Kabızlık kilo aldırır mı? Diyette kabızlık nasıl geçer? Evde 5 doğal çözüm

tarafından
222
Kabızlık kilo aldırır mı? Diyette kabızlık nasıl geçer? Evde 5 doğal çözüm

Kabızlık, dışkı kolonda çok yavaş hareket ettiğinde meydana gelir, büyük abdest yapmakta zorlanmadır. Kabızlığa çoğu zaman şişkinlik, mide ağrısı da eşlik eder.  Peki kabızlık kilo almaya sebep olur mu? Özellikle diyet yapanlarda sık görülen kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlık metabolizmayı yavaşlatıp zayıflamayı güçleştirir. İncir ve kayısı kürü kabızlığa en etkili doğal çözümdür.
Kabızlık metabolizmayı yavaşlatıp zayıflamayı güçleştirir. İncir ve kayısı kürü kabızlığa en etkili doğal çözümdür.

Kabızlık; dışkılama sırasında zorlanma, dışkının çok katı olması, gaz gibi belirtilerin eşlik ettiği çok can sıkıcı bir problemdir. Kabızlıktan kurtulmak için doktorun verdiği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıda bildireceğimiz doğal tarifler de kabızlığa iyi gelecektir.

KABIZLIK KİLO ALDIRIR MI?

Evet kabızlık kilo almaya neden olabilir. Bunu şöyle açıklayalım:

Kabızlık, bağırsakları boşaltmak için normalden daha az tuvalete gitmek veya sert, ağrılı dışkı çıkarmak anlamına gelir. Mevcut araştırmalar kabızlığın kilo alımına neden olabileceğini göstermiştir ve bununla ilgili birkaç teori vardır. Kronik kabızlıkta rektum ve bağırsaklarda dışkı birikme olasılığı daha fazladır. Teknik olarak bu durumda vücut ağırlığınız artırabilir. Örneğin kolonda günde 200 gr dışkı birikirse 5 günde 1 kg kilo alınır. Bu ani bir kilo alımıdır. Ancak, vücut ağırlığındaki bu artış kalıcı değil, geçicidir. Kabızlık geçtiğinde kabızlığın neden olduğu kilolar da vücuttan atılacaktır.

Kabızlıkta kilo alımının üç muhtemel nedeni: Vücutta ödem birikmesine yol açması, İnce bağırsakta aşırı bakteri üremesi (SIBO) ve tiroid fonksiyonunun yavaşlamasıdır. Tüm bu nedenlerden dolayı kabızlık sorunu kilo alımını tetiklemektedir.

KABIZLIK KİLO VERMEYE ENGEL MİDİR?

Evet, kabızlık zayıflamaya engel olur. Çünkü kabızlık sindirim sisteminin yavaş çalışması durumunda ortaya çıkar. Dolayısıyla sindirim sistemi yavaşladığında vücudun metabolizması etkilenir ve yavaşlar. Bu durumda kabızlık kişinin kilo vermesine engel olabilir. Fakat bu durum tek başına bir engel değildir. Kabızlık zayıflamayı kısmen zorlaştırır demek daha doğru olacaktır.

DİYET YAPARKEN KABIZLIĞA NE İYİ GELİR?

Diyet yaparken kabızlıkla savaşmak için aşağıda bildireceğimiz diyetisyenler tarafından verilen tarifleri uygulayabilirsiniz:

Kabızlık İçin İncir ve Kayısı Kürü(Diyetisyen Dilara Koçak Tarifi)

Küçük boy bir tencerenin içine 1 adet kuru incir, 2 adet kuru kayısı ve 2 adet kuru eriği küçük küçük doğrayın. Ardından içine 1,5 çay bardağı su koyup haşlayın. Haşlandıktan sonra karışımı ocaktan alıp içine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı keten tohumunu ekledikten sonra robottan geçirin. Kıvamı marmelat gibi olduğunda hazır demektir. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı her sabah 1 tatlı kaşığı dolusu kadar aç karna 2 bardak ılık su ile birlikte tüketin.

İlgili Haberler
Kabızlık Çözümü Kabızlığa İyi Gelen Şeyler, Kabızlığa Çare
Kabız Oldum, Kabızlığı Ne Geçirir, Kabızlık İçin Neler Yemeli?

Kabızlık İçin En Kolay Tarif

Kabızlığa karşı etkil bu kürü hazırlamak için bir su bardağı suyun içine kuru kayısı ve kuru eriği koyun ve bir gece bekletin. Sabahleyin yumuşamış olan meyveleri yiyin ve suyunu da için.

Diğer alternatif tarifimiz: 1 bardak zeytinyağının içine 2-3 tane kuru inciri atın. Bunu akşamları tüketin.

Kabızlık İçin Yulaf Ezmesi Kürü ( Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel Tarifi)

Malzemeler

  • 1 çay bardağı sıcak su
  • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı

Malzemelerin tamamını bir kapta karıştırıp 15-20 dakika bekletin. Bu karışımı sabahları aç karna tüketin. Bunu yedikten sonra 2-3 saat bir şey tüketmemelisiniz.

Hurma İle Kabızlığa Doğal Çözüm

Hurmanın içeriğinde yüksek oranda lif bulunmaktadır ve bu sayede hurma vücutta laksatif etki oluşturmaktadır. Kabızlık problemi yaşadığınızda 1 bardak suyun içine 2 tane hurmayı atın ve bir gece bekletin. Sabahleyin bekletttiğiniz hurmaları aç karna tüketin. Kabızlık sorunundan kurtulduğunu göreceksiniz.

Göbek Eriten Ve Kabızlığa Şifa Olan Kür Tarifi

Malzemeler

  • 1 şişe maden suyu
  • Yarım su bardağı yağsız yoğurt
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • Yarım çay kaşığı nane

Hazırlanışı

Öncelikle bir kabın içine yarım su bardağı yağsız yoğurdu alın ve güzelce çırpın. Ardından içine 1 şişe maden suyunu alın ve bir kez daha çırpın. Sonrasında karışıma 2 yemek kaşığı limonu ve çay kaşığının yarısı kadar naneyi ekleyip güzelce karıştıralım. Hazırlamış olduğunuz bu kürü bardağa alıp için.