Hepsi Birbirinden Lezzetli! Meksika Mutfağından Dünyaca Ünlü 9 Yemek

tarafından
55
Hepsi Birbirinden Lezzetli! Meksika Mutfağından Dünyaca Ünlü 9 Yemek

Zapotek, Maya ve Aztek gibi sıra dışı medeniyetlere ait zengin mirasın İspanyol kültürü ile birleştiği Meksika günümüzün en popüler seyahat rotları arasında yer alıyor. Ancak Meksika’yı popüler bir cazibe merkezine dönüştüren başka unsurlar da var. İlginç gelenekleri, doğal güzellikleri ve elbette dillere destan lezzetleri! Meksika yemekleri, Avrupa’dan Asya’ya uzanan geniş bir coğrafyada pek çok kişinin favorisi olarak dikkat çekiyor. Temelinde mısır, fasulye ve acı biber gibi ürünlerin yer aldığı bu kadim mutfakta yemek deneyimini bambaşka bir seviyeye çıkaran çeşit çeşit soslar kullanılıyor. Peki, en ünlü Meksika yemekleri hangileri? İşte Meksika mutfağından dünyaca ünlü 9 yemek.

1. Taco

Meksika mutfağı söz konusu olduğunda akla ilk gelen yemek elbette taco. Meksikalılar mısır ve buğday unundan yaptıkları küçük tortillaların içine koydukları çeşitli malzemelerle dünyanın en lezzetli ve pratik yemeklerinden birini ortaya çıkarıyor. Kırmızı et, tavuk, fasulye, peynir ve çeşitli sebzeler, Meksika mutfağının bu geleneksel lezzetinin temeli oluşturan malzemeler arasında yer alıyor. Meksika’nın dünyaca ünlü sosları ise bu eşsiz lezzeti tamamlayan unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. En ünlü Meksika yemekleri arasında zirvede yer alan taco yalnızca bu uzak coğrafyada değil, tüm dünyada keyifle tüketiliyor.

2. Burrito

Kuzey Meksika’da ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan burrito, en ünlü Meksika yemekleri listesinin ikinci sırasında yer alıyor. Buğday unundan yapılan tortilla ekmeğinin çeşitli malzemelerle doldurulması ve dürüm haline getirilmesiyle hazırlanan bu lezzetli Meksika yemeği genellikle sığır eti, tavuk veya domuz etiyle hazırlanıyor. Meksika mutfağındaki en önemli malzemelerden biri olan fasulye de bu popüler yemeğin lezzetine lezzet katıyor. Elbette soslar ülkesi Meksika’daki burritolar birbirinden ilginç soslarla da lezzetlendiriliyor.

3. Quesadilla

Orta Amerika coğrafyasının geleneksel ekmeği olarak tanımlayabileceğimiz tortilla, pek çok Meksika yemeğinin temelinde yer alan önemli bir ürün. Meksika’nın sevilen yemeği Quesadilla ise yarım ay şeklindeki tortillaların peynir veya et ile doldurulup pişirilmesiyle elde ediliyor. Bu sevilen yemeğin en lezzeti halini ortaya çıkarmak için mısır unu ile hazırlanan geleneksel tortilla kullanmak gerekiyor.

4. Tamale

meksika yemekleri

Kökenleri milattan önceki dönemlere kadar uzanan tamale yalnızca Meksika’da değil, tüm kıtada sevilen ve özellikle yeni yıl dönemlerinde tüketilen popüler bir yemek. Bu kadim lezzet, hamurun ve tavuk etinin muz yaprağına veya mısır kabuğuna sarılarak pişirilmesiyle hazırlanıyor.

5. Mole

meksika yemekleri

Soslar, pek çok ülkede esas yemeği lezzetlendirmek için kullanılan yardımcı unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Meksika mutfağında sosların çok daha önemli bir rolü var. Öyle ki bu zengin mutfakta bir ana yemek kadar sevilen soslara rastlamak dahi mümkün. İşte acı ile tatlının benzersiz uyumunu deneyimlemeye imkan veren mole sosu da onlardan biri. Kontrast tatların ülkesi Meksika’daki en sevilen soslardan biri olan mole, kullanılacağı yemeğin türüne göre değişiklik gösterse de genellikle bitter çikolata, çeşitli baharatlar, soğan, sarımsak, kurutulmuş biber, tuzlu bisküvi ya da ekmek kıtırları ile hazırlanıyor ve en çok tavuk yemekleriyle beraber tüketiliyor.

6. Chili con carne

Acı biber, kırmızı fasulye, türlü baharatlar ve kıymaya, Meksika topraklarında bir araya geldiğinde lezzetiyle hayranlık uyandıran benzersiz bir yemeğe dönüşüyor: Chili con carne. Bu lezzetli Meksika yemeği bazen ana yemek olarak sofraları süslüyor, bazen de farklı yemeklerin yanında servis ediliyor.

7. Birria

En ünlü Meksika yemekleri listesindeki birria, son derece lezzetli fakat bir o kadar da zahmetli bir yemek. Meksika mutfağındaki baharatlı et güveçleri arasında yer alan birria, sığır veya keçi etinin farklı baharatlar ve biber çeşitleriyle birlikte pişirilmesiyle yapılıyor. Marine edilen etler pişirildikten sonra didikleniyor. Mısır unuyla yapılmış tortilla ekmekleri et suyuna batırılıp kızartılıyor. Daha sonra tortillaların içerisine quesillo olarak bilinen geleneksel Meksika peyniri koyuluyor. Peynirin üzerine ise didiklenmiş etler yerleştiriliyor ve tortilla peynir eriyene kadar tekrar kızartılıp kişniş, soğan ve limon ile birlikte servis ediliyor.

8. Torta

Meksika sandviçi olarak da anılan torta, bu özel coğrafyaya seyahat ederseniz mutlaka tatmanız gereken yemekler arasında yer alıyor. Marine edilmiş sığır, domuz ya da tavuk etinin yanında kızartılmış fasulye, avokado, jalapeno biberi, domates ve yeşillik ilave edilerek hazırlanan bu benzersiz yemek ekmeği ve zengin iç harcıyla dikkat çekiyor.

9. Churros

meksika yemekleri

Evet, Meksika baharatların, biberlerin, sosların ve etin hayli popüler olduğu bir coğrafya. Ancak bu zengin mutfakta tatlıya yer olmadığını düşünmeyin. Churros, Meksika mutfağının en özel lezzetlerinden. Dünya genelinde de oldukça sevilen ve bir tür kızarmış hamur tatlısı olan churros genellikle çikolatalı ganaj sos ile birlikte tüketiliyor.

Kaynak: 1