Muska Lahana Dolması Tarifi

tarafından
15
Muska Lahana Dolması Tarifi
 1. Lahananın orta kök kısmını keserek çıkartın ve yapraklarını bol sudan geçirip süzülmeye bırakın.

 2. 3-4 bardak suya 1 yemek kaşığı tuz ekleyip lahana yapraklarını 2-3 dakika haşlayın, soğuk sudan geçirin ve süzün.

 3. Diğer yanda iç harcı için kuru soğanı çok ince yemeklik doğrayın.

 4. Derince bir kaba kıymayı ve soğanları, yıkayıp süzdüğünüz pirinçleri ve kabuğunu soyup rendelediğiniz domatesi alarak baharatlarını ve tuzunu, kıyılmış maydanozu da ekleyip iyice harmanlayın.

 5. Yumuşayan lahana yapraklarını bir kesme tahtası üzerine alıp sert orta damar kısımlarını keserek ayırın ve 4 parmak eninde şeritlere bölün.

 6. Lahana yapraklarının kendinizden yana gelen kısmına iç harçtan birer yemek kaşığı koyun ve sağdan sola, soldan sağa katlayarak muska biçimi verin.

 7. Lahananın ayırdığınız sarılamayacak durumdaki parçalarını yayvan bir tencerenin dibine yerleştirin.

 8. Muska lahana dolmalarını düzgünce tencereye yerleştirin.

 9. Domates salçasını 2 bardak sıcak suda eritin, yağ (sıvı yağ yerine tereyağ da kullanabilirsiniz) ve tuzunu ekleyip dolmalarınızın üzerine gezdirin.

 10. Üzerlerini kalan lahana yaprakları ile örtün, açılmamaları için bir seramik tabak yerleştirip kapağını kapatın. Kısık ateşte 20-25 dakika kontrollü olarak pişirin.

 11. Ateşten aldığınız dolmaları 10 dakika kadar dinlendirin. Servis tabaklarına alıp sarımsaklı yoğurt ile birlikte sıcak sıcak servis edin. Afiyet olsun!

 12. Not: Dilerseniz servis aşamasında tereyağında acı pul biber ve nane yakarak dolmalarınızın üzerlerini süsleyebilirsiniz.