Bazıları Hafıza Kaybına Neden Oluyor! Sıra Dışı Yan Etkilere Sahip 10 Gıda

tarafından
161
Bazıları Hafıza Kaybına Neden Oluyor! Sıra Dışı Yan Etkilere Sahip 10 Gıda

Beslenme alışkanlığımız ve tükettiğimiz gıdalar sağlığımız üzerinde büyük etkiye sahip. Bu sebeple neyi, ne zaman ve ne kadar tükettiğimiz hayli önemli. Ancak sağlıklı beslenme söz konusu olduğu zaman, dikkat edilmesi gereken pek çok hususu var. Örneğin uzmanların son derece sağlıklı bir gıda maddesi olduğunu söylediği balıklar, halüsinasyon görmenize, bazı meyveler tat algınızın tersine dönmesine neden olabilir! Evet, doğa son derece tuhaf yan etkisi olan gıdalar ile dolu! İşte kurutulmuş etten dondurmaya sıra dışı yan etkileri ile şaşkınlık yaratan 10 gıda.

İlginizi çekebilir:

Kuru Cilde Sahip Olanlar Buraya! Cildinizi Nemlendirmeye Yardımcı Olacak 10 Süper Gıda

1. İskoç bezelyesi, yeme-içme isteğinizin kaybolmasına neden olabilir

Acı fiğ olarak da bilinen İskoç bezelyesi, hayli ilginç özellikleri olan bir gıda. Bu tuhaf bitkinin uzun zamandan bu yana etkili bir enerji kaynağı olarak kullanıldığı biliniyor. Ancak sıra dışı bir yan etkisi var. Bitki, aynı zamanda oldukça etkili bir diyet gıdası. Fakat İskoç sağlık bezelyesini basit bir iştah kapatıcı olarak görmek doğru değil. Bazı araştırmalar İskoç bezelyesinin, tüketen kişilerde yeme-içme isteğinin büyük oranda kaybolmasına neden olabileceğini ortaya koyuyor.

2. Mucize meyve, tat algınızı tersine çevirebilir

İngilizcede miracle berry veya miracle fruit olarak bilinen ve dilimizde mucize meyve olarak isimlendirilen, bu ilginç meyve ekşi ve acı tatları geçici bir süre süre olarak tatlı algılamanıza neden olabilir. Bu sıra dışı yan etkinin sebebi ise mucize meyvedeki miraculin isimli “tat değiştirici” kimyasal.

3. Salema Porgy isimli balık, halüsinasyon görmenize neden olabilir

Bazı gıdaların yan etkileri gerçekten de inanılmaz. İşte şaşırtıcı yan etkilere sahip olan gıdalardan biri de Salema Porgy isimli balık. Yaygın olarak tüketilen çipura balığının bir türü olan Salema Porgy, bazı ülkelerde rüya balığı ve hayal kuran balık gibi isimlerle anılıyor. Çünkü Salema Porgy, bazı insanların birkaç gün boyunca korkunç halüsinasyonlar görmesine sebep olabiliyor. Ancak balığı güvenle tüketebilen ve herhangi bir sorun yaşamayan kişiler de var. Bu son derece şaşırtıcı yan etkiye sebep olan şeyin ne olduğu hakkında ise birden fazla teori var.

4. Bazı durumlarda dondurma, ehliyetinizi kaptırmanıza sebep olabilir

Dondurma, alkol içeren bir gıda değil. Ancak bazen kısa süre önce dondurma tüketen insanların üflediği alkolmetrelerin, pozitif sonuç verdiği biliniyor.

5. Hurma, bağırsaklarınızda ağaç kabuğuna benzer tuğlalar oluşturabilir

yan etkisi olan gıdalar

Hurma, çeşitli endüstri alanlarında yaygın olarak kullanılan tanen isimli madde bakımından oldukça zengin bir gıda. Ancak çok fazla hurma tüketmeniz halinde, bu tanen maddesi bazı tehlikeli durumlara neden olabilir. Tanen mide suyu, selüloz ve diğer bileşiklere bağlanarak bağırsaklarınızda fitobezoar ismi verilen sindirilemeyen bitkisel yapıların oluşmasına sebebiyet verebilir.

6. Kurutulmuş et, psikiyatrik hastalıklara yol açabilir

Sebebi ise kurutulmuş et ve türevi gıda maddelerinde yer alan nitratlar.

7. Eğer sinirli bir insansanız margarinden uzak durmaya gayret edin

Çünkü bazı bilimsel çalışmalar, margarinlerin içeriğindeki trans yağ asitlerinin ruh halini etkilediğini, öfkeye ve saldırganlığa sebep olduğunu ortaya koyuyor.

8. Kırmızı et, erkekler üzerinde sakinleştirici özelliğe sahip

yan etkisi olan gıdalar

Ancak bu tuhaf yan etkinin altına girmek isteyenlerin illa kırmızı et tüketmesine gerek yok. Çünkü konu hakkında yapılan bazı deneylere göre yalnızca kırmızı ete bakmaları dahi erkekleri sakinleştirmeye yetiyor.

9. Bazı kabuklu deniz canlıları hafıza kaybına yol açabiliyor

yan etkisi olan gıdalar

Kabuklu deniz canlılarının gıda zehirlenmelerine sebebiyet vermesi sık rastlanan bir durum. Ancak kabuklu deniz canlılarının neden olabileceği başka şeyler de var. Bunlardan biri de hafıza kaybı. Bilim insanları, domik asit olarak da isimlendirilen ve kabuklu deniz canlılarına bulaşan nörotoksinlerin hafıza kaybı gibi tehlikeli bir yan etkiye sebep olabileceği konusunda uyarıyor.

10. Balıklar, beyninizdeki sıcak ve soğuk algısının yer değiştirmesine neden olabilir

yan etkisi olan gıdalar

Yan etkisi olan gıdalar söz konusu olduğunda, deniz ürünlerinin ayrıcalıklı bir konumu var. Örneğin ciguatoksin üreten mikroorganizmalarla enfekte olabilen orfoz ve yılan balığının da aralarında olduğu bazı türler, sıcaklık algınızın tersine dönmesine neden olabilir. Yani bu tuhaf yan etkiye maruz kalmanız halinde dondurmanın ağzınızı yaktığını, sıcak bir kahvenin sizi ferahlattığını hissedebilirsiniz!

Kaynak: 1