Yılbaşı Gecesi Yendiğinde Uğursuzluk Getireceğine İnanılan 8 Yiyecek

tarafından
56
Yılbaşı Gecesi Yendiğinde Uğursuzluk Getireceğine İnanılan 8 Yiyecek

Yılbaşı, batıl inançlarımızı diğer tüm özel günlerden daha fazla ortaya çıkarır. Bazı insanlar önceki 12 ayda yaşadıkları talihsizliklerden kurtulmak ve önümüzdeki yıl iyi şeyler elde etme şanslarını artırmak için tüm batıl inançları yerine getirir. Öyle ki bazı insanlar belirli yiyeceklerin yılbaşı gecesinde yenmesinin iyi şans getireceğine inanıyor. Elbette yılbaşında yenmesinin uğursuzluk getireceğine inanılan yiyecekler de var. Bizim kültürümüzde pek bilinmese de yurt dışında yılbaşı menülerinde asla olmayan o yiyeceklere yakından bakalım. İşte tavuktan ıstakoza uğursuzluk getirdiğine inanılan yiyecekler.

1. Kedi balığı

Kızarmış kedi balığı yılbaşında uğursuz sayılan yiyecekler listemizin başında geliyor. İnsanlar bu balığı yılbaşında yediklerinde koca bir sene boyunca artıklarla geçinmek zorunda kalacağını düşünüyor.

İlginizi çekebilir:

Sevdiklerini Şımartmak İsteyenlere Çeşit Çeşit Yılbaşı Hediyesi Önerileri

2. İçi boş ekmek

Bu batıl inancı duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Ancak şimdi anlatacaklarımız tamamen gerçek! Özellikle Amerika’da yılbaşı gecesinde içi boş ekmek yemek kötü şans ile ilişkilendiriliyor. Çünkü onlara göre ekmekteki boşluklar tabutları simgeliyor. Bir somun ekmeği kesene kadar içinin nasıl olduğundan emin olamayacağımız için belki de yeni yılı karşılarken tost ekmeği yemek daha doğru olabilir.

3. Istakoz

Yılbaşı gecesi, batıl inançlarınız varsa yemekte ıstakoz servis etmekten kaçınmalısınız. 31 Aralık ve 1 Ocak tarihlerinde ıstakoz veya yengecin menüde bulunması şanssız seçimler olarak kabul ediliyor. Kabuklu deniz canlıları geriye veya yana doğru yürüdüğünden, bunlardan birini yemenin yeni yılda ilerlemenizi engelleyebileceği düşünülüyor 🤷‍♂️

İlginizi çekebilir:

Yeni Yıl Ruhunu En İyi Şekilde Hissetmenizi Sağlayacak Yılbaşı Temalı 30 Şarkı

4. Tavuk

uğursuzluk

Bazı insanlar yılbaşında tavuk gibi kanatlı kümes hayvanlarını tüketmenin kendilerine kötü şans getireceğine inanıyor. Çünkü kümes hayvanlarının kanatları olduğu için, sahip olduğunuz iyi şansla birlikte uçup gidecekleri düşünülüyor.

5. Tofu

uğursuzluk

Çin Yeni Yılı kendi batıl inançlarıyla birlikte geliyor. Çin kültüründe beyaz renk ölümle yakından ilişkilidir, bu nedenle yeni yıl sofrasında tofu, pirinç, yumurta ve diğer beyaz yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Kutlama şöleninde sofrada bol renkli yiyecekler olmalıdır.

İlginizi çekebilir:

Evinizin Havasını Bir Anda Değiştirecek En Güzel Yılbaşı Süslemeleri

6. Sığır eti

uğursuzluk

Bu listedeki belki de en ilginç maddelerden biri de bu! Sığırlar otlanırken hareket etmez, bu nedenle yılbaşını karşılarken sığır eti yemek, kişinin bir yıllık durgunluk yaşayabileceği anlamına gelebilir.

7. Kırık erişte

uğursuzluk

Erişte genellikle Çin Yeni Yılı’nda servis edilen şanslı bir yiyecek olarak kabul edilir. Uzun şeritler sağlığı ve uzun ömrü temsil eder, ancak erişteleri ya da spagetti makarnaları kırmak, şans üzerinde tam tersi bir etki yaratabilir. Yılbaşında daha kısa erişte veya makarna yerseniz, kısa bir hayata mahkum olabileceğiniz düşünülüyor. Ancak bu batıl inanç evrensel değil; örneğin Japonya’da kırık noodle’lar, bir önceki yıldan “kopmayı” simgelediği için şanslı bir yeni yıl yemeği olarak kabul ediliyor. 

8. Tüm tabağı bitirmek

uğursuzluk

Eğer batıl inançlarınız varsa tabağınızdaki yemeği bitirmeyin! Tabakta sadece bir lokma yiyecek bırakmak, kişinin önümüzdeki yıl refah içinde yaşayacağı anlamına geliyor.

Yılbaşı günü yendiğinde uğursuzluk getirdiğine inanılan yiyecekler listemizin sonuna geldik. Sizin için en ilginç madde hangisiydi?

Kaynak: 1