Lazanya Tarifi | Pratik yemek tarifleri, resimli, kolay.

tarafından
173
Lazanya Tarifi | Pratik yemek tarifleri, resimli, kolay.

Yavaş yavaş bizim de mutfağımıza giren lazanya aslen İtalyan asıllı bir yemektir. Ancak ben içerik bakımından bizim damak zevkimize de uygun olduğunu düşünüyorum. Siz de farklı ve lezzetli bir yemekle misafirlerinizi şaşırtmak istiyorsanız Lazanya Tarifi tam sizlik bir tarif olacaktır. Bu tarifte mutfağınızdaki malzemelere ya da damak zevkinize göre değiştirebileceğiniz maddeler bulacaksınız. Bu maddelerden hangisini kolay buluyorsanız onu uygulayabilirsiniz. Üstelik dünya mutfağından sizin mutfağınıza en uygun Lazanya Tarifi ile mideniz bayram etmiş olacak.

  1. Kıymamızı bir tavada güzelce kavuruyoruz hafiften rengi değişince soğanımızı yemeklik doğrayıp kıymanın yanına atıyoruz.
  2. Mantarları küçük küçük doğrayıp kıymaya ilave diyoruz ve karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz.
  3. Bu adımda hazır satın aldığımız domatesli makarna sosunu tencereye ekliyoruz. Eğer yoksa 4-5 tane domates ve 2-3 diş sarımsağı soyup rendeliyoruz ve tencereye ekliyoruz.
  4. Şimdi kıymalı karışımımız pişedursun biz peynirli karışımımızı hazırlayalım.
  5. Derin bir kaseye süzme peyniri, krem peyniri ve kaşar peynirinin yarısını ekleyip karıştıralım. Üstlerine yumurtalarımızı kırıp iyice özdeşleşene kadar karıştırmaya devam edelim.
  6. Şimdi fırnınıza uygun bir fırın tepsisine ya da borcama kıymalı karışımdan dökelim tepsinin dibine kıymayı iyice yayalım ve üst kısmına da lazanyalardan bir kat çıkalım. Lazanyanız yok ise 4-5 tane patatesi soyup yuvarlak olarak dilimleyelim bu dilimlerden kıymalı sosun üzerini tamamen kaplayacak kadar tepsiye dizelim.
  7. Lazanya/patatesin üzerine de peynirli karışımdan gezdirelim. Bu sıra ile malzemeler bitene kadar kat çıkmaya devam edelim.
  8. En üst kısma da kıymalı sos döküp tepsimizi önceden 200 derecede ısıttığımız fırına atıyoruz ve 45 dakika pişiriyoruz. 45 dakika sonra üzerine kaşar peyniri döküp bir 45 dakika kadar daha pişiriyoruz.

Not: Eğer lazanya yerine patates kullandıysanız pişirme süresini toplamda 50 dakikaya indirin.

Not 2: Lazanya bir çok süper markette makarna üreten markalar tarafından makarnaların yanında satılmaktadır.

Not 3: Domatesli makarna sosu yerine rendelenmiş domates kullanacaksanız kıymaya karabiber, kırmızı biber ve istediğiniz baharatları eklerseniz daha lezzetli olacaktır.