Mantarlı Risotto Tarifi

tarafından
36
Mantarlı Risotto Tarifi
  1. Mantarların dış kabuklarını bıçakla incecik soyun, kağıt havlu ile silerek temizleyin ve boyutlarının birbirine yakın olmasına dikkat ederek yemeklik doğrayın.

  2. Bir tavada iki kaşık zeytinyağı (veya sıvı yağ) ısıtıp ince ince yemeklik doğradığınız soğan ve sarımsakları şeffaflaşıncaya kadar kavurun. Sudan geçirip süzdürdüğünüz pirinci ilave edip birlikte beş dakika kadar daha soteleyin.

  3. Tavada zeytinyağı ve tereyağı ısıtıp mantarları, suyunu salıp çekinceye kadar soteleyin. Tuz ve karabiber ilave edin.

  4. Ayrı bir tencerede et suyu,tavuk suyu veya sebze suyunuzu hazırlayıp hafif hafif kaynatın. (Biz daha önce hazırlayıp dondurduğumuz kemik suyu bulyonları kullandık)

  5. Kavrulan soğan ve pirinç karışımına önce bir bardak et suyu ekleyip karıştırın, en kısık ateşe alın. Ara ara kontrol ederek pirinçler suyunu çektikçe birer kepçe sıcak et suyunu ilave edin.

  6. Pirinçler nişastasını iyice salıp kremamsı bir hal alınca risottonuz pişmiş demektir. Bir kaşıkla tencerenin ortasını açtığınızda risotto birleşiyorsa kıvamı tam olmuştur.

  7. Bu aşamada diğer tavadaki sote mantarları, bir kaşık tereyağını ve ince rendelenmiş kaşar peynirini ekleyip karıştırın ve ateşten alın. Bir tutam ince kıyılmış dereotu ekleyip alt üst edin. Taze otlar ve limon dilimleri ile süsleyerek sıcak servis edin. Afiyet olsun !

  8. Not: Pişen risottonuza bir kaç damla limon ilave ederseniz daha parlak bir renk alacaktır.