Dalyan Köfte Tarifi

tarafından
25
Dalyan Köfte Tarifi
  1. Derince bir yoğurma kabına kıymayı alıp üzerine rendelenmiş soğanı, ezilmiş sarımsağı, galeta ununu ya da ufalanmış bayat ekmek içini ve yumurta ile baharatları ilave edin. Tüm malzeme iyice özleşinceye kadar yoğurun.

  2. Havuçları temizleyip baş ve alt kısımlarından 2-3 cm kesin. Havuçları ve bezelyeleri üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyip 10-15 dakika haşlayın. Yumurtaları da ayrı bir kapta kayısı kıvamında haşlayın.

  3. Yağlı kağıt üzerine aldığınız köfte harcına rulo şekli verin. Köfte rulosunun ortasına boydan boya sebzeler için yarık şeklinde bir yuva açın. Yumurtaları ve haşlanmış sebzeleri yerleştirip yeniden kapatın ve kapanma yerini alta getirip düzelterek yeniden rulo yapın. Yağlı kağıdın boş kısmını kapatıp yuvarlayarak düzgün bir paket yapın.

  4. Sardığınız rulonun üzerine ikinci yağlı kağıdı da aynı şekilde sarın ve kapatın. Fırın tepsisine alıp önceden 200 dereceye ayarladığınız fırında 40-45 dakika fırınlayın.

  5. Bu arada bir soslukta zeytinyağını kızdırıp salçaları kokusu çıkıncaya kadar kavurun, Su veya et suyunu ilave edip 5-6 dakika kısık ateşte pişirin ve ateşten alın.

  6. Fırın tepsisini çıkarıp köfte paketini bir makasla kesin ve dağılmamasına dikkat ederek başka bir cam fırın kabına alın. Sosun yarısını üzerine sürüp yeniden 10 dakika daha fırınlayın.

  7. Dalyan köfteyi çıkarıp 5-6 dakika kadar dinlendirin. Keskin bir bıçak kullanarak sunumdan hemen önce 2cm kalınlığında dilimleyin. Kalan sosu üzerlerine gezdirip patates püresi eşliğinde sıcak servis edin. Afiyet olsun!