Kola kaç kalori, kilo aldırır mı? Kalorisi ve şekeri çok, besin değeri yok!

tarafından
35
Kola kaç kalori, kilo aldırır mı? Kalorisi ve şekeri çok, besin değeri yok!

Kola dünyada en çok satılan ve en çok tüketilen içeceklerden. 19. yüzyılın sonlarında hayatımıza giren bu lezzet sofralarımızın da vazgeçilmezi oldu. Hatta nikotin bağımlılığında olduğu gibi kola içmeye alışan pek çok kişi kola bağımlısı oldu. Peki özellikle gençler arasında çok popüler olan kola kaç kalori, kilo aldırır mı? İşte ayrıntılar…

Fotoğra:Freepik
Fotoğra:Freepik

Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanın formülü bol hareketli bir yaşam ve yediğimiz içtiğimiz gıdaların kalorilerine dikkat ederek günlük kalori ihtiyacını aşmamak! Bu nedenle her tüketilen besinin kalorisini öğrenmeli, yüksek kalorili gıdalardan ise uzak durmalı. Besin değeri olmayan ancak kalori bakımından yüksek yiyecek ve içeceklerin içerdiği bu kaloriler boş kalori olarak adlandırılır. Kola da tam bu tanıma uyan bir içecek. İçeriğinde protein yok, magnezyum yok, C vitamini yok! Besin değeri yok fakat kalorisi ise çok! Hatta kolanın bir diğer bonusu! kolay kilo aldırması. Her gün kola içmeye devam ederseniz 1 ayın sonunda 1 ila 5 kilo arasında kilo aldığınızı görebilirsiniz.

KOLA ÇEŞİTLERİ VE KALORİLERİ

Kolanın kalorisi kola çeşidine göre değişmekte. Diyet kola ve zero kolalar diğer kolalara göre çok daha düşük kalorilidir. Kolaların kalori miktarları şöyledir:

  • 1 su bardağı kola 90 kaloridir.
  • 1 kutu kola (330 ml) 149 kalori
  • 1 lt kola 610 kalori
  • 2,5 lt kola ise 1125 kaloridir.
  • Kola zero kaç kalori? 1 kutu (330 ml) Coca Cola Zero 1 kalori
  • 1 kutu (330 ml) diyet kola 1 kalori
  • 1 su bardağı (200 ml) diyet kola 1 kalori

KOLA KİLO ALDIRIR MI?

Kola şeker ve karbonhidrat açısından zengin içeriği ile yüksek kalorili içecekler arasında yer alıyor. 1 su bardağı kolada 7 küp şeker, 1 kutu kolada 15 küp şeker bulunuyor. Kalori ve şeker oranı yüksek içecekler ise kolaylıkla kilo almaya neden olabiliyor.

Kadınlarda günlük kalori ihtiyacı 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2500’dür. Günlük kalori ihtiyacını aşacak şekilde günde 1-2 bardak kola içmeniz bile kilo almayı tetikleyebiliyor.

Ancak günlük kalori ihtiyacını aşmadan haftada 1-2 defa 1-2 bardak kola içmek kilo aldırmaz, herhangi bir soruna da yol açmaz.

Kola sevip de kalori alımını azaltmak isteyenler için, Diyet Kola, Kola Zero gibi kalorisi ve şekeri azaltılmış, düşük veya sıfır olan tatlar da alternatif olabilir. Bu içeceklerin kalorileri çok düşüktür.

KOLANIN SAĞLIĞA ZARARLARI NELERDİR?

Kola yüksek kalori içerdiğinden kalori hesabı yapmadan sınırsızca tüketildiğinde kilo aldırıp obeziteye neden olabiliyor.

Kola yüksek miktarda şeker ve asit içermesinden dolayı dişlerin çürümesine ve lekelenmesine yol açabiliyor.

Bir bardak kolanın içerisinde yaklaşık olarak 28 gram şeker yer almakta. Bu miktarda 7 adet küp şekere tekabül ediyor. Bu miktarda şekerin kana karışması kan şekerinde ani yükselme yapabiliyor. Kan şekerinin yükselmesi ise gözlere, kalbe, böbreklere zarar vererek böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Kola kafein açısından zengin bir içecek olduğundan beyni uyarıyor, uykusuzluk dahil uyku bozukluklarını tetikleyebiliyor.

Kolanın içeriğinde yer alan zararlı maddeler şeker ve koruyucu maddeler ile sınırlı değil. Kola sodyum oranı da yüksek bir içecek! Bu özelliğinden dolayı tansiyonu da yükseltebiliyor. Yüksek tansiyon ise felç ve kalp krizi dahil çeşitli ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor.

Kolanın bir diğer zararlı etkisi de kemikler üzerinde. Kola kemikleri eritiyor! Tufts Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, birkaç bin kişi üzerinde yaptıkları çalışmada D vitamini ve kalsiyum alımı iyi olmalarına rağmen, günde en az 3 kez kola içenlerin kemik mineral yoğunluğunun içmeyenlere nazaran yüzde dört daha düşük olduğu sonucuna vardı.

İlgili Haberler
Hamilelikte Kola İçmenin Hamile Kadın Ve Bebeğe Etkileri
Kola Zararlı Mı Çok Fazla Kola (Cola) İçmenin Bilinmeyen Zararları