Oruçluyken Saç Boyamak Orucu Bozar Mı?

tarafından
44
Oruçluyken Saç Boyamak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Saç Boyatılır Mı?

Ramazan ayı içerisinde, orucu bozan durumlar çok sık gündeme gelmektedir. İnananlar orucunu sorunsuz şekilde tutmak için, orucu bozan şeylerden kaçınır. Oruç tutma döneminde, özellikle de saç bakımına devam etmek isteyenler, saç boyamanın orucu bozup bozmadığını merak etmektedir.

Saç boyası orucun bozulmasına engel midir? Bu sorunun yanıtını öğrenmek için, içeriğimizi incelemelisiniz. Çünkü, saç boyamanın oruca olan etkisini, Din İşleri Yüksek Kurulu özel bir açıklama ile ifade etmiştir. Bizler de bu açıklamayı size aktarmak için buradayız.

Din İşleri Yüksek Kurulu açıklamasına göre saç boyatmak yemek içme veya keyif verme eylemine dahil olmadığından orucu bozmaz. Oruçluyken saç boyatabilirsiniz.

saç boyamak orucu bozar mı

Saç Boyamak Orucu Bozar mı?

Ramazan ayında ya da diğer mübarek günlerde oruç tutarken, orucu bozan durumlardan kaçınırsınız. Yemek yemek, ağızdan vitamin ve besin desteği almak, herhangi bir şey içmek gibi durumlar orucu bozar. Saç boyamak da saç bakımı ve makyajla ilgili bir durum olduğundan, insanlar oruca olan etkisini merak eder.

Din İşleri Yüksek Kurulu, saç boyamanın oruca olan etkisini şu ifadelerle açıklamıştır:

Din İşleri Yüksek Kurulu

“Oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Makyaj yapmak, saç boyamak ve saç bakımı bu kapsamda olmadığından orucu bozmaz.”

Kaynak: kurul.diyanet.gov.tr

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, saç boyamak orucu bozmaz. Oruç tutarken saç boyayabilir veya kuaförde saç boyatabilirsiniz. Oruçluyken saçınızı boyatarak iftara kadar bekleyebilirsiniz. Saç boyamanın, orucu bozma durumu yoktur. Bu nedenle, ramazan döneminde ya da diğer mübarek günlerde oruç tutarken saç bakımına rahatlıkla devam edebilirsiniz.

saç boyatmak orucu bozar mı

Saç Boyası Kokusu Orucu Bozar mı?

Saç boyalarında, içeriğinden dolayı keskin bir koku vardır. Bu koku, saç boyama esnasında kişileri bazen rahatsız edebilir. Rahatsız olmamak için, saç boyama sürecinde maske takılması önerilir. Saç boyasındaki koku, orucun bozulmasına neden olmaz. Çünkü kokuda herhangi bir gıda ya da vitamin içeriği yoktur. Rahatsız edici bir kokudur ve etkisi bir süre sonrasında kaybolur.

Saç boyatırken havadar bir yerde, maske takarak beklerseniz kokudan rahatsız olmazsınız. Böylece su içme isteğinizi de bastırmış olursunuz. Oruç tutarken saç boyatabilirsiniz ve kokusu orucunuzun bozulmasına engel değildir.

Makyaj Yapmak Orucu Bozar Mı?

İslam’da oruç tutan bir kişinin makyaj yapması, orucu doğrudan bozmasa da makyajın orucu geçersiz kılacağı düşünülebilir. Çünkü makyaj yaparken cilde kozmetik ürünler uygulanır ve bu ürünlerin su geçirgenliği olabilir. Ancak oruç yemek içme veya cinsel, keyif verici aktivitelerle bozulur. Bu durumda makyaj yapmak herhangi bir gıda esasına dayanmadığı için orucu bozmaz.

makyaj yapmak orucu bozar mı

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Parfüm, Kolonya, Deodorant Orucu Bozar Mı?

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.