Karnıyarık Tarifi | Pratik yemek tarifleri, resimli, kolay.

tarafından
140
Karnıyarık Tarifi | Pratik yemek tarifleri, resimli, kolay.

Türk mutfağının vazgeçilmez fırın yemeklerinden olan karnıyarık yemeği bu tarifle sizinde sofranıza gelecek. Karnıyarık özellikle et yemeklerini patlıcanla sevenlere hitap eden oldukça doyurucu ve geleneksel bir lezzet. Evinizde tek yemeklik kıyma var ve siz de nasıl arttıracağınızı düşünüyorsanız işte göre bir tarif.

  1. Patlıcanlarımızı bir güzel yıkayıp alacalı bir şekilde soyuyoruz. Soyulmuş patlıcanları bir fırın tepsisine veya borcama dizmeden evvel bir kaç yerine bıçakla delikler açalım ki içi çabuk yumuşasın.
  2. 200 dereceye ayarladığımız bir fırında patlıcanlarımızı yumuşayana kadar pişiriyoruz.
  3. Pişen patlıcanların bıçak yardımıyla ortalarını dikine bir şekilde açalım ve içlerini çatalla ezelim. Ancak bu işlem esnasında dikkat etmek lazım zira patlıcanlar parçalanabilir.
  4. Sıra iç harcımızı hazırlamaya geldi zeytinyağımızı derin olmayan bir tencerede ısıtalım ve incecik doğradığımız soğanları ısınan zeytinyağıyla kavuralım.
  5. Hafifçe kavrulan soğanın üzerine kıymayı ve baharatları tuz ile ekleyip kavurmaya başlayalım.
  6. Kıymamız biraz pişince domateslerimizi ve sarımsağımızı da ince doğrayıp iç harcına ekleyin. Domatesler pişip küçülünce çok çok ince doğradığımız maydanozları da ekleyip 3-4 kez iç harcımızı karıştıralım ve maydanozun rengi değişince ocağın altını kapayalım.
  7. Hazır hale gelen iç harcı patlıcanların içlerine çok taşmayacak şekilde yayalım.
  8. Bir kase içerisinde salçamızı yine su ve baharatlarla açalım ve karnıyarıkların üzerinde gezdirelim.
  9. 200 dereceye ayarladığımız bir fırında 20 dakika kadar pişmeleri yeterli olacaktır.

Not: Patlıcanların içini doldurup sadece çeri domatesle süsleyebileceğiniz gibi yeşil biberle de yemeğinize renk katabilirsiniz.

Afiyetler olsunn