Bamya Çorbası Tarifi

tarafından
15
Bamya Çorbası Tarifi
  1. Kuru bamya kullanacaksanız (tavsiye edilen) ipte dizili iken bamyaları temiz bir bez arasına alıp ovuşturarak üzerindeki dikenlerden arındırın. Taze bamya ya da donmuş veya konserve kullanacaksanız küçük çiçek bamya seçmelisiniz.

  2. Sudan geçirdiğiniz bamyaları 1 tutam tuz ve 1/2 limon suyu eklediğiniz sıcak suyla 10 dakika kadar haşlayıp suyunu süzün.

  3. Parça kuşbaşı etleri fındık büyüklüğünde minik minik doğrayın. Derince bir tencereye sıvı yağın yarısını alıp kızdırın ve etleri renk alana kadar kavurun.5-6 bardak sıcak su ilave ederek yumuşayıncaya kadar pişirin.

  4. Pişme süresini kısaltmak için bu aşamada düdüklü tencere (10 dk) kullanabilirsiniz.

  5. Çorbanızın suyunun berrak ve lezzetli olması için etler pişerken üzerine çıkan köpükleri bir tel kevgir ile toplayın.

  6. Ana tencereye kalan yağı koyup soğanları kavurun. Salçayı da ilave edip kokusu çıkana kadar (2-3 dakika) çevirin. Haşlanmış bamyaları ve pişen etleri suyu ile birlikte tencereye ekleyerek tüm malzemeyi bir araya getirin.

  7. Çorbanıza yarım limon suyu, tuz ve karabiber (arzu ederseniz 1/2 çay kaşığı kimyon) ilave edip kıvam alıncaya kadar kısık ateşte pişirin ve ateşten alın.

  8. Sunum aşamasında, kaselere aldığınız çorbanızı tereyağında yaktığınız pul biber ile süsleyerek, dilim limonlarla birlikte sıcak servis edin. Afiyet olsun!