Elmanın Faydaları: Elma Yemek Neye İyi Gelir?

tarafından
69
Elmanın Faydaları: Elma Yemek Neye İyi Gelir?

Elmanın Faydaları: İyi Gelmediği Hastalık Yok!

Mutfakların sevilen meyveleri arasında yer alan elmanın faydaları saymakla bitmez. Vitamini kabuğundadır diyerek taze taze yiyebileceğiniz elmanın çayından, yağından ve kurusundan da istifade edebilirsiniz. Elmayı kabuğuyla ısırarak yemenin yanı sıra isterseniz rendeleyip turta, kek ya da kurabiye tariflerine katabilirsiniz. Başlı başına bir şifa deposu olan elma, tatlı çeşitlerinin aranan malzemeleri arasında yer alır. Geniş bir kullanım alanı sunan bu faydalı meyveyi sofranızdan eksik etmemeye özen göstermelisiniz.

Elmanın Faydaları

 • Yüksek lif içeriğine sahiptir.
 • Antioksidan kaynağıdır.
 • Vitamin ve mineral bakımından zengindir.
 • Bağırsakları çalıştırır.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Ağız ve diş sağlığını korur.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Kabızlığa iyi gelir.
 • Kanser riskini azaltır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Böbrek taşlarını düşürmeye yardımcıdır.
 • Cildi besler ve gençleştirir.
 • Uyku kalitesini artırır.
 • Bilişsel sağlığı korur; Parkinson ve Alzheimer riskini önler.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Bazı bünyeler elmaya karşı hassas olabilir.

Kullanım öncesi sağlık profesyoneline danışınız.

Yüksek Lif İçeriğine Sahiptir

Elma, çözünür ve çözünmez lifler açısından zengindir. Sindirim sistemi sorunlarının azaltılması sürecinde olumlu etkileri bulunur.

Antioksidan Kaynağıdır

Elmalar, antioksidanlar açısından zengin bir kaynaktır. Antioksidan maddelere sahip olan elma, karaciğer sağlığı ve kolesterolün dengelenmesi gibi konularda oldukça faydalıdır.

Vitamin ve Mineral Bakımından Zengindir

Elma; C vitamini, potasyum, A vitamini ve çeşitli B vitaminleri gibi önemli vitamin ve mineraller içerir. Bu besin öğeleri, bağışıklık sistemini güçlendirebilir, cilt sağlığını destekleyebilir ve metabolizmayı düzenleyebilir.

Bağırsakları Çalıştırır

Elmada bulunan lifler, var olan iyi bakterileri besleyerek bağırsak florasını güçlendirebilir. Lifli yapısı ile elma tüketmek bağırsakları çalıştırmak konusunda etkili olabilir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Elma, yüksek oranda lif içeren bir meyvedir. Lifler, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Ağız ve Diş Sağlığını Korur

Elma faydaları arasında en çok bilineni, diş sağlığına olan yararlarıdır. Isırarak tüketilen taze elma, ağız ve diş sağlığı için olumlu etkilere sahiptir. Elma, ağız içinin temiz kalmasına yardımcı olur.

Kolesterolü Dengeler

Elmaların içerdiği çözünür lifler, kandaki kötü kolesterolü azaltarak kalp sağlığını destekler. Çözünür lif içeriği nedeniyle elmaların kötü kolesterolü düşürebilme etkisi olabilir.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Elma; potasyum, lif ve antioksidan bakımından önemli besin içeriğine sahiptir. Düzenli olarak lif, potasyum ve antioksidan alımı yüksek tansiyon değerlerinde dengeleyici olabilir.

Kan Şekerini Dengeler

Elmanın düşük glisemik indeksi vardır ve içerdiği lifler sayesinde kan şekerini dengede tutabilir. Düşük glisemik indeks, elmanın içindeki besleyici ögelerin kana karışma hızını yavaşlatır. Bu özelliği ise uzun süre tokluk hissi vererek fazladan atıştırmanın önüne geçebilir, iştahı kontrol altına alabilir.

Kabızlığa İyi Gelir

Evet, elma kabızlıkla mücadelede yardımcı olabilir çünkü lif içeriği yüksektir. İki tür lif içerir: çözünür ve çözünmez lifler. Bu lifler bağırsak hareketlerini düzenlemeye, dışkının yumuşamasına ve bağırsak sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir.

Elmanın kabızlığa iyi gelmesini aşağıdaki nedenlerle açıklayabiliriz:

 • Çözünür lifler
 • Çözünmez lifler
 • Su

Kanser Riskini Azaltır

Elmalar, özellikle C vitamini, quercetin ve flavonoidler gibi antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını azaltabilir ve bu da kanser oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

A, E, B6, C ve K vitaminlerine ve birçok minerale sahip olan elma, bağışıklığı güçlendirir. İdeal miktarda tüketilen elma, bünyenizin hastalıklar karşısında daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır. Elma, C vitamini zengini olduğundan dolayı özellikle kış aylarında karşılaşabileceğiniz hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Böbrek Taşlarını Düşürmeye Yardımcıdır

Elmadaki yüksek su içeriği, böbreklerin düzenli çalışmasını ve idrarın seyrek olmasını teşvik edebilir. İdrar seyrekliği, böbrek taşlarının oluşma riskini azaltabilir. Elmada bulunan lif, idrar yollarının düzenli temizlenmesine ve taş oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Cildi Besler ve Gençleştirir

C vitamini, elma içinde bulunan bir besin maddesidir ve cildin kolajen üretimini artırarak cildin esnek ve sıkı kalmasına yardımcı olabilir.

Elmanın yüksek su içeriği, cildin nem dengesini korumaya yardımcı olabilir. İyi hidrasyon, cildin canlı ve sağlıklı görünmesine katkıda bulunabilir.

Uyku Kalitesini Artırır

Elma, melatonin adı verilen bir hormon içerir. Melatonin, uyku düzenlemesinde önemli bir rol oynar ve uyku kalitesini artırabilir.

Bilişsel Sağlığı Korur; Parkinson ve Alzheimer Riskini Önler

Elma tüketimi sinir sistemine iyi gelmektedir. İçindeki mineral ve vitaminler, yaşlılığın beyin üzerinde yarattığı olumsuz bazı etkilerin azalmasına yardımcı olabilmektedir.

Elma, quercetin adlı bir flavonoid içerir. Quercetin, antioksidan özelliklere sahiptir ve iltihaplanma ile mücadele edebilir. Bazı çalışmalar, iltihaplanmanın nörodejeneratif hastalıkların gelişiminde rol oynayabileceğini öne sürmektedir.

elmanın faydaları

Elma Kabuğu Faydaları Nelerdir?

 • Elma cilt için faydaları olan bir meyvedir. Elma kabuğunun içerdiği bileşenler ciltteki ölü derinin atılmasına ve cildin canlılığını korumasına yardım eder.
 • Elmanın faydaları cilde bıraktığı olumlu etkilerle kısa sürede görünür olmaya başlar. Hem elma yemek hem de kabuğundan maske yapmak ışıltınızı artırır. Soyulmuş elma kabukları ile hazırlanabilen maskeler, cildin parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına destek olur.
 • Soyulmuş elma kabukları ile hazırlanabilen maskeler, cildin parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına destek olur.
 • Haşlanmış elma faydaları, özellikle kabuğu ile yapılan çayda kendisini fazlasıyla gösterir. Elma çayı balgam söktürücü etkisi ile bilinir. Öksürüğe de iyi gelen elma kabuğu çayına, ıhlamur ve tarçın gibi bitkiler de eklenebilmektedir.
 • Elma kabuğu ile hazırlanan çay vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Vücudun kuvvet kazanmasına yardımcı olacak bu çay toksinlerden kurtulmayı da kolaylaştırır.
 • Elmanın bağırsağa faydaları da bulunmaktadır. Lifli yapısı sayesinde bu meyve sindirim sistemindeki iyi bakterilerin çalışmasına destek olur ve zararlı bakterilerden ve toksinlerden kurtulmamıza yardım eder.
 • Yetişkinlere olduğu kadar elmanın bebeklere faydaları da vardır. Ek gıdaya başlama zamanı gelen bebeğinize uzman onayıyla elmayı uygun şekilde hazırlayarak yedirebilirsiniz.
 • Elma çocuğunuzu güçlendirecek ve bağırsak çalışmasını destekleyecektir.
elma kabuğunun faydaları

Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • Elma suyunda yer alan bileşenlerden bazıları solunum sistemi için oldukça faydalıdır. Elma suyu, akciğerlerinizin güçlenmesine ve solunum sisteminizin düzgün çalışmasına katkıda bulunur.
 • Adelelerde oluşan ağrıların azaltılmasına yardımcı olacak elma suyunun, romatizma problemlerine de iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Elma suyu faydaları arasında normal elma yediğimizde de olan göz, cilt, akciğer, karaciğer sağlığına iyi gelmesi vardır.
 • Elmanın lifli yapısından ve sindirime olan faydasından tam olarak yararlanmak için ise normal olarak tüketilmesi daha iyidir.

İlginizi çekebilir: Elma Suyunun Sizi Şaşırtacak 12 Faydası

elma suyunun faydaları

Elma Kurusu Faydaları Nelerdir?

 • Elmanın faydaları oldukça fazladır ve elma kurusunda da bu faydaların birçoğu yoğun şekilde bulunmaktadır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan elma kurusu, sağlıklı bir bünyeye sahip olabilmenizi kolaylaştırır.
 • Elma kurusu lif zengini yapısı ile öne çıkmaktadır. Bu sayede tokluk hissi verir ve sindirim sistemi için son derece yararlıdır.
 • Elma kurusu, bağışıklığı kuvvetlendirici etkilerinin yanı sıra enerji verici özelliklere de sahiptir.
elma kurusunun faydaları

Tariflerin devamı için: Elmalı Tarifler: Kurabiyeden Turtaya 41 Çeşit

Elma Kaç Kalori?

Elma Sirkesi İçmenin 10 Mucizevi Faydası

Yeşil Elma Diyeti 3 Günlük Şok Diyet Listesi ile Zayıflama

Elma Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.