Kremalı Patates Püresi Tarifi

tarafından
55
Kremalı Patates Püresi Tarifi
  1. Patatesleri yıkayıp soyun. Yaklaşık 5-6 cm’lik küpler halinde irice doğrayın. Mümkün olduğunca aynı boylarda olmasına dikkat edin.

  2. Uygun bir tencereye 4-5 bardak soğuk su koyun. Ocağa almadan önce 1 tatlı kaşığı tuz ilave edin. Patatesleri ekleyip yumuşayıncaya kadar pişirip süzün ve bir kevgire alın. Fazla suyunun buharıyla gitmesi için 1-2 dakika kevgirde bekletin.

  3. Patatesleri yeniden tencereye alın. Bir ezici yardımıyla veya çatalla iyice ezin.

  4. Patatesleri, ezmek yerine ince rendeden geçirebilirsiniz. Ancak rondodan geçirmeyin. Bu nişastasının yapısının bozulmasına ve sünmesine neden olacaktır.

  5. Ezilmiş patateslerin soğuk suyunu uçurmak ve ısıtmak için tencereyi yeniden ocağa alıp 1-2 tur çevirin. Oda sıcaklığındaki 2 yemek kaşığı tereyağını ve 4-5 yemek kaşığı kremayı, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiberi ilave ederek homojenize oluncaya kadar 2-3 dakika daha birlikte ezin.

  6. Altını tutturmadan yaklaşık 10-15 saniye çevirdiğiniz püreyi ateşten alın ve bekletmeden sıcak sıcak servis edin.

  7. Püreyi daha sonra servis edecekseniz cam bir kaba alın. Streç film ile üzerini hava almayacak şekilde elinizle bastırarak kapatın ve buzdolabında saklayın. Servis anında 2-3 kaşık süt ekleyerek karıştırıp ocakta ısıtabilirsiniz. Afiyet olsun!