Lezzetli Kebapları Sayesinde Tüm Türkiye’de Ünlü Olan Bursa’nın En İyi 8 İskendercisi

tarafından
120
Lezzetli Kebapları Sayesinde Tüm Türkiye’de Ünlü Olan Bursa’nın En İyi 8 İskendercisi

Türk mutfağı hem çeşitliliği hem de lezzeti ile dünyanın en iyi mutfaklarından biri. Türk mutfağının en ünlü yemeklerinden biri de iskender kebaptır. İskender kebabın en güzel yapıldığı yer ise hiç kuşkusuz Bursa. Odun ateşinde ağır ağır pişen döner etinin, tereyağlı sosun, yoğurdun ve tırnak pidenin oluşturduğu lezzete hayır demek hiç kolay değil. Sizler için Bursa’daki en iyi iskender kebapçıları bir araya getirdik. İşte Bursa en iyi iskenderciler listesi…

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Aspava Nedir? Ankara’nın Ünlü Aspava Kültürü Hakkında Bilmeniz Gerekenler”

1. Mavi Dükkan (Kebapçı İskender)

Bursa en iyi iskenderciler

Bursa en iyi iskenderciler denince hemen akla gelen Mavi Dükkan’ı, İskender Efendi’nin çocuklarından Cevat İskenderoğlu ve varisleri işletiyor. Ailesinden devraldığı kültürü sürdüren Mavi Dükkan, müşterilere çok lezzetli bir Bursa iskender kebap sunuyor. Kuzu etinin büyük bir ustalıkla marine edilmesi kebabın lezzetini belirleyen özellik oluyor. Günlük olarak taze hazırlanan döner ise meşe ateşinde pişiriliyor. Müşterilerin en çok sevdiği şeylerden biri de kebabın üzerine eritilen keçi tereyağı oluyor. Öyle ki, bu müthiş koku müşterileri içeri bir mıknatıs gibi çekmeyi başarıyor.

Adres: Tayyare Kültür Merkezi Yanı Atatürk Caddesi No: 60 PK: 16170 OSMANGAZİ/BURSA

Tel: (0224) 221 10 76

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Patlıcan Kebabı Nasıl Yapılır? Tarife Dair Bilmeniz Gereken Püf Noktalar”

2. Uludağ Kebapçısı Cemil & Celal Usta

Bursa en iyi iskenderciler

Uludağ Kebapçısı Cemil & Celal Usta, Bursa en iyi iskenderciler listemizde yer alıyor. Burada İnegöl düve eti ve Balıkesir kıvırcık koyunu kullanılıyor. Bu kebapçının fark yaratan özelliği olarak kullanılan leziz tereyağı öne çıkıyor. Öyle ki, bu koku tüm mahalleye kadar yayılıyor. Uludağ Kebapçısı Cemil & Celal Usta’da etin piştiği ateşin hep aynı kalması sağlanıyor. Ayrıca, mekanın şırasının çok güzel olduğu söyleniyor.

Adres: Ulu Mahalle, Uluyol Caddesi, 16. Şirin Sk. No:12, 16220 Osmangazi/Bursa

Tel: (0224) 254 72 64

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “CNN Travel’a Göre Kebabın Ötesinde En Lezzetli 23 Türk Yemeği”

3. Kebapçı İskender (İskender İskenderoğlu ve Evlatları)

Bursa en iyi iskenderciler

Bu mekan İskender’in fikir babası olan İskender Efendi’ye aittir. İskender Efendi, yaklaşık 150 yıl önce döner kebabını Türk mutfağına kazandırmıştır. Günümüzde Kebapçı İskender altı şube ile hizmet veriyor. Bu şubelerden dördü Bursa’da, diğer ikisi ise İstanbul’da bulunuyor. İskender Efendi’nin dördüncü kuşak çocukları tarafından işletilen bu mekan, Bursa’daki en popüler iskendercilerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Adres: Ahmet Yesevi Mah. Sanayi Cad. No:451 Balat Nilüfer, Bursa

Tel: (0224) 502 00 56

4. Yüce Hünkar Meşhur Bursa Kebapçısı

Bursa en iyi iskenderciler

Bursa en iyi iskenderciler listemizde yer alan bu mekan, 40 yıldan uzun süredir hizmet veriyor. Yeşil Camii’ye çok yakın bir konumda bulunan Yüce Hünkar, Bursa’da iskender kebabın en önemli simgelerinden biri olarak görülüyor. Mekandaki iskender kebapları lezzetli yapan şey ise; yoğurdun ve tereyağının farklı olması ve Uludağ’da beslenen koyunlardan elde edilen etin servis edilmesidir.

Adres: Yeşil, Akyokuş Sk. No:17 Yıldırım, Bursa

Tel: (0224) 327 55 06

5. Kebapçı Hüseyin Usta

Bursa en iyi iskenderciler

Bursa en iyi iskenderciler listemizde yer alan Kebapçı Hüseyin Usta, özellikle Bursa’da yaşayan kişiler tarafından öncelikli olarak tercih ediliyor. Kebapçı Hüseyin Usta, mesleğini Cemal ve Cemil ustaların ve Cevat İskenderoğlu’nun yanında öğrenmiştir. Buradaki iskender kebapların çok lezzetli olmasının yanı sıra mekan çok samimi bir ortama sahip. Öyle ki, yoğun olmayan sakin bir günde ustalar bol bol ikramlar verebiliyor.

Adres: Alacamescit, Tuz Pazarı Cd. 16/B, 16020 Osmangazi/Bursa

Tel: (0224) 220 12 29

6. İskender Efendi Konağı

Restoran

Osmangazi ilçesinde bulunan İskender Efendi Konağı, mükemmel atmosferi ile ön plana çıkıyor. Bu mekan, İskender Efendi’nin üçüncü kuşak torunu Yavuz İskenderoğlu ve çocukları tarafından işletiliyor. İskender Efendi Konağı’nın hem açık hem de kapalı alanları bulunuyor. Restoranın yaptığı iskender kebabın lezzeti Türkiye’nin her yerinde konuşuluyor. Ayrıca, mekanda kendi ürettikleri şıralar satılıyor.

Adres: Soğanlı Botanik Parkı, No:1 Osmangazi, Bursa

Tel: (0224) 444 18 67

7. Bursa Kebapçısı

Restoran

Hüseyin Kural’ın 1956 yılında kurduğu bu mekanı şimdilerde ailenin yeni kuşak temsilcileri işletiyor. Restoranın hazırladığı dönerde dana eti ve koyun eti kullanılıyor. Mekan, yaptıkları iskender kebabın lezzetli olmasının kullandıkları etten kaynaklandığını söylüyor. Ayrıca şıra, restoranın menüsünde çok önemli bir yer tutuyor.

Adres: Belediye Cad. Kozahan Girişi, Orhan Cami Altı, Osmangazi, Bursa

Tel: (0224) 222 16 02

8. Kebapçı İskender Merkez / Heykel

Restoran

Bursa Merkez’de Ünlü Caddesi’nde bulunan mekan, Yavuz İskender tarafından işletiliyor. Mekan sadece lezzetli iskender kebabı ile değil, ahşap dekorasyonuyla da dikkat çekiyor. 12:00 – 21:00 saatleri arasında hizmet veren restoran, özellikle Uludağ gezisinden geç dönenler tarafından tercih ediliyor.

Adres: Kayhan Mah. Ünlü Cad. No:7, Osmangazi, Bursa

Tel: (0224) 221 46 15