Öğretmenler Günü Ne Zaman, Hangi Gün Kutlanır?

tarafından
62
Öğretmenler Günü Ne Zaman, Hangi Gün Kutlanır?

Öğretmenler Günü Ne Zaman Kutlanıyor?

Eğitim ve öğretim hayatımızda büyük izler bırakan öğretmenlerimiz, saygı duyulması gereken lider ve öncü karakterlerdir. Bizlere rehber olan öğretmenlerimiz sayesinde eğitim hayatımız şekillenir ve daha iyi yerlere geliriz.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öğrencileri ve onun neslini devam ettiren eğitimciler olarak, unutulmaması gereken bir şey vardır: Öğretmenlik, eğitim kutsal ve önemlidir. Bu sebeple ülkemizde Öğretmenler Günü her sene büyük bir coşkuyla kutlanır.

Öğretmenler Günü ne zaman sorusu, her sene özellikle de öğrenciler tarafından sorulmaktadır. Bu yıl, 24 Kasım 2023 Cuma gününe denk gelmektedir. Yani 2023 yılında 24 Kasım’ı cuma günü kutlayacağız.

öğretmenler günü tarihi

Türkiye’de Öğretmenler Günü Ne Zaman?

Okula büyük bir heyecanla giden öğrencilerin, velilerin merak ettiği konuya yeniden değinelim. Her sene 24 Kasım’da kutlanan Öğretmenler Günü; 2023 yılı içinde cuma gününe denk geliyor. Okul haftası içinde olan bu özel ve güzel günü kutlamak için şimdiden hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Öğretmenler için yazılan şiirler, hatıra fotoğrafları, ufak bir kutlama pastası sayesinde öğretmenlerin ne kadar sevildiğini ve değer gördüğünü bir kere daha gündeme getirebilirsiniz.

24 Kasım Öğretmenler Günü Hangi Tarihte İlan Edildi?

Öğretmenler gününün tarihçesine baktığımızda, günümüzden geriye, Cumhuriyet Dönemi’ne kadar gitmek gerekiyor. Çünkü bu özel günü anlamlaştıran bir başöğretmen var: Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gün olan 24 Kasım 1928, eğitim ve öğretim hayatında büyük bir gün olarak hatırlanır. Bu tarihte Atatürk, Başöğretmen olarak unvan almıştır.

Başöğretmen Atatürk’ün doğumunun 100. yılında Kenan Evren döneminde bu özel tarih Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1981 yılında 12 Eylül Askeri İdaresi tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü ilan edilmiştir.

Her sene 24 Kasım geldiğinde, Ulu Önder Atatürk’ün öncülüğünde gelişen ve geliştirilen eğitim sisteminde rol alan öğretmenler saygıyla anılır. Bu özel gün Türkiye’de kutlama programlarıyla hafızalara kazınır. Okullarda ve kurumlarda yer alan öğretmenler, hem meslektaşları tarafından hem de öğrenci ve veliler tarafından bu günde tebrik mesajları almaktadır.

Ülkemizde kutlanan Öğretmenler Günü; Mustafa Kemal Atatürk’e teşekkürlerimizi borç bildiğimiz bir günün özeti olarak kutlanır. Eğitim hayatına merhaba diyen öğrenciler ve öğretmenler, Atatürk’ün Başöğretmen unvanı aldığı bu özel günde kendi öğretmenlerine de şükranlarını dile getirmektedir.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nün taşıdığı anlamlardan biri de; görev yapan tüm öğretmenlerin idealistlikte ve çalışkanlıkta Mustafa Kemal Atatürk gibi olması için ilham vermesidir.

öğretmenler günü

Sık Sorulan Sorular

Diğer Ülkelerde Öğretmenler Günü Ne Zaman?

Öğretmenler Günü, sadece ülkemizde kutlanmıyor aslında. UNESCO tarafından belirlenen 5 Ekim günü de uluslararası bir kutlama günü. 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı” sonrasında 5 Ekim dünya genelinde Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Ayrıca Arap ülkeleri de Öğretmenler Günü kutlamaktadır. Ancak kutlama günü az önce okuduğunuz tarihlerden farklıdır. Her sene 28 Şubat geldiğinde tıpkı bizler gibi eğitimciler için kutlama günü yaşanır. Arap ülkelerinden Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen için bu özel gün 28 Şubat olarak belirlenmiştir.

İslam’da İlk Öğretmen Kim Kabul Edildi?

Medine’ye ilk hicret eden Mus’ab bin Umeyr, görevinin verdiği sorumluluktan dolayı ilk öğretmen olarak kabul edildi.

Osmanlı Zamanında Öğretmene Ne Denirdi?

O dönemde öğretmenlik mesleğinde olanlara; muallim, müderris, molla, hoca gibi sıfatlar verilmekteydi.

24 Kasım Öğretmenler Günü Okul Tatil mi?

Öğretmenler günü resmi tatil değildir. Bu nedenle okullarda eğitim ve öğretim 24 Kasım’da devam etmektedir.

Öğretmenler Günü 5 Ekim mi 24 Kasım mı?

UNESCO ve ILO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) tarafından 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edilmiştir. Uluslararası, dünya çapında kutlanan Öğretmenler Günü 5 Ekim tarihindedir. Ülkemizde ise 24 Kasım, Atatürk’ün doğumunun 100. yılı olan 1981 yılında Öğretmenler Günü ilan edilmiştir.

öğretmenler günü ne zaman kutlanır

En Güzel Öğretmenler Günü Mesajları ve Sözleri

Öğretmenler Günü Hediye Fikirleri: En İyi Ne Alınır?

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.