Kaz Ciğerinden Kirpi Balığına: Amerika Birleşik Devletleri’nde Yasaklanan 10 Yiyecek

tarafından
90
Kaz Ciğerinden Kirpi Balığına: Amerika Birleşik Devletleri’nde Yasaklanan 10 Yiyecek

Bir ülkenin, çeşitli ürünlerin satışını veya kullanımını yasaklaması görülmemiş veya şaşırtıcı bir şey değil. Ancak yasaklanan şeyler popüler yiyecekler olduğunda, hayli ilginç bir durum ortaya çıkıyor. Evet, dünyanın pek çok noktasında büyük bir beğeniyle tüketilen bazı yiyeceklerin çeşitli sebeplerle yasaklandığı bazı ülkeler var. Amerika Birleşik Devletleri ise bu husustaki kanun ve kuralların en sıkı olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Bu sebeple Amerika Birleşik Devletleri’nde, dünyanın başka herhangi bir yerinde kolaylıkla tüketebileceğiniz bazı yiyecekleri bulmanız dahi imkânsız. İşte kaz ciğerinden kirpi balığına Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yasaklı yiyecekler.

1. Kinder Sürpriz Yumurta

İtalya merkezli Ferrero şirketi tarafından üretilen Kinder Sürpriz Yumurta tüm dünyada büyük bir popülariteye sahip. İçerisinden çeşitli oyuncakların çıktığı bu popüler ürün yalnızca çocuklar tarafından değil, yetişkinler tarafından da çokça tüketiliyor. Ne var ki eğer Amerika Birleşik Devletleri’ndeyseniz bu çikolatadan yemeniz pek kolay değil. Çünkü Kinder Sürpriz Yumurta, ülkedeki yasaklı yiyecekler arasında yer alıyor. Yasağın sebebi ise ürünün içerisindeki oyuncaklar. Kinder Sürpriz Yumurta, “besleyici olmayan madde” içerdiği gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklanmış durumda. Buna karışın aynı firmanın ABD’de, oyuncak ile çikolatanın ayrı ayrı paketlendiği ancak bir arada satıldığı muadil bir ürünü var.

2. Epoisses peyniri

Epoisses De Bourgogne veya bir diğer adıyla Epoisses peyniri de Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklanan yiyecekler listesinde yer alıyor. Ancak belirtmekte fayda var, ülkedeki tüm Epoisses peynirleri yasaklı değil. Bu geleneksel Fransız peyniri, pastörize edilmiş sütten üretilmediği zaman yasalara takılıyor.

3. Tonka fasulyesi

Tonka fasulyesi aslında Orta ve Güney Amerika’ya özgü Dipteryx odorata isimli ağacın meyvelerinin tohumuna verilen isim. Bu tohum karakteristik bir kokuya sahip olmasına katkı sağlayan kumarin adlı bir madde içerdiği için parfüm üretiminde yaygın olarak kullanılıyor. Bununla birlikte zaman zaman dondurma ve çeşitli tatlılarda vanilya yerine de tercih edilen bir ürün. Ancak kumarin maddesi aşırı tüketildiğinde insanlar için toksik hale gelebiliyor. Bu sebeple ABD’de çalışan şefler, tonka fasulyesinden uzak durmak zorunda.

4. Beluga havyarı

ABD yasaklı yemekler listesi içerisinde yer alan bir diğer ürün ise Beluga havyarı. Havyar, mersin morinası, Avrupa morinası veya beluga balığı gibi isimlerle bilinen bir balık türünden elde ediliyor. Başlıca yaşam alanları Hazar Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz olan balığın nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. İşte beluga havyarının ABD’de yasaklanmasına neden olan şey de tam olarak bu.

5. At eti

yasaklı yiyecekler

At eti de ABD’deki yasaklı yiyecekler listesinde yer alıyor. Ancak dolaylı bir şekilde. At eti, Kırgızistan ve Kazakistan’ın yanı sıra Fransa, Almanya ve İtalya gibi çeşitli Avrupa ülkelerinde de tüketiliyor. Fakat Amerika Birleşik Devletleri’nin pek çok bölgesinde at eti yemek mümkün değil. Ne var ki ülkede at eti tüketiminin yasak olduğu da söylenemez! Öyleyse ABD’de at eti yemenin neden mümkün olmadığını merak edebilirsiniz. Yanıtlayalım, ülkede at eti tüketimi yasak değil fakat atların kesimi konusunda oldukça katı kurallar bulunuyor. Yalnızca çok az sayıdaki kişi veya işletmenin tüketim amaçlı at eti satışına izin veriliyor.

6. Ake meyvesi

yasaklı yiyecekler

Ake veya ackee gibi isimlerle anılan Batı Afrika’ya özgü bu meyve, pek çok ülkede yemek sofralarının vazgeçilmez ürünleri arasında yer alıyor. Örneğin Jamaika’nın ulusal meyvesi olarak kabul ediliyor. Ancak bu ilginç meyve, içerdiği bazı maddeler sebebiyle insan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturabiliyor. Meyvedeki hipoglisin A isimli madde ise ölümcül olabiliyor. Bu nedenle meyvenin ABD’de çiğ olarak satılması dolayısıyla da tüketilmesi yasak.

7. Kaz ciğeri

yasaklı yiyecekler

Fransız mutfağının en meşhur yemeklerinden biri olan kaz ciğeri, dünyanın pek çok farklı noktasına hayli sevilen bir yemek. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı eyaletlerinde bu meşhur yemeği tatmak mümkün değil. Çünkü bu yemek, kaz veya ördek ciğerinin yağlandırılması ile elde ediliyor. Bu ise ilgili hayvanların son derece kötü koşullar altında yaşamasına neden oluyor.

8. Kirpi balığı

yasaklı yiyecekler

Fugu olarak da isimlendirilen kirpi balığı, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan iki farklı madde içeriyor: Tetrodotoksin ve saksitoksin. Her iki madde de aşırı tüketildiğinde felç başta olmak çeşitli sağlık sorunlarına ve daha kötüsü ölüme sebep olabiliyor. Bu nedenle kirpi balığı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yasaklanan yiyecekler kategorisinin bir üyesi. Ancak yalnızca gerekli üretim ve satış sertifikasına sahip olan az sayıda işletmenin bu tehlikeli lezzeti müşterilerine sunmasına izin veriliyor.

9. Köpek balığı yüzgeci çorbası

yasaklı yiyecekler

Köpek balığı yüzgeci çorbası Çin mutfağındaki en önemli yemeklerden biri olarak kabul ediliyor. Köpek balığı yüzgeçleri ile hazırlanan bir çorba, çok uzun zamandır Çin ve bölgedeki diğer ülkelerde yaygın şekilde tüketiliyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 12 farklı eyalette köpek balığı yüzgeci çorbası yasaklanmış durumda. Çünkü yüzgeçleri için avlanan köpek balıkları çoğu zaman yüzgeçleri alındıktan sonra canlı olarak denize bırakılıyor. Bu ise talihsiz hayvanların büyük acılar çekerek ölmesine neden oluyor.

10. Casu marzu

yasaklı yiyecekler

İtalya’nın Sardinya bölgesine özgü casu marzu isimli peynir yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, gezegenimizdeki pek çok farklı ülkede yasaklı bir yiyecek. Çünkü kokuşmuş peynir anlamına gelen casu marzu canlı böcek larvalarına ev sahipliği yapıyor! İlk etapta standart bir koyun peyniri gibi üretilen peynir daha sonra açıkta bırakılıyor ve üzerine, çeşitli böceklerin girebilmesi için delikler açılıyor.

Böylece böcekler, peynirin içerisine yumurtalarını bırakabiliyor. Takip eden süreçte larvalardan çıkan kurtçuklar, peyniri sindirmeye başlıyor. Bu sayede casu marzu geleneksel formuna ve lezzetine kavuşuyor ve peynirin üterim süreci tamamlanıyor! Yani peynirin dünyanın pek çok ülkesinde yasaklı yiyecekler arasında olmasının hayli geçerli bir sebebi var. Yine de Sardinya’daki yerel halk arasında oldukça popüler bir lezzet olmaya devam ediyor. 

Kaynak: 1