kuruttuktan sonra da yağsız ve susuz olarak da kavurabilirsiniz. Bu çekirdekleri mutfak robotunda yahut rondoda öğütün. Filtre kahve demler gibi yaklaşık 7 dakika boyunca demleyin. Yahut Türk kahvesi yapar gibi de yapabilirsiniz.

Hurmanın çekirdeklerini çıkarırken dikkat etmeniz gereken püf nokta çekirdeğe yapışan meyve parçalarını da iyice temizlemek olmalı. Şayet meyve parçalarını temizlemezseniz çekirdekleri fırında kavuracağınız için çekirdekler iyice temizlenmez ise yanar ve fazla karamelleşir, kahvenin acı bir tada sahip olmasına neden olur.

HURMA ÇEKİRDEĞİ KAHVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Hurma çekirdeği ile yapılan kahvenin sağlığa faydaları şöyle:

  • Hurma çekirdekleri yüksek miktarda antioksidan, lif ve mineral içerdiğin bu kahve serbest radikallerle savaşıp yaşlanmayı geciktiriyor.
  • Doğal kafein kaynağı olarak uyarıcı etki gösteriyor, enerji veriyor, halsizliği gideriyor.
  • Metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeyi destekliyor.
  • Vitamin ihtiyacını karşılıyor! Hurma az miktarda C vitamini ve B(1) tiamin, B(2) riboflavin, nikotinik asit (niasin) ve A vitamini dahil olmak üzere en az altı vitamin içeriği ile vitamin eksikliğini önlüyor.
  • Düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerini düzenliyor. Kan şekerinin hızlı yükselmesini önleyip dengeliyor
  • Zengin lif içeriği ile bağırsakları çalıştırıp kabızlıkla savaşıyor.
  • Proantosiyanidin özelliğine sahip olduğu için karaciğeri ve böbreği hasardan koruyor.
  • Hurma çekirdeği sodyum (Na), potasyum (K), magnezyum (Mg), kalsiyum (Ca), Ferrum veya demir gibi birçok mineral içeriği sayesinde düzenli olarak hurma çekirdeği kahvesi içmek mineral eksikliğini önlemeye yardımcı oluyor.