Kıymalı Taze Fasülye Tarifi

tarafından
35
Kıymalı Taze Fasülye Tarifi
  1. Fasulyeleri ayıklayıp ikiye bölün. Bölerken kılçık çıkarsa, yani yanlarda sert lifler varsa bıçak veya soyacak yardımı ile çıkarın. Yıkayarak süzülmeye alın.

  2. Kuru soğanları soyup yıkayın ve yemeklik küp küp doğrayın (bu yemeği arpacık soğan ile de yapabilirsiniz). Derince bir tencereye sıvı yağ ve tereyağını koyup ısıtın ve soğanları ilave ederek pembeleşinceye kadar kavurun. Damak tadınıza göre bu aşamada ince ince çentilmiş bir iki diş sarımsak da ilave edebilirsiniz.

  3. Soğanlar kavrulunca kıymayı ilave edin ve birlikte kavurmaya devam edin. Kıymanın top top olmaması için kaşığın tersi ile ezerek kavurun. Tuzunu ve karabiberi ekleyin. Kıyma kavrulup suyunu çekince salça ve domates rendesini ekleyip salçanın kokusu çıkana kadar çevirmeye devam edin.

  4. Kavrulan kıymalı harca fasulyeleri ekleyip alt üst ederek dört beş dakika daha birlikte kavurun. Son olarak fasulyenin üzerini örtecek kadar sıcak su ilave ederek harlı ateşe alın. Kaynamaya başlayınca kapağını kapatarak kısık ateşte fasulyeler yumuşayıncaya kadar pişirin. Beş on dakika dinlendirdikten sonra sıcak sıcak servis edin. Afiyet olsun!

  5. Not : Bu klasik anne yemeğini şehriyeli pirinç pilavı ve dereotlu cacık eşliğinde sunabilirsiniz.