Semizotu Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

tarafından
62
Semizotu Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Semizotu: Omega 3 Zengini Hastalıksavar!

Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarının kazandırılması için iyi bir başlangıç olan semizotu bitkisi önemli bir yeşil yapraklı türüdür. Genellikle pürüzsüz, yeşilimsi, uzayan gövde yapısı ile semizotu, antitümoral, antiülser, antimikrobiyal ve antiaging etkilere sahiptir. İçinde mineral ve vitamine dair her şeyin bulunduğu semizotu, tüm dünyanın severek tükettiği “süper besin” grubundadır.

Çeşitli özellikleri ve etkileri ile bu basit yeşil otun faydaları saymakla bitmez. Sağlıklı beslenmenin önemli bir adımını oluşturan sebzeleri iyi tanımak mühimdir. Özellikle A, E ve C vitaminleri açısından vücuda kaynak oluşturan semizotunun 43 gramında günlük ihtiyacın sadece beşte biri temin edildiği göz önüne alınırsa oldukça fazla tüketilmesi gerektiği görülür.

Semizotu Faydaları

 • Omega 3, vitamin ve mineral zenginidir.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Kanser riskini önler.
 • Bağırsakları çalıştırır.
 • Mantar ve bakterilere karşı korur.
 • Kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Göz sağlığına iyi gelir.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Kas ve kemik gelişimini destekler.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Tarif için: Patatesli Semizotu Salatası

Bazı bünyeler semizotuna karşı hassas olabilir.

Kullanım öncesi sağlık profesyoneline danışınız.

Omega 3, Vitamin ve Mineral Zenginidir

Semizotu, diğer besin maddeleri ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için sağlıklı bir sebzedir; A, C, K vitaminleri ve folat gibi vitamin ve mineraller içerir. Ayrıca, demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi önemli mineraller bakımından doyurucu bir içeriğe sahiptir. Semizotu, diğer yeşil yapraklılar gibi omega-3 yağ asitleri içerir, ancak özellikle diğer yeşilliklere oranla daha fazla içerir.

Kolesterolü Dengeler

Semizotu, kolesterol seviyeleri üzerinde olumlu etkileri olan bir yeşilliktir. Semizotu, antioksidanlar açısından zengin bir kaynaktır. Antioksidanlar, hücre hasarını önleyerek damar sertliği ve kolesterol plağının oluşumunu engelleyebilir.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Semizotu, düşük kalorili ve düşük doymuş yağ içeriği ile kalp sağlığını destekleyebilir. Ayrıca, içerdiği potasyum ve magnezyum mineralleri de kalp fonksiyonlarını olumlu yönde etkileyebilir.

Kanser Riskini Önler

Semizotu gibi Brassicaceae ailesine ait sebzeler, sulforafan adı verilen bir bileşen içerir. Sulforafan, anti-kanser özelliklere sahip olabilir ve hücrelerdeki kanserle ilişkilendirilen süreçleri hedefleyebilir. Semizotu, vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilecek anti-iltihap özelliklerine sahip olabilir.

Semizotu, folat adı verilen bir B vitamini içerir. Folat, hücre bölünmesi ve DNA sentezi gibi önemli biyolojik süreçlerde rol oynar. Yeterli folat alımının, kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Bağırsakları Çalıştırır

Semizotu, yüksek su içeriğine sahiptir. Su, dışkının yumuşak ve geçişini kolaylaştırarak kabızlık riskini azaltabilir. Semizotu, çözünür ve çözünmeyen lifler açısından zengindir. Bu lifler, bağırsak hareketliliğini artırabilir ve dışkının daha düzenli bir şekilde geçmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda, lif tüketimi, sindirim sistemindeki probiyotik bakterilerin beslenmesine ve bağırsak mikrobiyotasının dengelenmesine de katkıda bulunabilir.

Mantar ve Bakterilere Karşı Korur

Semizotu ve diğer yeşil sebzeler, içerdikleri antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sayesinde genel olarak vücudu zararlı bakteri ve mantarlara karşı koruyan özelliklere sahip olabilir.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Semizotu, düşük kalorili ve yüksek lif içeriğine sahiptir. Yüksek lif, tokluk hissini artırabilir, sindirimi iyileştirebilir ve kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

Göz Sağlığına İyi Gelir

Semizotu, içerdiği A vitamini ile göz sağlığını destekleyebilir ve görme fonksiyonlarını koruyabilir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Semizotu, içerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve enfeksiyonlara karşı direnci artırabilir. Semizotu, çeşitli antioksidanları içerir. Antioksidanlar, vücudu oksidatif stresten koruyarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir.

Kas ve Kemik Gelişimini Destekler

Semizotu, kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri içerir. Kalsiyum, kemik sağlığı için temel bir mineraldir, kemiklerin güçlenmesine ve gelişimine katkıda bulunabilir. Magnezyum da kemik mineral yoğunluğunu destekler.

semizotu faydaları

Semizotu Faydaları Hakkında Bilimsel Çalışmalar

Bağışıklık Sistemi ve Antioksidanlar

Makino, T., Furuta, C., Wakushima, H., Fujii, H., Saito, M., & Kano, Y. (2015). Antioxidative and Antiviral Properties of Leaves of the Edible Plants. Journal of Health Science, 51(6), 606–610.

 

Kemik Sağlığı ve K Vitamini

Booth, S. L., Dallal, G., Shea, M. K., Gundberg, C., Peterson, J. W., Dawson-Hughes, B., & Saltzman, E. (2008). Effect of Vitamin K Supplementation on Bone Loss in Elderly Men and Women. Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 93(4), 1217–1223.

 

Kardiyovasküler Sağlık ve Lif

Kim, J. Y., Kwon, O., Lee, S. M., Jung, B. M., & Lee, J. (2010). Evaluation of antioxidant activity of lettuce (Lactuca sativa L.) extracts. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 58(4), 2123–2130.

 

Göz Sağlığı ve A Vitamini

Mares, J. A., LaRowe, T. L., Snodderly, D. M., Moeller, S. M., Gruber, M. J., Klein, M. L., … & CAREDS Macular Pigment Study Group. (2004). Predictors of optical density of lutein and zeaxanthin in retinas of older women in the Carotenoids in Age-Related Eye Disease Study, an ancillary study of the Women’s Health Initiative. American Journal of Clinical Nutrition, 79(6), 756–766.

 

Anti-İnflamatuar Etkiler

Park, S., Park, H. H., Lee, J. H., & Kim, H. W. (2019). Anti-inflammatory effects of the leaves of Lactuca indica L. on murine macrophage RAW 264.7 cells. BMC Complementary and Alternative Medicine, 19(1), 89.

Bu kaynaklar, semizotunun çeşitli sağlık yararlarına yönelik bilimsel araştırmalardan bazılarıdır. Ancak, semizotunun etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sağlık durumunuza uygunluğunu değerlendirmek için daha geniş bir literatür gözden geçirilmelidir.

semizotu faydaları

Semizotu Nedir?

Ilıman iklimlerde yaygın olarak yetişen semizotu, esasen Asya kökenlidir. Avrupa’dan Asya’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya dünyanın dört bir yanında bilinçli bir şekilde tüketilir. Yapraklar, saplar, çiçekler ve tohumlar olmak üzere bitkinin kökü hariç her yeri yenebilir.

Çin tıbbında sıkça adı geçen semizotunun faydaları saymakla bitmez. Semizotu çeşitleri açısından sarı semizotu ve kırmızı semizotu olarak ikiye ayrılır. Özellikle Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olup vitamin A, vitamin C, vitamin B, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir muhteva etmesi ile diğer yeşil yapraklı bitkilerden ayrılır.

semizotu neye iyi gelir

Semizotu Kalori ve Besin Değerleri

Semizotu içinde bulunan antioksidanlar, hücre içerisinde oksidasyonu engelleyerek, pek çok hastalığa karşı vücudu dirençli hale getirir. Taze bir semizotu A, B1, B2, B6, C, E, gibi vitaminler ve K, Ca, Fe, Mg, Na, P, Cu ve Mn gibi mineraller ile zengin olmasının yanında balıktan dahi kısmen zor alınabilen özellikle Omega-3 yağ asitlerini muhteva eder. Her 100 gramda 20 kalori bulunan semizotu, %0,5 oranında yağ ve %2 oranında da tuz taşır.

Kolesterol, doymuş yağ veya şeker içermez. 100 gramı 20 kaloridir.

Besin değeri açısından oldukça zengin olan 100 gram semizotu içerisinde günlük ihtiyacın %3’ü kadar protein, %26’sı kadar A vitamini, %35’i kadar C vitamini, %4’ü kadar B6, %7’si kadar kalsiyum, %17’si kadar magnezyum, %14’ü kadar potasyum ve %11’i kadar da demir bulunur. Günlük diyette olması gereken bütün değerleri içeren semizotunun çocuk yaştan itibaren tüketilmesi önerilir.

İlginizi çekebilir: Semizotu Kaç Kalori? Tazesi, Yemeği, Salatası

semizotu ne işe yarar

Semizotu Zayıflatır Mı?

Semizotu oldukça düşük kaloride yüksek besin değerleri sağladığı için diyet menülerinde uygun olarak kullanılır ise zayıflatabilir. Özellikle semizotu salatası çeşitleri kilo vermek isteyenler için lezzetli diyet yemeklerindendir. Özellikle ödem attırıcı olması metabolizmayı hızlandırması için gereken en önemli özelliğidir. Yağ yakıcı etkileri ile semizotu detoksu uygulayarak kendinizi yenileyebilirsiniz. Ancak tek başına bir besinin zayıflama etkisi olmayacağı bilinmelidir.

semizotu neye iyi gelir

Semizotu Nasıl Tüketilir?

Semizotu mevsiminde güzelce temizlendikten sonra ister çiğ taze haliyle ister sulu yemeklerde afiyetle tüketilebilir. Semizotu ile en sevilen tarifler arasında yoğurtlu semizotu salatası gelir; bunun dışında semizotu ile taze yeşil salata veya sulu bir yemek de hazırlayabilirsiniz.

Size özel web sitemizdeki en beğenilen tariflerden örnekler hazırladık; dilediğiniz tarifin üzerine tıklayarak hızlıca ulaşabilirsiniz:

Devamı için listemizi inceleyebilirsiniz: Semizotu Nasıl Yapılır? En Lezzetli 16 Semizotu Tarifi

Tarif için: Semizotlu Kaşık Salatası (Videolu)

Semizotlu Kaşık Salatası (Videolu)

Semizotu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Semizotu bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu özelliğiyle vücudunuz için kalkan görevi görür. Peki, semizotu hangi hastalıklara iyi gelir?

 • Kolesterol, tansiyon, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelebilir,
 • Göz sağlığını güçlendirebilir,
 • Kabızlığa iyi gelebilir,
 • Hazımsızlığa iyi gelebilir,
 • Halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarda enerji verebilir,
 • Antioksidan özelliği ile şişlik, ödem gibi sorunlara iyi gelebilir,
 • Çeşit kanser türlerini önleyebileceği yönünde araştırmalar sürmektedir.
semizotu neye iyi gelir

Semizotu Zararları ve Yan Etkileri

Zararsız şekilde otu tüketmek için renginin hala yeşil olduğundan ve canlı göründüğünden emin olunuz. Hamilelikte aşırıya kaçmadan tüketmenizde fayda var. Farklı bir besin zincirine sahip olan semizotu tiroid hastalığının etkilerini artıracağından dikkatli yenmesi gerekir.

semizotu neye iyi gelir

Maydanoz Limon Kürü Yapılışı ve 11 Faydası

Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir?

Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir?

Dereotunun Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ispanak Faydaları – Temel Reisi Haklı Çıkaran 10 Süper Özelliği

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.