Parfüm, Kolonya, Deodorant Orucu Bozar Mı?

tarafından
37
Parfüm, Kolonya, Deodorant Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Kolonya, Parfüm, Deodorant Kullanımı

Ramazan ayı geldiğinde akıllara pek çok soru da beraberinde gelir. Orucu kusursuz şekilde tutmak ve orucu bozan şeylerden uzak kalmak için, birçok kişi çok hassas davranır. Din görevlilerine yöneltilen oruçla ilgili sorulardan biri de; kolonya orucu bozar mı sorusudur.

Oruç tutarken daha hassas olmak ve iftar saatine kadar orucu bozmadan gelmek istiyorsanız mutlaka orucu nelerin bozduğunu bilmelisiniz. Günlük yaşam telaşında dikkat etmeniz ve orucu iftar saatine kadar bozmadan tutmanız için sizlere; parfüm sıkmak orucu bozar mı gibi pek çok konuda bilgiler sunacağız.

İlginizi çekebilir: Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar Mı?

parfüm orucu bozar mı

Parfüm Orucu Bozar Mı?

Ramazan günlerinde parfüm kullanmaya devam eden kişiler, zaman zaman parfüm koklamak orucu bozar mı diye düşünebilir. Peki, parfüm sıkınca oruç bozulur mu, dinen kural nedir? Parfüm, yiyecek içecek veya keyif verme amacı taşımadığı için oruçluyken parfüm sıkmak orucu bozmaz. Ayrıca parfüm abdesti de bozmaz.

Parfüm orucu bozar mı Diyanet cevabı, parfümün orucu bozmadığı, oruç tutarken de parfüm kullanılabileceği yönündedir. Oruç tutarken günlük rutinde olduğu gibi parfüm sıkmaya devam edebilirsiniz.

Cilt sağlığınız için parfümü cildinize doğrudan değil de kıyafet üzerine sıkmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca; parfüm kullanırken abdestin bozulmadığını da belirtmek gerekir. Oruç tutarken abdest alabilir, parfüm sıkabilirsiniz. Dini açıdan engel teşkil etmemektedir.

Parfümü kullanırken ağız çevresinden uzak bir bölgeye sıkmanızda fayda var. Boyun ve kulak arkası için parfüm sıkmak isterseniz; solunum yoluna kaçmamasına dikkat ediniz. Boğaza parfüm kaçması koklarken bir miktar, az bir ihtimal olsa da istem dışı meydana gelebilir ama çok az miktarda olacağından ve zaten yemek maksadı da olmadığından orucu bozmaz.

Oruç tutarken parfüm kullanıp kendinizi iyi hissetmek isterseniz; parfümü kıyafetlerinize sıkabilirsiniz. Kıyafet kumaşına sıkılan parfüm cildinize de zarar vermeyecektir. Yüz bölgesine sıkmadan, omuzdan aşağı şekilde parfümü kullanırsanız solunum yolunu da kontrol altına alarak orucu gönül rahatlığı ile devam ettirebilirsiniz. Her koşulda, parfüm orucun bozulmasına neden olmamaktadır.

İlginizi çekebilir: Oruçluyken Banyo Yapılır Mı? Duş Almak Orucu Bozar Mı?

parfüm sıkmak orucu bozar mı

Kolonya Orucu Bozar Mı?

Doç. Dr. Halil Altuntaş ve Doç. Dr. İsmail Karagöz tarafından yazılan ‘Oruç İlmihali’ kitabı kolonyanın oruç üzerindeki etkisine yer vermiştir. En net haliyle kolonya orucu bozar mı Diyanet kaynaklarında ‘bozmuyor’ ifadesiyle yanıtlanmıştır. Kolonya kullanmak, kolonya koklamak orucu bozmaz.

Son yıllarda Covid-19 salgını nedeniyle pek çok kişi kolonya kullanmaya daha çok özen göstermiştir. Bu süreçten etkilenen kişiler, ramazan gününde kolonya kullanıp kullanmama konusunda tereddüt etmekteydi. Ancak, kaynaklarda yer alan bilgiler, kişilerin tereddüt etmesine gerek olmadığını bildirdi. Kolonya kullanmak, kolonya koklamak, kolonyayı yüze ve ellere sürmek gibi davranışların orucu etkilemediği açıklandı.

Oruç tutarken dilediğiniz gibi kolonya kullanabilirsiniz. Kolonya kişisel hijyen konusunda size yardım edecek ve suyu bulamadığınız anlarda ellerinizin dezenfekte olmasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca, sıcak ramazan günlerinde biraz olsun serinlemek için kolonya kullanarak orucunuzu bozmadan oruca devam edebilirsiniz. Ayrıca kolonya, abdesti de bozmamaktadır.

İlginizi çekebilir: Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir Mi? Diyanet Cevabı

kolonya orucu bozar mı

Deodorant Orucu Bozar Mı?

Son senelerde kullanılan deodorantların püskürtme açısı ve hızı oldukça fazla. Deodorant şişelerinin yapısından dolayı, tavsiye edilen mesafeden dikkatli şekilde kullanmanız öneriliyor. Oruç tutarken de deodorant kullanmak istediğinizde aklınıza deodorant orucu bozuyor mu sorusu gelebilir. Bu konuda içinizi rahatlatmak için Diyanet kaynaklarında yer alan bilgileri size aktaralım.

Deodorant yeme ve içme grubunda yer alan bir ürün olmadığı için orucunuzu bozmaz. Oruç tutarken deodorant kullanabilirsiniz. Rahatlıkla deodorant sıkıp oruca devam edebilirsiniz. Dini açıdan herhangi bir sorun olarak görülmeyen deodorant kullanımı, ramazan ayında ya da diğer zamanlarda tuttuğunuz orucu etkilemiyor.

Oruç tutarken gün içinde deodorant sıkıp işlerinize yoğunlaşabilirsiniz. Solunum yolunu rahatsız etmemesi için deodorant sıkarken uzak bir mesafeden sıkmanız önerilir. Oruç tutarken deodorant kullanmak istediğinizde, yüz bölgesinden uzak mesafede kıyafetlerinize sıkabilirsiniz. Ancak pudralı deodorant almışsanız kıyafetlerde leke bırakabileceğini unutmamalısınız.

İlginizi çekebilir: Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Fazla Parfüm Kokusu Orucu Bozar mı?

Parfüm kokusunun miktarından bağımsız olarak orucu bozmaz.

Koltuk Altı Deodorantı Orucu Bozar mı?

Koltuk altı deodorant bakım kremi gibidir ve orucu bozmaz.

Sabun Kokusu Orucu Bozar mı?

Sabun kokusu orucu bozmaz.

Çiçek Koklamak Orucu Bozar mı? Güzel Kokular Koklamak Orucu Bozar mı?

Çiçek kokusu gibi güzel kokular koklamak orucu bozmaz. Ancak yemek veya gıda koklamak hoş karşılanmaz.

Yemek Koklamak Orucu Bozar mı?

Yemek koklamak orucu bozmaz ama yeme isteğiyle orucu bozmaya meyli biraz artırma ihtimali olabileceği için dikkatli olunmasında fayda vardır.

Alkol İçeren Deodorant Abdesti Bozar mı?

Alkol içeren deodorant abdesti bozmaz.

parfüm sıkmak orucu bozar mı

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Seferi iken Oruç Tutulur Mu, Kaç Km Geçerli? Şartları

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.