Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

tarafından
61
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu’nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi!

Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan yabanı otlar arasında yer alır ve hafif ekşimsi tadı ile tanınır. Semizotuna benzer tadı ve yapısı ile yöreye göre birçok farklı isim alan sebze, değişen yöresel tarifler ile sofralara gelir. Nefis Yemek Tarifleri olarak bu içeriğimizde madımak otu hakkında bilgilere, faydalarına, ve yemeklerde kullanımına değineceğiz.

Madımak Otu Faydaları

 • Antioksidan kaynağıdır.
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İdrar yolu enfeksiyonuna karşı korur.
 • İltihaplanma etkilerini hafifletir.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

madımak otu faydaları

Bazı bünyeler madımak otuna karşı hassas olabilir. Kullanım öncesi sağlık profesyoneline danışınız.

Antioksidan Kaynağıdır

Madımak otu, antioksidan bileşikler içerir, bu da vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltabilir ve hücresel stresi önleyebilir.

Antioksidan özelliği ile vücut direncini arttırmaya destek olur ve hastalıklara karşı savunma mekanizmasını güçlendirmeye yardımcı olur.

Sindirim Sistemini Rahatlatır

Madımak otu sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlayabilir. Sindirim problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilir ve sindirim sistemi işlevlerini düzenleyebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Madımak otu, bağışıklık sistemini destekleyen bileşikler içerir. Bu da vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasına yardımcı olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Karşı Korur

Madımak otu yemek veya çay olarak tüketildiğinde idrar artırır ve idrar söktürmeye yardımcı olur. Özellikle çayı yapılıp içildiğinde bağırsakları çalıştırır ve mideyi rahatlattığı bilinir. Bazı araştırmalar, madımak otunun idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olabileceğini göstermektedir.

İltihaplanma Etkilerini Hafifletir

Madımak otunun anti-inflamatuar özellikleri vardır, bu da iltihaplanma belirtilerini azaltabilir ve eklem sağlığını destekleyebilir.

madımak otu faydaları

Madımak Nedir?

“Madımak nedir?” sorusu Kuzukulağıgiller familyasından olan ve toprak üstünde yatık sürgülü bir gövdeye sahip olan madımak bitkisi, yenilebilen otsu bir bitki türüdür şeklinde cevaplanır. Yayvan olarak büyüyen odunsu gövdesi ile tanınan bitki, ufak pembe çiçekler açar ve sebzenin çiçek açmayan toprak üstündeki yeşil gövde kısmı tüketilir.

Yaklaşık olarak 4-5 cm boyu ile kızıla çalan yeşil bir renge sahip olan gövdesi ile yemeklerde kullanılan bitki, özellikle köy mutfağında zengin bir yemek çeşidi olarak bilinir. Çeşitli yörelere bağlı olarak ismi ve yemekleri değişen sebze, günümüzde pazarlarda oldukça rağbet görmektedir.

Peki madımak ne demek?

Latince adı Polygonum Cognatum olan madımak otunun, yöreye bağlı olarak birçok farklı isim aldığı görülür. İç Anadolu yöresinin farklı bölgelerinde keçimemesi, kuşekmeği, çoban ekmeği, söğüt otu, badıma, madımalak isimleri ile anılan sebzenin isminin Ermenice‘den geldiği bilinir. Günümüzde halk ağızında madımak pancarı adıyla da anılan sebzenin ismi, yöreye bağlı olarak ufak değişiklikler gösterebilir ve farklı türleri de madımak ismiyle anılır.

Tarif için: Madımak Yemeği Tarifi

Madımak Kalori ve Besin Değerleri

Besleyici değerleri yüksek olan ve hafif bir yeşillik olarak sofralarda yerini alan madımak otunun %90’ı sudan oluşur. Yüksek bir bölümü sudan oluşmasına rağmen E, A, C, B2, B6 vitaminleri açısından oldukça zengin olan sebzenin mineral açısından da demir, fosfor, kalsiyum minerallerini içererek yüksek besin değerlerine sahip olduğu görülür. Aynı zamanda kalp sağlığı için önemli olan folik asit açısından zengin sebzelerin başında gelir.

Büyük bölümü sudan oluşan madımak, kalori açısından oldukça uygun değerlere sahip. Madımak bitkisinin 100 gramında ortalama 58 kalori bulunur. Hafif yapısı ile hem farklı besinler ile uyumlu bir tada sahip olur hem de düşük kalori değerleri ile kilosuna dikkat edenler için besleyici bir sebze seçeneği olur.

madımak otu

Madımak Nerede Yetişir?

Madımak ülkemizde Bursa -Uludağ ile Erzurum arasında kalan bölgede, 300–3000 m rakıma sahip yörelerde yetişmektedir (Davis, 1967; Baytop, 1984).

Orta Karadeniz ve İç Anadolu’da, Bursa -Uludağ ile Erzurum arasında kalan bölgede tarlalarda ve yol kenarlarında yaygın bir şekilde yetişen madımak, şehirlerde artan taleple birlikte tarla bitkisi olarak da yetiştirilir. Tarla bitkisi olarak doğal yetişme ortamından alınan fidesinden yetiştirilebileceği gibi madımak otu tohumu aracılığı ile ekilir.

Madımak tohumunu tarlaya ekmeden önce ise küçük bir saksıda çimlendirilmesi gerekir ve çimlenen madımak fideleri mart başında ekilerek mayıs ayının başlarına doğru hasat edilir.

madımak otu

Madımak Nasıl Yenir, Tüketilir?

 • Madımak çorbası pişirebilirsiniz. Madımak otu, isteğe göre kıyma ya da tavuk eti ile birleştirilebilir.
 • Madımak otunun en yaygın yöresel kullanım şekli, yoğurtlu madımak yemeğidir. Madımak otu, soğan, pirinç, bulgur ya da buğday ile pişirilebilir. Pastırma ilave edilebilir.
 • Yumurtalı madımak kavurması pişirebilirsiniz.
 • Madımak otu ile gözleme ya da börek pişirebilirsiniz.
 • Madımak otu taze olarak salatalara eklenebilir veya yoğurtlu mezesi hazırlanabilir.
 • Madımak otundan çay demleyebilirsiniz; bu çayın mide ve sindirim sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir.

Tarif için: Madımak Yemeği (Sivas)

Madımak Nasıl Temizlenir?

 • Doğada kendiliğinden yetişen bir ot olan madımak, ayıklanma ve temizlenme olarak iki aşamadan geçirilir.
 • Toprak yüzeyine yakın yetişen ve sık aralıklı büyüyen bir ot olduğu için toplarken sebze ile birlikte yabani otların da toplama ihtimali yüksek olur.
 • Yabani otlara karşı öncelikle madımakların titizlikle ayıklanması gerekir.
 • Ayıklama işleminden sonra kökleri bulunan madımakların kökleri kesilerek temizlenir.
 • Kesilme işleminden sonra bol suyla yıkanması gereken sebzede toprak kalmaması için en az üç dört sefer yıkamak gerekir.
madımak otu faydaları

Madımak Nasıl Saklanır?

 • Taze halde alınan ve birkaç gün içinde tüketilmesi gereken madımak, buzdolabında ağzı kapalı bir kap veya poşet içerisinde muhafaza edilir.
 • Kurutularak muhafaza edilen sebzenin önce temizlenmesi gerekir ve ayıklanıp bol suyla yıkandıktan sonra kurutma işlemine geçilir.
 • Temizlenip gölgelik bir alanda kurumaya bırakılan sebze, baharatlarda olduğu gibi tamamen kuruduktan sonra hava almayacak şekilde poşetlere veya kavanozlara konup saklanabilir.
 • Veya çok kullanılan bir diğer yöntem dondurucuda madımak saklamayı da tercih edebilirsiniz.

Tarif için: Sivas Yöresine Ait Kışlık Madımak

Sivas Yöresine Ait Kışlık Madımak

Madımak Yemeği Nereye Aittir?

İç Anadolu yöresinde yaygın olarak tüketilen madımak yemek olarak Sivas, Amasya, Tokat ve Gümüşhane çevrelerinde yapılır. Orta Karadeniz çevresinde de yetiştiği için yörenin mutfak kültüründe yer alan sebze, asıl olarak iç bölgelerde tüketilir. Özellikle İç Anadolu’da yapıldığı için İç Anadolu mutfağına ait bir yemek olarak bilinen madımak yemeği, Sivas ve Tokat yörelerinin yöresel yemeği kabul edilir.

Tarif için: Madımak Yemeği

Madımak Yemeği

Semizotu Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir?

Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir?

Dereotunun Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ispanak Faydaları – Temel Reisi Haklı Çıkaran 10 Süper Özelliği

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.