Ispanaklı Peynirli Unsuz Omlet Tarifi

tarafından
22
Ispanaklı Peynirli Unsuz Omlet Tarifi
  1. Ispanakların ince yapraklarını ayırıp sap kısımlarını ve iri yapraklarını ayrı bir kapta yıkayın. Sirkeli suda bekletip bir kaç su durulayın. (Ispanak yapraklarını içe doğru kıvırıp sapı çekerek damarsız yapraklar elde edebilirsiniz. ]

  2. Yıkayıp süzdürdüğünüz ıspanak saplarını 1 cm kadar ufak ufak yemeklik doğrayın. Diğer yandan kuru soğanı ince yemeklik doğrayıp bir yemek kaşığı kadar yağda pembeleşinceye kadar kavurun, süzüp kuruladığınız ıspanakları ilave edin, yumuşayıncaya kadar birlikte kavurun. Tuz ve baharatlarını ilave edin.

  3. Kavrulan ve suyunu çeken ıspanakların altını kapatın ve soğuyunca lor peyniri ilave edip karıştırın ve dinlenmeye alın. (yumurtaları önceden pişirmemesi için ıspanaklı harcın iyice soğuması gerekir )

  4. Ayrı bir yerde yumurtaları bir çay kaşığı tuz ilave edip iyice çırpın, soğuyan harçla birleştirip homojen bir hal alıncaya kadar alt üst ederek karıştırın.

  5. Bir krep tavasını tereyağ ilehafifçe yağlayıp kızdırın. Omlet harcından bir kepçe alarak tavaya düzgünce yayın. Bir kapak kapatarak kısık ateşte ters çevrilecek sertliğe gelinceye kadar pişirip bir tabak yardımıyla alt üst edin.

  6. Pişen omletlerinizi servis tabağına alıp maydanoz ve sumaklı süzme yoğurt (dilerseniz sarımsaklı ) ile süsleyerek ılık ılık servis edin. Afiyet olsun!

  7. Not: Kahvaltıda soğan tadı istemem derseniz bu tarifi soğan koymadan sadece ıspanak ve peynirle de yapabilirsiniz.