Diyet Yaparken Sizi Daha Uzun Süre Tok Tutacak Protein İçeren 9 Sebze

tarafından
61
Diyet Yaparken Sizi Daha Uzun Süre Tok Tutacak Protein İçeren 9 Sebze

Protein, insanlar olarak beslenmemizin önemli bir parçasıdır, ancak günlük olarak ne kadar protein almamız gerekir? Araştırmalar yetişkinlerin bir kilogram vücut ağırlığı başına 0.8 gram protein tüketmesi gerektiğini söylüyor. Proteini genellikle et veya süt ürünlerinden alsak da bazı sebzeler de bu konuda bize yardımcı olabilir. İşte diyet yaparken sizi daha uzun süre tok tutacak protein içeren sebzeler 👇

1. Bezelye

protein içeren sebzeler

Bezelyeler en fazla protein içeren sebzeler listesinin başında yer alıyor. Bir bardak yeşil bezelye yaklaşık 8 gram protein içeriyor. Üstelik bu besini et yemeklerinize katarak protein miktarını daha da artırabilirsiniz.

2. Ispanak

protein içeren sebzeler

Omletten yemeğe, salatadan böreğe ıspanakların yakışmadığı yer yok! Çiğ de tüketilebiliyor olsalar da ıspanaklardan en fazla faydayı pişirerek alabilirsiniz. Bir bardak pişmiş ıspanak yaklaşık 5,3 gram proteine sahiptir.

İlginizi çekebilir:

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Sofranızda Bulunması Gereken 9 Bitkisel Protein Kaynağı

3. Karalahana

protein içeren sebzeler

Bu koyu yeşil yapraklı sebzelerin (pişmiş) bir fincan porsiyonu yaklaşık 5,1 gram protein içeriyor. Bu sebzenin de tıpkı ıspanak gibi yakışmadığı yer yok! Kendi başına yemeğini yapabileceğiniz gibi sarmasını da sarabilirsiniz.

4. Mısır

protein içeren sebzeler

Bir adet mısır koçanı yaklaşık 4 gram protein barındırıyor. Ayrıca antioksidan açısından zengindir.

İlginizi çekebilir:

8 Maddede Protein İhtiyacınızı Karşılayabilmek İçin Uygulayabileceğiniz Basit Yöntemler

5. Hardal otu

protein içeren sebzeler

Bir fincan kadar pişmiş hardal otunda 3,6 gram proteinin yanı sıra kalsiyum, folik asit, K vitamini ve diğer besin maddeleri bulunuyor.

6. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz Türk mutfağında pek yer almasada dünyanın birçok yerinde sevilen sağlıklı ve lezzetli bir sebze. Bir fincan pişmiş kuşkonmazda yaklaşık 2,1 gram protein bulunuyor. Eğer diyetinize yeni sebzeler eklemek istiyorsanız kuşkonmazı deneyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Veganların Diyetlerine Dahil Edebilecekleri 15 Lezzetli ve Doğal Protein Kaynağı

7. Brokoli

Bir bardak doğranmış çiğ brokoli 2,6 gram proteine sahipken bir bardak pişmiş brokoli yaklaşık 1,9 gram protein içeriyor. Ayrıca bu sebze lif, folat, C vitamini, K vitamini ve potasyum açısından zengin olduğu için bir süper gıda olarak da biliniyor.

8. Karnabahar

Bir bardak çiğ karnabahar 2 gramdan biraz daha fazla protein içeriyor. Karnabahar ayrıca lif ve antioksidan bakımından da zengindir.

9. Brüksel lahanası

Brüksel lahanası son yıllarda daha popüler hale geldi. Bir fincan pişmiş Brüksel lahanası yaklaşık 2 gram protein ve bol miktarda K vitamini, kalsiyum ve C vitamini içeriyor.

Kaynak: 1