Filtre Kahve Makinesi Kullanımı: 5 Adımda Püf Noktaları

tarafından
52
Filtre Kahve Makinesi Kullanımı: 5 Adımda Püf Noktaları

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Güne evde mis gibi kahve kokusuyla başlamayı kim istemez! Ulaşılması zor gibi gözükse de artık neredeyse her kahve çeşidi için evde kullanılabilen kahve makineleri mevcut. Bunlardan en pratik ve yaygın olanlardan biri: Filtre kahve makineleri. Öğütülmüş kahvenin bir filtreden geçerek demlenmesi ile oluşan filtre kahve, hem yumuşak içimi hem de pratik olması sebebiyle oldukça seviliyor. Üstelik filtre kahve makinesi sayesinde bu kahve evde de kolayca hazırlanabiliyor.

Piyasada birçok filtre kahve makinesi önerisi bulunsa da iyi bir filtre kahve yapmak için filtre kahve makinesi kullanımı konusunda işin inceliklerini bilmek çok önemli. Bunun için filtre kahve makinesi tavsiye kullanımı neler olabilir, filtre kahve makinesi kullanımı nasıl olmalıdır? Hep birlikte öğrenelim!

Filtre Kahve Makinesinde Kahve Nasıl Yapılır?

Adım 1: Doğru Filtre ve Kahveyi Seçin

 • Filtre kahve makinenize uygun boyutta bir filtre kağıdı seçin.
 • Kahve çekirdeklerini veya öğütülmüş kahveyi tercih ettiğiniz türden seçin.
 • Orta öğütme kahve çekirdekleri genellikle daha iyi sonuçlar verir.

Adım 2: Hazneye Su İlave Edin

 • Filtre kahve makinesine dökülecek suyu hazırlayın.
 • Temiz ve taze su kullanmaya özen gösterin.
 • Su miktarı, kaç fincan kahve yapmak istediğinize ve kahve makinesinin kapasitesine bağlıdır.
 • Genellikle 1 fincan kahve için yaklaşık 180 ml su kullanılır.

Adım 3: Filtre Kağıdını Yerleştirin

 • Filtre kağıdını filtrenin üzerine yerleştirin.
 • Genellikle 4 numara filtre kahve kağıdı kullanılır.
 • Bu adımda filtre kağıdının üzerine biraz su damlatarak kağıdın şeklini almasını sağlayabilirsiniz.
 • Bu, filtre kağıdının daha iyi oturmasını ve kahve çekirdeklerinin üzerinden geçen suyu daha etkili bir şekilde süzmesini sağlar.

Adım 4: Kahve Ekleyin

 • Filtrenin içine kahve çekirdeklerini veya öğütülmüş kahveyi ekleyin.
 • Genellikle 1 fincan kahve için 1 yemek kaşığı kahve kullanılır.
 • Ancak damak zevkinize göre kahve miktarını ayarlayabilirsiniz.

Adım 5: Kahve Makinesini Çalıştırın

 • Filtre kahve makinesini açın ve suyun kahve üzerinden süzülmesini sağlayın.
 • Makinenin çalıştırma düğmesini veya anahtarını kullanarak kahve makinesini çalıştırın.
 • 2 kişilik kahve ortalama 4-5 dakika içerisinde demlenmiş olur.

Adım 6: Kahvenizi Servis Edin

 • Kahve makinesi suyu tamamen süzdüğünde, kahve demlenmiş demektir. Makineyi kapatın ve kahve potasını çıkarın.
 • Kahveyi fincana veya kahve bardağına dökün ve sıcak olarak servis yapın. İsteğe bağlı olarak, süt veya şeker gibi tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz.

Tarif için: Dalgona Kahvesi (TikTok Kahvesi) Nasıl Yapılır?

Filtre Kahve Makinesi Kullanımı: 5 Adımda Püf Noktaları

1) Doğru Filtreyi Seçin

Lezzetli bir filtre kahveye ulaşmanın ilk yolu doğru filtreyi seçmekle başlar; çünkü tercih ettiğiniz filtrenin çeşidi kahvenizin aromasından demlenme süresine kadar önemli bir rol oynar.

Malzeme olarak kağıt, bez, metal, naylon gibi birçok filtre kahve makinesi filtresi mevcut olsa da en çok kağıt ve metal filtreler tercih edilir; çünkü hem kullanımları rahat hem de ekonomiktirler. Eğer siz de pratik, kullan at bir filtre isterseniz çanak şeklindeki kağıt filtreler sizin için ideal olabilir. Filtre kahve makinelerinde 4 numara filtre kağıdı tercih edilir.

Uzun ömürlü, yıka kullan olsun derseniz de metal filtreleri tercih edebilirsiniz. İdeal filtrenizi seçtikten sonra makineye filtreyi yerleştirebilirsiniz.

filtre kahve makinesi filtresi

2) Kahve Miktarını İyi Ayarlayın

Doğru filtremizi seçtik şimdi sıra en kritik noktada! Kahve çeşidi ne olursa olsun ideal kahve miktarını yakalamak çok önemli. Damak zevkine göre kahvenin yoğunluğu değişse de başlangıç için ortalama ölçüyü tutturmakta fayda var.

Bunun için de ölçü olarak bir bardak kahve için yaklaşık 9-10 gram (1 yemek kaşığı) kahve kullanabilirsiniz. İsteğe göre bu ölçüyü arttırıp azaltabilirsiniz elbette. Kahve miktarını ayarladıktan sonra kahveyi filtrenize koyabilirsiniz.

filtre kahve makinesi

3) Ölçüye Göre Su Ekleyin

Filtre kahveye koyduğunuz suyun fazla ya da az gelmesi kahvenizin tadını etkileyecektir. Bunun için göz kararı ölçü kullanmak yerine kahve oranı kadar su eklemek daha doğru olur.

Kahve demlenirken suyun buharlaşma oranını da hesaba katarak bir bardak kahve için bir bardaktan biraz daha fazla su koymak gerekir. Böylece kahveniz çok yoğun olmadan tam kıvamında ve istenilen miktarda demlenmiş olur. Artık kahveniz demlenmeye hazır!

filtre kahve makinesi

4) Kahve Hazır Olunca Biraz Bekleyin

Kahve makinenize suyu da koyduktan sonra artık düğmeye basıp kahvenizi demleyebilirsiniz. Kahve demlendikten sonra ise en önemli nokta kahveyi hemen tüketmemek! Çünkü kahve su oranının dengelenmesi ve aromanın iyice birbirine geçmesi için birkaç dakika beklemek gerekiyor.

Siz de bir süre bekleyerek enfes bir filtre kahve elde edebilirsiniz. Hazırladığınız filtre kahveyi birkaç saat içinde tüketmeniz gerektiğini unutmayın ve kahvenizi gereğinden fazla bekletip bayatlamasına izin vermeyin.

filtre kahve

5) Makinenizi Temizlemeyi Unutmayın

Filtreniz kağıt bile olsa kesinlikle makinede bırakmayın; çünkü bir süre sonra kahveden kalan tortular filtre haznesinde kötü bir koku yaratır ve bu koku kahvenize geçebilir. Özellikle metal filtreleri içinde bırakmamak ve her kullanımda yıkamak çok önemlidir.

Kahve makinesi haznesi temizliğini de ihmal etmemek gerekir. Cam olanlarda zamanla oluşan kahve lekelerini temizlemek için bir miktar çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Bununla birlikte her ne kadar içme suyu kullansanız da kahve makinenizde bir süre sonra kireçlenme meydana gelebilir. Bunun için de yılda 2-3 kez kireç temizliği yaparak makinenizin kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

filtre kahve makinesi kullanımı

Filtre Kahve Makinesinde Hangi Kahve Çekirdekleri Kullanılır?

 • Arabica Kahvesi: Arabica çekirdekleri genellikle filtre kahve makineleri için idealdir. Daha yumuşak ve kompleks bir tat profiline sahiptirler.
 • Kahve Karışımları: Farklı bölgelerden veya çeşitlerden gelen kahve çekirdeklerinin karışımları, filtre kahve makinelerinde lezzetli sonuçlar verebilir. Örneğin, Brezilya, Kolombiya, Etiyopya gibi kahve çeşitlerinin karışımları tercih edilebilir.
 • Single Origin Kahveler: Belirli bir coğrafyadan gelen tek bir çeşidin kahvesi, filtre kahve makinesinde kullanılmak üzere özel olarak seçilebilir. Her coğrafyanın kendi benzersiz tat profili vardır.
 • Orta Kavrulmuş Kahveler: Filtre kahve makineleri genellikle orta kavrulmuş kahve çekirdekleri için uygundur. Orta kavrulmuş kahveler, hafif asidik ve dengeli bir tat profiline sahiptir.
 • Öğütülmüş Kahveler: Filtre kahve makineleri, genellikle orta kalınlıktaki öğütme seviyeleri için tasarlanmıştır. Marketlerde “filtre kahve öğütme” olarak etiketlenmiş kahve çekirdekleri kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Resimli Kahve Öğütme Dereceleri, İpuçları

filtre kahve makinesi nasıl kullanılır

Çekirdeklerine Göre Filtre Kahve Tadı Nasıl Olur?

 • Arabica Çekirdekleri: Arabica çekirdekleri genellikle daha yumuşak, hafif asidik ve kompleks bir tat profiline sahiptir. Yüksek kaliteli kahveler genellikle Arabica türünden gelir ve çiçeksi, meyvemsi veya şekerli notalara sahip olabilir.
 • Robusta Çekirdekleri: Robusta çekirdekleri, genellikle daha güçlü, acı ve daha yüksek kafein içeriğine sahiptir. Robusta kahveleri genellikle daha yoğun bir tat profiline sahiptir ve çikolata, fındık veya odunsu notalar içerebilir.
 • Ethiopian Çekirdekleri: Etiyopya’dan gelen kahveler genellikle çiçeksi, meyvemsi ve baharatlı bir tat profiline sahiptir. Yerel olarak yetişen Arabica türleri, kahve dünyasında benzersiz ve karmaşık tatlar sunar.
 • Brezilya Çekirdekleri: Brezilya kahveleri genellikle düşük asiditeye sahip ve tatlı, fındıksı veya çikolatalı notalara sahip olabilir. Brezilya, dünya genelinde en büyük kahve üreticisi olmasıyla bilinir.
 • Kolombiya Çekirdekleri: Kolombiya kahveleri genellikle orta asiditeye sahip, dengeli ve temiz bir tat profiline sahiptir. Yerel olarak yetiştirilen Arabica çekirdekleri, çeşitli tat profilleri sunabilir.
filtre kahve makinesinde kahve yapımı

Filtre Kahve Makinesinde Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve makinesinde sütlü kahve yapmak için hazır olan kahvenizi fincana koyduktan sonra üzerine damak tadınıza göre ılık-sıcak süt ilave etmeniz yeterli.

Kimi öğütücülü kahve makinelerinde süt ısıtma ve köpürtme özelliği bulunur. Bu makine türlerinde (tam otomatik) latte ve benzeri sütlü kahve çeşitlerini de kolaylıkla yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: En İyi Kahve Makineleri Listesi: Karşılaştırmalı Özellikler

filtre kahve makinesi kullanımı

Starbucks Kahve Fiyatları: En Son Zamlı Liste

Kahvenin Faydaları: Hangi Kahve Neye İyi Gelir?

Soğuk Kahve Çeşitleri: Evde Soğuk Kahve Tarifleri

En İyi Filtre Kahve Makinesi Hangisi? Marka ve Özellikleri

Kahve Çeşitleri Nelerdir? Türk ve Dünya Kahveleri Resimli Listesi