Faydaları Saymakla Bitmiyor! Sağlık Deposu Kuşkonmaz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

tarafından
39
Faydaları Saymakla Bitmiyor! Sağlık Deposu Kuşkonmaz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Beslenme alışkanlıklarımızın ve tükettiğimiz besinlerin sağlığımız üzerinde son derece belirleyici olduğu bilinen bir şey. Yani ne zaman ve nasıl yediğimiz kadar ne yediğimiz de büyük bir önem taşıyor. Haliyle özellikle de son yıllarda, sağlık açısından faydalı besinler çok sayıda insanın mutfağındaki yerini almış durumda. İşte faydaları saymakla bitmeyen kuşkonmaz da onlardan biri. Gelin son dönemin en popüler bitkilerinden biri olan kuşkonmaz nedir, faydaları nelerdir ve nasıl pişirilir gibi soruların yanıtlarına birlikte bakalım.

Beslenme alışkanlıklarımız ve tükettiğimiz besinler sağlığımız üzerinde hayli belirleyici

Bu doğrultuda sağlıklı beslenme trendleri özellikle son yıllarda oldukça popüler. Haliyle insan sağlığı için faydalı olan besinler, günümüzün temel tüketim malzemesine dönüşmüş durumda. Bugün, dünya genelindeki sayısız mutfakta genel sağlığa faydalı besinlere, meyvelere ve sebzelere rastlamak mümkün. İşte kuşkonmaz da onlardan biri.

Kuşkonmaz nedir?

Bilimsel adı asparagus officinalis kuşkonmaz zambakgillerden, uç dalları yapraksı görünüşte ince mızrak benzeri şekliyle bilinen çok yıllık lezzetli bir bahar sebzesi. Mart ayının başlarından itibaren hasat edilen sebze, zaman zaman baharın habercisi olarak da adlandırılıyor. Doğu Akdeniz, Asya, Avrupa ve Anadolu coğrafyalarının yanı sıra pek çok bölgede yetişebilen kuşkonmaz özellikle Fransa, İtalya, İspanya ve ABD gibi ülkelerde oldukça sevilen bir bahar sebzesi olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan kuşkonmazın lezzeti ve çeşitli özellikleriyle son yıllarda ülkemizde de popüler bir besin olma yolunda ilerlediğini söylemek mümkün.

Kuşkonmazın son dönemdeki popülaritesinin kökeninde lezzeti kadar insan sağlığı için faydalı olması yatıyor

Kuşkonmaz faydaları nelerdir?

Kuşkonmaz, çok sayıda uzman tarafından “sağlık deposu” olarak nitelendirilen bir sebze. Çünkü pek çok farklı açıdan faydası bulunuyor. Gelin sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmezleri arasında yer alan kuşkonmazın faydalarına yakından bakalım.

Her şeyden önce kuşkonmaz çeşitli vitaminler bakımında hayli zengin bir sebze

İçerisinde önemli oranda A, C, K ve E vitaminleri barındırıyor. Ayrıca folat ve potasyum mineralleri bakımından da oldukça zengin bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Sebzenin bu dikkat çekici besin değerleri, kuşkonmazı gerçekten de önemli bir sağlık deposu haline getiriyor.

Çok sayıda bilim insanı sağlıklı bir hamilelik süreci için kuşkonmazın beslenme programına dahil edilmesi gerektiğini belirtiyor

Antioksidan bakımından da hayli zengin bir sebze olan kuşkonmaz içeriğinde yer alan folat sayesinde fetüsün gelişmesini ve doğum kusurları riskinin azalmasını sağlıyor. Yine de hamilelik döneminde tüketeceğiniz besinleri önceden doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Kuşkonmaz, kanserle mücadele oldukça önemli bir silah

Pek çok uzmana göre kuşkonmaz kanserin yarattığı sorunların hafifletilmesinde son derece faydalı. Ayrıca içeriğindeki saponin bileşenlerinin kanser hücrelerinin yok edilmesinde etkili olduğuna dair bilimsel çalışmalar da var. Bununla birlikte kuşkonmazın başta kolon kanseri olmak üzere çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olduğu ifade ediliyor. Çeşitli araştırmalar kuşkonmazdan elde edilen polisakkaritler, steroidal saponinler ve flavonoidlerin kanseri önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kısacası bu sağlık deposu sebzenin kansere karşı mücadelede en etkili silahlardan biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak kuşkonmazın faydaları bu kadarla da sınırlı değil.

Bağışıklığı güçlendiren, kötü kolesterolü düşüren ve kalp damar sağlığını destekleyen mucize bir besin

Antioksidan, vitamin, mineral, folat ve potasyum bakımından zengin bir besin olması kuşkonmazı bağışıklık sisteminin güçlendiren bir besin haline getiriyor. Bu sayede vücudun hemen her türlü hastalığa karşı daha dirençli hale gelmesine yardımcı oluyor. Kan basıncını düzenleyici etkiye sahip olan kuşkonmaz aynı zamanda kötü kolesterolü de düşürüyor. Böylece kalp damar sağlığını destekleyerek başta kalp krizi başta olmak üzere çeşitli kalp damar hastalıklarıyla karşılaşma riskini de önemli ölçüde azaltıyor.

Bilimsel çalışmalar kuşkonmazın göz ve cilt sağlığını da dikkate değer şeklide güçlendirdiğini ortaya koyuyor

kuşkonmaz

K vitamini eksikliği sebebiyle ortaya çıkan kemik sağlığı sorunlarının tedavi sürecinde de yoğun olarak kullanılıyor

kuşkonmaz

Sindirim sistemini düzenlemeye ve kilo vermeye yardımcı oluyor, depresyon riskini azaltıyor

kuşkonmaz

Evet, kuşkonmazın faydaları nelerdir sorusunun yanıtı hayli uzun. İçerdiği vitaminler, mineraller ve bileşikler kuşkonmazı hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için vazgeçilmez bir tüketim maddesine dönüştürüyor. Ancak unutmadan söyleyelim, aşırı ve bilinçsiz tüketimi bazı tehlikelere davetiye çıkarabilir!

Kuşkonmazın zararları nelerdir?

kuşkonmaz

Yukarıda da ifade etmeye çalıştığımız gibi kuşkonmaz, faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış bir şifa deposu. Bu nedenle aşırıya kaçmamak kaydıyla güvenle tüketilebilecek bir besin. Ancak özellikle hipertansiyon ve diyabet gibi kronik sağlık sorunu bulunan ve ilaç kullanan kişiler kuşkonmazı dikkatli bir şekilde tüketmeli. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken başka hususlar da var. Zengin bir K vitamini deposu olması sebebiyle kanın pıhtılaşması üzerinde önemli bir etkiye sahip. Bu doğrultuda kan sulandırıcı özelliği bulunan ilaç kullananların da kuşkonmaz tüketirken dikkatli olması tavsiye ediliyor.

Kuşkonmaz nasıl temizlenir?

kuşkonmaz

Kuşkonmazın önemli bir sağlık kaynağı olduğundan bahsettik. Ne var ki -her ne kadar son dönemde popüler hale gelse de- ülkemizde yeteri kadar tanındığını söylemek zor. Bu sebeple kuşkonmaz nasıl pişirilir sorusuna yanıt arayanların sayısı da oldukça fazla. Ancak ilk önce kuşkonmaz nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmak gerekiyor. Bu hususta dikenli küçük yapraklarını bir bıçak yardımıyla ayıklayabilirsiniz. Ayrıca kalın kök kısımlarını tıraşlayarak inceltmek pişirme işleminin daha kolay hale gelmesine yardımcı olacaktır. Gelelim bu lezzetli şifa kaynağını nasıl pişirebileceğinize.

Kuşkonmaz nasıl pişirilir?

kuşkonmaz

Kuşkonmazın çiğ olarak da tüketilebileceğini hatırlatalım. Nasıl pişireceğiniz ise tamamen sizi kalmış! Haşlayarak, buharda, ızgarada, fırında veya tavada pişirebilirsiniz. Ancak kuşkonmaz pişirme teknikleri söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer kuşkonmazı haşlayarak tüketecekseniz tencereye dik olarak koymalısınız. Hatta kuşkonmazları tencereye bir kavanoz içerisine koymanız, her tarafının eşit şekilde pişmesini kolaylaştıracaktır. Öte yandan 2-3 dakikadan daha fazla haşlamanıza gerek yok. Kısacası kuşkonmaz nasıl yenir sorusuna yanıt verecek kişi sizsiniz! Farklı pişirme yöntemlerini kullanarak farklı tatlar elde edebilir, bu lezzetli sebzeyi sofranızın en sağlıklı unsuru ve haline getirebilirsiniz.

Kaynak: 1