Muz zayıflatır mı yoksa kilo mu aldırır? Vücuda etkisi bildiğiniz gibi değil! Yağları hızla yakıyor…

tarafından
138
Muz zayıflatır mı yoksa kilo mu aldırır? Vücuda etkisi bildiğiniz gibi değil! Yağları hızla yakıyor…

Sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve bu kiloda kalmak kalp-damar hastalıklarını, diyabeti, bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı oluyor. Muz da diyetisyenlerin önerdiği faydalı besinlerden. Ancak muzun ilginç bir özelliği şu ki bu meyve hem zayıflamayı destekliyor hem de kilo aldırıyor. Nasıl mı? İşte muzun kilo üzerindeki şaşırtıcı etkisi

Muz süt ile birlikte tüketildiğinde kilo almaya yardımcı olabiliyor.
Muz süt ile birlikte tüketildiğinde kilo almaya yardımcı olabiliyor.

Bazı insanlar muz yiyip kilo verdiklerini söylerken bazıları ise muz sayesinde kilo aldım diyor. Peki hangisi doğru söylüyor? Tabi ki her ikisi de! Muz ile kilo almak yahut zayıflamak yalnız sizin elinizde! Muz yüksek lif içeriği sayesinde, günlük kaloriyi aşmadan tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı oluyor. Ancak günlük kalori sınırını geçip de özellikle akşam yatmadan muz yediğinizde hatta muzu sütle karıştırıp muzlu süt içtiğinizde yalnızca 1 ayda bile istediğiniz kadar kilo alabiliyorsunuz.

MUZ KAÇ KALORİ?

Muz, çikolata, baklava, şerbetli ve süslü tatlılara göre çok düşük kalorili iken diğer meyvelere nazaran ise yüksek kalorili bir meyve. Muzun kalorisi:

1 küçük boy muz 90 kalori

1 orta boy muz 105 kalori

1 büyük boy muz 121 kalori

1 su bardağı dilimlenmiş muz 134 kalori

1 su bardağı muz suyu 218 kalori

MUZ KİLO VERDİRİR Mİ?

Muz makul ölçülerde ve günlük kalori sınırını aşmadan tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı oluyor. Muzun kilo verme üzerinde en büyük etkisi yüksek lif içeriğinden kaynaklanıyor. Bir muz, günlük lif ihtiyacının %12’sini karşılıyor. Bir araştırmaya göre, lif açısından zengin bir beslenme programı, zayıflamakta önemli rol oynuyor.

Muz, potasyum zengini olarak meşhur bir besin olmasının yanı sıra kilo vermeye yardımcı ve yağ yakma özelliği olan C vitaminin de iyi bir kaynağı. 1 adet orta boy muz, günlük C vitamini ihtiyacınızın %17'sini, 1 su bardağı dilimlenmiş muz ise %22'sini karşılıyor. 2005 yılında The Journal of the American College of Nutrition Dergisi'nde yayınlanan bilimsel araştırma sonucuna göre, vücudunda yeterli miktar C vitamini bulunan kişilerin ideal kilolarını daha kolay koruduğu, C vitamini düzeyi düşük olanların ise obeziteye yatkın olduğu tespit edildi. Nutrition & Metabolism (Beslenme ve Metabolizma) tıp dergisinde 2006 yılında yayımlanan bir diğer çalışmada, C vitamini eksikliğinin spor sırasında yağ yakımını %25 düşürdüğü bildiriliyor.

Yağ yakmak için hepimizin ihtiyacı olan şey daha az kalori almak veya daha fazla kalori yakmak veya her ikisinin bir kombinasyonudur. Muz marketlerde satılan işlenmiş pek çok yiyecekten, şerbetli, sütlü tatlılardan daha düşük kalorili. Hem düşük kalorili hem de yüksek besin içeriği ile kısa sürede kilo vermek için doğru seçimdir.

Ödem vücudun su tutması anlamına gelir. Vücutta ödem olduğunda eliniz, yüzünüz, bacaklarınız şiş ve olduğunuz daha kilolu gözükürsünüz. Muz potasyum açısından zengin içeriği ile ödem atmaya yardımcı oluyor, fit görünmenizi sağlıyor.

Muz, zayıflamak için antrenmandan önce ve sonra tüketebileceğiniz iyi bir enerji kaynağı olarak kabul edilir. Vücudunuza ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlar. Vücudunuza optimum enerji sağlayan kolayca sindirilebilen doğal şeker açısından da zengindir. Kilo vermek için egzersiz yapıyorsanız muz ihtiyacınız olan enerjiyi en sağlıklı şekilde temin etmenizi sağlayacaktır.

Triptofan, proteinlerin büyük bir bölümünde bulunan bir çeşit aminoasittir. Vücutta serotonin hormonu salgılanmasında ve hücrelere taşınmasında önemli bir görev alır. Serotonin ise iştah hissini azaltır. Özellikle muzun triptofan miktarı fazladır. Muzun kilo vermeyi desteklemesinin bir nedeni de bu özelliği sayılabilir.

MUZ KİLO ALDIRIR MI?

Muzu kilo almak amacıyla da tüketebilirsiniz. Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000 erkeklerde ise 2200-2500’dür. Günlük olarak bu sınırı aşmak, günlük beslenmeye özellikle akşam yatmadan 2 muz ilave etmek kilo almanıza yardımcı olacaktır. Özellikle muzlu süt, iki kuvvetli protein ideal kilosuna ulaşmak isteyenlerin imdadına yetişecektir.

DİYETTE MUZ YENİR Mİ?

Diyetisyen Sinem Akgün diyette muzun yenilip yenilmeyeceği ile ilgili şu ifadelerde bulundu “Diyet yaparken muz tüketmeyin lafı ise tamamen hurafe! Diyette her türlü yiyeceğe yer vardır. Gün içerisinde bir ara öğünde muz tüketmek sizin zayıflamanıza engel değildir. Tüketilen muzun büyüklüğü ve kalorisi zayıflama diyetlerinde önemlidir. Çok büyük bir muz tercih etmeniz fazla kalori almanıza sebep olabilir.”