Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024

tarafından
19
Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024

Kurban Bayramında Bağış Yapabileceğiniz Kurumlar

Müslüman dünyası için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda, çocukların yüzünü güldürmek, büyüklerin gönlünü mutlu etmek, ihtiyaç sahiplerine destek olmak ister misiniz? Eğer cevabınız “evet” ise her yıl pek çok kişi tarafından yapılan nakdi ya da vekaleten kurban bağışı ile sizler de bir iyilik yapabilirsiniz.

Peki, Kurban Bayramı için bağış kabul eden kurumlar hangileri?

 • Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı: Henüz açıklanmadı.
 • Darüşşafaka Cemiyeti: 10.000 TL
 • Darülaceze: 10.700 TL 
 • LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfı: Henüz açıklanmadı.
 • Türkiye Diyanet Vakfı: Yİ 11.750 TL / YD 4.750 TL / Filistin 9.250 TL
 • Türk Kızılay: Yİ ve Gazze 11.750 TL /  YD 4.300 TL
 • Yeryüzü Doktorları Türkiye: Yİ 12.000 TL / YD 4.000 / Gazze 12.000 TL
 • Koruncuk Vakfı: TDV açıklamasına bağlı olarak Yİ 11.750 TL
 • Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı: Minimum 400 ila 1.200 TL arasında veya daha fazla.

Sıralama gelişigüzel verilmiştir; değer teşkil etmez.

Vakıf Yurt İçi (TL) Yurt Dışı (TL) Filistin/Gazze (TL)
Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı Henüz açıklanmadı
Darüşşafaka Cemiyeti 10.000
Darülaceze 10.700
LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfı Henüz açıklanmadı
Türkiye Diyanet Vakfı 11.750 4.750 9.250
Türk Kızılay 11.750 4.300 11.750 (Gazze)
Yeryüzü Doktorları Türkiye 12.000 4.000 12.000 (Gazze)
Koruncuk Vakfı 11.750
Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı En az 400 TL

Sıralama gelişigüzel verilmiştir; değer teşkil etmez.

Tüm gönüller bir olsun ve herkes bu bayram sevincini doya doya yaşasın diye kurban bağışı bu yıl da desteklerinizle nice evleri mutlu edecektir. Bu mutluluğun bir nedeni olmak istediğinizde sizler için hazırladığımız kurban bağışı yapılabilecek yerler listesine göz atabilirsiniz. Kurban bağışı alan kurumlar nereler diye soruyorsanız, doğru sayfadasınız.

Devlet kurumlarına hayır işlemek isteyen okurlarımız kurban bağışı kaç lira, kurban bağışı fiyatları ne kadar oldu gibi araştırmalar yapmaktadır. Bizler de bu hayırlı desteğe katkı sağlamak adına kurum ve kuruluşlardan oluşan kurban bağışı yapılabilecek yerler listesi oluşturduk.

İşte, güncel fiyatlarına göre kurban bağışı yapılabilecek kurumlar:

kurban bağışı nasıl yapılır

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Kurban bağışları pek çok yere yapılabilir. Öncelikli amaç ihtiyacı olan kurumlar ve derneklerdir. Diyanet Vakfı’nın yaptığı açıklamalara göre yapılan bağışlar internet sitelerinden bağış yapanın bilgilerine göre kabul edilmektedir. Bağış formunda yer alan bilgiler aracılığıyla, bağış kurumlarındaki personellere vekalet verilmiş olur.

Bağış yapmak istediğiniz kurumlarla iletişime geçerek, internet sitelerindeki kurban bağışı kategorilerini ziyaret edip ilgili alanları doldurarak ve bağış formunu da eksiksiz tamamlayarak 2024 Kurban bağışı işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

kurban bağışı nasıl yapılır

Kurban Bağışı Nereye Yapılır?

TDV için kurban bağışı yapabileceğiniz gibi nakdi ya da vekaleten kurban bağışları TSK Mehmetçik Vakfı, TEGV, Lösev, Darülaceze, Darüşşafaka Cemiyeti ve diğer derneklere, kurumlara yapılabilir. Kurban bağışı bedelleri kurumlara göre değişkenlik gösteriyor olmakla birlikte 2024 yılı için ortalama olarak 10.000 / 12.000 TL arasındadır.

kurban bağışı nereye yapılmalı

Kurban Bayramında Bağış Yapabileceğiniz Kurumlar

Sıralama gelişigüzel verilmiştir; değer teşkil etmez.

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı 1982

Kurban bağışı Mehmetçik Vakfı tarafından kabul edilmektedir. Yapılan bağışları internet sitesi üzerinden birkaç sorudan oluşan formu doldurarak gerçekleştirebilirsiniz. Bağışlarınızı vekaleten, nakit ve çelenk olarak gönderebilirsiniz. Vekaleten TSK Mehmetçik Vakfı kurban bağışı 2024 yılında henüz belirlenmemiştir.

Vekaleten kurban bağışı hakkında TSK Mehmetçik Vakfı web adresinden alıntıladığımız bilgiler şu şekildedir:

Vekâleten kurban kesimi faaliyeti:

 • Modern tesislerde, hijyenik koşullarda,
 • Her kesimhanede görevlendirilen Vakıf personeli huzurunda,
 • Veteriner denetiminde,
 • Noter gözetiminde,
 • Din görevlisi nezaretinde,
 • Dini vasıflara uygun kurbanlıklar seçilerek yapılmaktadır.

Kesilen kurbanların bir bölümü kesim bölgelerindeki şehit ve gazi ailelerine taze et olarak, bir bölümü de tüm şehit yakınları ve gaziler ile kurban bağışında bulunan bağışçılarımıza üretimini müteakip kurban etinden yapılmış 750 gr. konserve kavurma olarak gönderilmektedir. Kurban etinin dağıtılamayan kısmı ise ekonomik olarak değerlendirilerek yardım planına dahil şehit yakınları ve gazi Mehmetçiklerimiz ile çocuklarına yardım için kullanılmaktadır.

Kurban bayramı dönemi dışında gerçekleşen vekâleten adak kurban bağışına ilişkin olarak sürekli bir organizasyonu gerçekleştirmediğimiz için adak kurbanı ile ilgili müracaatların bu organizasyonu gerçekleştiren kurumlara yapılması gerekmektedir.

Bağış tutarı: – TL

Bağış sayfası: onlinebagis.mehmetcik.org.tr

Darüşşafaka Cemiyeti 1863

Kurban bağışı alan kurumlar arasından yapacağınız seçimle eğitime katkı olabilirsiniz. Eğitime destek olmak ve yüzlerce çocuğun yüzünü güldürmek için kurban bağışınızı Darüşşafakaya yapabilirsiniz.

Darüşşafaka Cemiyeti Kurban Bayramı bağışı 2024 yılı için 10.000 TL değerindedir; ancak bu asgari orandır, dilediğiniz miktarda bağış yapabilirsiniz.

Resmi web adresinden alıntıladığımız şu bilgiye dikkatinizi çekmek isteriz:

Vekaleten kesimli kurban bağışı kabul edemiyoruz.

Öğrencilerimizin et ihtiyacını, siz değerli bağışçılarımızın yıl boyu yaptığı adak bağışlarıyla karşıladığımız için Cemiyetimiz, Kurban Bayramı’nda vekaleten kesimli kurban bağışı kabul edememektedir. Buna karşın Kurban Bayramı vesilesiyle Darüşşafaka’nın “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuna destek olmak isteyen hayırseverler, bayram bağışını Darüşşafaka’ya yapabilirler.

Bağış tutarı: 10.000 TL

Bağış sayfası: www.darussafaka.org/bagis

Darülaceze 1895

Darülaceze, Türkiye’de yaşlı ve bakıma muhtaç kişilere hizmet veren bir kurumdur. İstanbul’da bulunan bu kurum, 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulmuştur. Darülaceze, sosyal hizmetler ve sağlık hizmetleri sunarak yaşlı ve ihtiyaç sahibi bireylere barınma, sağlık bakımı, rehabilitasyon ve psikososyal destek gibi hizmetler sağlar.

Ayrıca, Darülaceze bünyesinde gerçekleştirilen faaliyetlerle yaşlıların sosyal hayata katılımlarını ve yaşam kalitelerini artırmayı hedefler. Kurum, toplumun desteğiyle yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamak ve onların saygın bir yaşam sürmelerini sağlamak amacıyla faaliyet göstermektedir.

Darülaceze online adak kurbanı bağışı 2024 yılı 10.700 TL olarak belirlenmiştir. Adak ve kurban bağışları ile pek çok insanı mutlu etmek istiyorsanız, detaylı bilgi almak için web sitelerine göz atabilirsiniz.

Bağış tutarı: 10.700 TL

Bağış sayfası: online.darulaceze.gov.tr

LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfı

Kurban bağışı alan dernekler arasında seçiminizi çocukların hayatına ışık tutan kurumlardan yana da yapabilirsiniz. Lösev kurban bağışı kabul eden diğer bir kurumdur. Lösev’e bağış yaparak bu sene de lösemili çocuklara sağlık giderleri için destek olabilirsiniz.

Lösev kurban bağışı ile vekaleten kurban kesimi yapıldığında, kurban etleri dini kurallara göre kesilip 1 yıl boyunca dağıtılmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı yönlendirmesiyle kalan etler ve deriler rayiç bedelle değerlendirilip hastalar için kullanılmaktadır.

Kurban bağışı LÖSEV 2024 yılında vekaleten yapılacaktır. Vekaleten kurban bağışı henüz belirlenmemiştir. 2024 Kurban Bayramı bağışınızı LÖSEV’e bağışlamak istediğinizde sitelerinden online form doldurabilirsiniz.

Bağış miktarı: – TL

Bağış sayfası: www.losev.org.tr/bagis/kurban

Türkiye Diyanet Vakfı

Türkiye Diyanet Vakfı, ülkemizde kamu yararı için çalışan bir vakıf kuruluşudur. 2024 senesi içinde Kurban Bayramı bağışlarınızı Türkiye Diyanet Vakfı’na yapabilirsiniz. Dilerseniz yurt içi ve yurt dışı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Yurt içi kurban bağışı bedeli 2024 senesi içinde 5.950 TL olarak belirlenmiştir. Eğer yurt dışı bağışı yapmak istiyorum diyorsanız bu bağışın bedeli 2.750 TL olacaktır.

 • Yurt içi bağış bedeli: 11.750 TL
 • Yurt dışı bağış bedeli: 4.750 TL
 • Filistin bağış bedeli: 9.250 TL

Bağış sayfası: kurban.diyanet.gov.tr

Türk Kızılay 1868

Kızılay kurban bağışı modern kesim tesislerinde, veteriner hekim ile birlikte, din görevlileri eşliğinde yapılmaktadır. Halkbank, Vakıfbank ve İş Bankası’na taksit imkanı bulunmaktadır.

 • Yurt içi: 11.750 TL
 • Gazze: 11.750 TL
 • Yurt dışı: 4.300 TL

Bağış sayfası: www.kizilay.org.tr/kurban

Yeryüzü Doktorları Türkiye

Yeryüzü Doktorları Türkiye Vakfı, insan haklarına saygılı ve insani yardım ilkelerine bağlı olarak faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur. Türkiye merkezli olan vakıf, dünyanın farklı bölgelerinde insani yardım projeleri yürüterek, dezavantajlı ve ihtiyaç sahibi toplumlara sağlık hizmeti ulaştırmayı hedeflemektedir.

Acil yardım, sağlık hizmetleri, eğitim ve rehabilitasyon gibi alanlarda çalışmalarını sürdüren Yeryüzü Doktorları Türkiye Vakfı, kalıcı ve sürdürülebilir çözümler üretmeye odaklanarak, insanların yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

2024 yılı için yurt dışı kurban bağışı bedeli Yİ 12.000 TL / YD 4.000 / Gazze 12.000 TL olarak belirlenmiştir.

Kurban bağışları; Afganistan, Benin, Çad, Etiyopya, Filistin, Hindistan, Tanzanya, Kamerun, Nijer, Somali, Suriye, Yemen, Kazakistan, Azerbaycan, Kosova ve Türkiye’de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

 • Yurt içi bağış: 12.000 TL
 • Yurt dışı bağış: 4.000 TL
 • Gazze: 12.000 TL

Bağış sayfası: www.yyd.org.tr/tr/projeler/

Koruncuk Vakfı

Koruncuk Vakfı Türkiye, çocukların haklarını koruma ve geliştirme amacıyla faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur. Türkiye merkezli olan vakıf, dezavantajlı ve korunmaya muhtaç çocuklara destek olmak için çeşitli projeler yürütmektedir.

Eğitim, sağlık, barınma, psikososyal destek gibi alanlarda çalışmalarını sürdüren Koruncuk Vakfı, çocukların güvenli bir ortamda büyümelerini sağlamak, eşit fırsatlara erişimlerini desteklemek ve potansiyellerini geliştirmelerine yardımcı olmak için çeşitli programlar ve hizmetler sunmaktadır. Vakıf, toplumun ve paydaşların desteğiyle çocukların yaşamlarını dönüştürmeyi ve onlara umut veren bir gelecek sunmayı hedeflemektedir.

2024 yılı için Koruncuk Vakfı 1 kesimli kurban hisse bedeli henüz belirlenmemiştir. Dilerseniz kurban hissesi haricinde nakit para bağışında da bulunabilirsiniz.

Bağış bedeli: TDV açıklamasına göre yurt içi kurban bağış bedeli tutarınca (11.750 TL) nakit bağış aktarılabilir 

Bağış sayfası: koruncuk.org/page/kurban-bagis

Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Türkiye’de eğitim alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur. Vakıf, çocukların eğitimine katkıda bulunarak onların sosyal, kültürel ve bilişsel gelişimlerini desteklemeyi amaçlar.

Gönüllülerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikler, okullarda ve TEGV Eğitim Parkları’nda çocuklara eğitim materyalleri, atölye çalışmaları, spor etkinlikleri ve sanatsal faaliyetler gibi farklı alanlarda eğitim imkanları sunar. TEGV, eşit fırsatlar çerçevesinde çocukların potansiyellerini keşfetmelerine ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olurken, onların gelecekte başarılı bireyler olmalarını hedeflemektedir.

TEGV için dilerseniz Kurban Bayramı kapsamında 400, 800, 1000, 1200 TL veya daha üzeri miktarda nakit para bağışında bulunabilirsiniz.

Bağış sayfası: tegv.org/bagis-yap

Kurban Bağışı Yapmak Caiz Midir?

Kurban bağışı yurt dışı veya yurt içinde vekalet verilerek yapıldığında kabul edilmektedir. Vekaleten kurban kesimi caizdir. Bu bilgiler Diyanet İşleri tarafından yayımlanan yazılı kaynakta da yer almaktadır.

Kurban bağışının caiz olması için Din İşleri Yüksek Kurulu Kararları Karar Yılı: 2018 – Karar No: 31 Konusu: Vekâlet Yoluyla Kurban Alımı ve Kesimi Organizasyonları uyarınca 14 maddelik şartı yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar arasında: Kurbanlık hayvanın İslami şartlara uygun olması, umumi vekalet alınması, amacın tamamen ibadet olması gibi maddeler yer almaktadır.

Kurbanın mal ile yapılan bir ibadet olduğu ve bu tür ibadetlerde vekaletin geçerli olduğu ifade edilir. Kurban eti ve kurban derisi bağışı öncelikle kendi ülkelerinde, sonrasında başka ülkelerde kesilmelidir diye de eklenir. Çünkü kurban kesen kişinin kendi ülkesinde yaşadığı kişilerin üzerinde hakkı vardır.

kurban bağışı yapmak caiz mi

Kurban Bayramı Ne Zaman, Bayram Tatili Kaç Gün?

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl, Kaç Saat Dinlendirilir? Neden Kokar?

Kurban Bayramı Hakkında En Çok Merak Edilen 20 Bilgi

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.