Çıtır Karnabahar Tarifi

tarafından
20
Çıtır Karnabahar Tarifi
 1. Ön hazırlık olarak karnabaharları çiçek çiçek ayırıp çok sert olan kök kısımlarını keserek çıkartın ve bol suda yıkayarak süzülmeye alın.

 2. Derin bir tencerede 4-5 bardak suyu, yarım limonun suyunu, 1 yemek kaşığı kaya tuzunu ve 1 kaşık unu çırparak kaynatın.

 3. Karnabaharları kaynayan unlu suya alıp 2-3 dakika kadar haşlayın. Aynı derecede pişmesi için karnabahar çiçeklerinin aynı boyutlarda olmasına ve dağılmamasına dikkat edin.

 4. Derince bir kaba sodaları boşaltıp haşlanmış karnabaharları buraya alın ve 10 dakika sodada dinlendirin.

 5. Sodada dinlenen karnabaharları kağıt havlu üzerine çıkarıp fazla suyunu süzün.

 6. Pane işlemi için derin bir tavada sıvı yağı kızıdırıp orta ateşe alın.

 7. Pane için 2 adet yumurtayı derince bir kapta iyice çırpın.

 8. Ayrı bir kapta karbonat, un ve tuz karışımı hazırlayın.

 9. Son pane katmanı olarak başka bir tabakta galeta ununu hazırlayın.

 10. Süzülen ve fazla suyundan arındırılan karnabaharları önce unlu karışıma, sonra çırpılmış yumurtaya ve son olarak galeta ununa bulayarak kızgın yağda pembeleşene kadar kızartıp kağıt havlu üzerine çıkarın.

 11. Sos için taze sarımsakları ezin, taze naneyi ince ince doğrayın, tuz, sumak, taze çekilmiş karabiber, kırmızı pul biber ve bir yemek kaşığı zeytin yağı ile birlikte çırptığınız süzme yoğurda ekleyin.

 12. Yayvan bir servis tabağının ortasına koyacağınız minik bir kaseye yoğurt sosunuzu koyun. Kızarmış karnabaharları çevresine muntazam bir biçimde yerleştirerek ılık veya soğuk servis edin. Afiyet olsun!