Sandal Kabak Tarifi

tarafından
14
Sandal Kabak Tarifi
  1. Kabakları iyice yıkayıp tırtıklı bir soyacak yardımı ile soyun. Ortadan 2’ye bölüp çekirdekli kısımları tatlı kaşığı ile çıkarın. Yıkayın ve süzülmeye bırakın. Kabağın aldığınız iç kısımlarından mücver yapabilirsiniz veya ince ince kıyıp peynirli harca ilave edebilirsiniz.

  2. Diğer yanda iç harç için beyaz peyniri ezin. Taze yeşillikleri ve taze soğanı ince ince doğrayıp peynire ekleyin. Labne peyniri ilave edip tüm harcı harmanlayın.

  3. Beşamel sos için ayrı bir tavada tereyağını sıtıp unu ilave edin ve köpük köpük olup kokusu çıkana kadar kavurun. Tuzunu, beyaz biberi ve muskat rendesini ekleyip 1-2 tur daha çevirin. Karıştırmaya devam ederken sütü azar azar ilave edin ve boza kıvamına gelince altını kapatın.

  4. Oyduğunuz kabakların içlerini peynirli otlu karışımla doldurup her birinin üzerine 1’er kaşık beşamel sos koyup düzeltin.

  5. Kabakları önceden 180 derece ısıtılmış fırına verin. 10-15 dakika fırınladıktan sonra çıkarın. Kabakların orta kısımlarına kaşar rendelerini pay edin. Yeniden fırına verip kaşarlar eriyene kadar fırınlayın ve sıcak sıcak servis edin. Afiyet olsun!

  6. Sandal kabakları soğuk servis edecekseniz kaşar peyniri eklemeyin. İnce kıyılmış yeşilliklerle soğuk servis edin.