Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir? 8 Adımda Süper Dekor

tarafından
65
Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir? 8 Adımda Süper Dekor

Yılbaşı Ağacı Süslemek: En Keyifli Yeni Yıl Hazırlığı!

Yeni yıl heyecanı, yılbaşı hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor! Her yerde süslenmiş yılbaşı ağaçları, temsili Noel babalar, kar görünümlü sprey boyalarla yazılmış yeni yıl dilekleri ve daha nicesi… Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız günlerde yılbaşı akşamının olmazsa olmaz simgelerinden yılbaşı ağacı süslemesi için size küçük ve etkili birkaç tavsiyemiz olacak! Evinizde bol pırıltılı ve sevimli süslemelerle dolu bir ağacı birkaç gün misafir etmeye ne dersiniz?

Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir?

 • Doğru yılbaşı ağacını seçin.
 • Yılbaşı ağacının dallarını kabartın.
 • Yılbaşı ağacınıza uygun süslemeler yapın.
 • Yılbaşı ağacı ışıkları seçin ve aydınlatın.
 • Yeni yıl şans dilekleriyle ağacınızı süsleyin.
 • Yılbaşı hediye paketlerini ağacın altına yerleştirin.
 • Yılbaşı ağacının zirvesine size özel sembol yerleştirin.
 • Yılbaşı ağacını odanın köşesine konumlandırın.

İlginizi çekebilir: Yılbaşı Yemekleri: Yeni Yıla Özel Şık Sunumlu 14 Tarif

yılbaşı ağacı nasıl süslenir

Yılbaşı ağacı süslemesi; ışıkları, süsleri ve tamamlayıcı pek ögesi ile evde tüm ailenin özellikle küçük çocukların keyifli vakit geçirebileceği kısa süreli bir aktiviteye dönüşebilir. Peki nasıl? Tavsiyelerimiz geliyor! Yeni yılınız kutlu ve hazırlayacağınız ağaç kadar ışıl ışıl olsun.

Yeni yıl ruhunu evinize taşımanın en eğlenceli kısmı şüphesiz yılbaşı ağacı süsleme aşaması! Ailenizle, çocuklarınızla veya evi paylaştığınız kişiyle ya da yalnızca kendinizi şımartmak için yılbaşı ağacı süslemek süper fikir! Işıklandırmaları ve sevimli süsleri otomatik olarak insana pozitif enerji veriyor, öyle değil mi?

Salonun bir köşesinde konumlandırabileceğiniz, yeni yılı karşılayacağınız gece sizi neşelendirecek, evin atmosferini ısıtacak yılbaşı ağacı nasıl süslenir sorunuzu bu içeriğimizde yanıtladık. Eğer sizin de yılbaşı zamanı yaklaştıkça gözünüz sık sık yılbaşı süslerine ve kar tanesi, kardan adam, çam ağacı, çorap, yıldız gibi eğlenceli objelerine ilişiyorsa yılbaşı ağacı süsleme önerileri için en doğru adrestesiniz demektir!

İşte, sizler için derlediğimiz yılbaşı ağacı süsleme ve dekor fikirleri:

1) Önce Doğru Yılbaşı Ağacını Seçmelisiniz

İlk adım tabii ki bütçenize ve zevkinize göre bir yılbaşı ağacı satın almak. Şu ara pek çok market veya ev eşyası satan mağazada sık sık karşınıza çıkacak bu temsili çam ağaçları. Dikkat etmeniz gereken yılbaşı ağacını evinizin neresinde konumlandıracağınız ve alanınızın boyutları.

Eviniz büyükse ve alanınız genişse büyük bir ağaç satın alıp yıllarca farklı yılbaşı etkinliklerinde kullanabilirsiniz. Ancak yine de kullanışlı olması açısından standart boyutlarda bir ağacınızın olması işinizi kolaylaştıracak.

yılbaşı ağacı nasıl süslenir

2) Yılbaşı Ağacının Dallarını Kabartın

Eğer her sene aynı plastik ağacı kullanıyorsanız yılbaşı ağacınızı kutusundan çıkardığınızda biraz sönükleştiğini fark etmişsinizdir. Yılbaşı ağacınızın ilk alındığındaki ihtişamına kavuşması için biraz elle pohpohlama yapmanızı öneririz.

yılbaşı ağacı nasıl süslenir

3) Yılbaşı Ağacınıza Uygun Süslemeler Yapabilirsiniz

Yılbaşı ağacının olmazsa olmazı elbette küçük süslemeleri. Bütün halinde paketlenmiş olarak satın alabileceğiniz yılbaşı ağacı süsü seçeneklerini değerlendirebilir veya gözünüze çarpan çorap, top, eldiven, çan, kar tanesi veya yıldız gibi objeleri de satın alabilirsiniz. Bu aşamada aşırıya kaçmadığınız ve aksesuarlarda renk uyumu yakaladığınız zaman estetik bir görüntü elde edebilirsiniz.

Yılbaşı süsleri çok geniş bir skaladadır ve içinde ağaçlar da kullanılabilecek objeler de bulunur. Yılbaşı süslerini internet üzerinden de sipariş edebilirsiniz. Süslerinizde toz varsa silebilirsiniz, kirli ve eski görünüm atmosferi bozacaktır.

Yılbaşı süslerini dilediğiniz renkte seçebilirsiniz. Herhangi bir markete gittiğinizde karşınıza çıkan paketler halindeki süslerden seçebilirsiniz. Bu süsleri kullanarak sade yılbaşı ağacınıza renk ve hareket katmış olursunuz. Işıltılı toplar sayesinde göz alıcı bir yeni yıl ağacı hazırlayabilirsiniz. Eğer yıldız ve led ışıklı süsler kullanırsanız gecenin parlayan yıldızlarından biri de yılbaşı ağacınız olacaktır.

yılbaşı ağacı nasıl süslenir

4) Yılbaşı Ağacı Işıkları Nasıl Seçilir? Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Yılbaşı ağacı, tüm gece loş ve renkli ışıklarla evin bir köşesinde sıcacık enerji vermiyor mu sizce de? Yılbaşı ağacınızın etrafını yanıp sönen veya mum ışığını anımsatan loş ışıklarla süsleyebilirsiniz. Ağacınızı süslemek için aldığınız bu ışıkları daha sonra evinizin dilediğiniz bir köşesinde de kullanabilirsiniz üstelik.

Led ışıklar farklı renklerde veya sarı – beyaz ışık gibi tek renk olarak satılıyor, gerisi sizin zevkinize kalmış. Işıklandırmayı fazla yaptığınız takdirde gözünüzü yoracağını, doğru kullanımda ise oldukça dinlendirici ve sevimli bir görünümü olacağını belirtelim.

İlginizi çekebilir: Yılbaşı Mezeleri: İştah Kabartan 35 Tarif

yılbaşı ağacı süsleme

5) Yeni Yıl Şans Dilekleriyle Ağacınızı Süsleyebilirsiniz

Yılbaşı ağacınızı sevdikleriniz için mutlu dileklerde bulunabileceğiniz minik not kağıtlarıyla da süsleyebilirsiniz. Evinizde bir yılbaşı partisi veriyorsanız misafirlerinizin isminin yazılı olduğu ufak mektuplarla onlara hoş bir sürpriz hazırlayabilirsiniz veya aile üyeleri birbirleri için yazdıkları şans dileklerini ağaca mini fotoğraf mandallarıyla asabilir.

Gelen misafirlerinizle birlikte yeni yıldan dilediklerinizi yazıp yılbaşı ağacının etrafına kondurabilirsiniz. Romantik bir fikir arayanlar için, eşinizle veya sevgilinizle yıl boyu çektiğiniz fotoğrafların bir çıktısını alıp bu ağacı süsleyebilirsiniz, tercih size kalmış. Her fotoğrafın arkasında yeni yıl dileğini not düşebilirsiniz. Böylece sevdikleriniz kendi fotoğraflarını aldığında arkada yazılı olan dilekleri de görmüş olacaktır. Bu hatıra ömür boyu saklanacak türden.

yılbaşı ağacı süsleme

6) Yılbaşı Hediye Paketlerini Ağacın Altına Yerleştirin

Yılbaşında aile – arkadaşlar arasında, çalışma arkadaşlarıyla veya sınıf içinde gelenek haline gelmiş yılbaşı hediye çekilişi ile siz de önceden hediye planlaması yapabilirsiniz. İçinizden gelen, hediye alacağınız kişinin ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz veya açıkça istediği herhangi bir hediyeyi yılbaşı ağacının altına koyup süslemenizi tamamlayabilirsiniz.

Misafirleriniz veya aileniz için hazırlayabileceğiniz hediyeleri de ekleyebileceğiniz gibi bu ağacın yanında bol bol fotoğraf çekip yıl boyu hatırlayabileceğiniz mutlu anılar biriktirebilirsiniz. Geri sayım sonrası hediye paketlerinin açıldığı sürprizlerle dolu keyifli dakikalar sizleri bekliyor olacak. Uzun bir gece olduğu için bu gibi minik sürprizler ortamın enerjisini yüksek tutacaktır.

yılbaşı ağacı süslemek

7) Yılbaşı Ağacının Zirvesine Size Özel Sembol Yerleştirin

Yılbaşı ağacının tepesi adeta yeni yıla girerken koyulmuş yüksek hedefleri simgeler. Kocaman yıldızlar en favori yılbaşı ağacı tepesi süslerinden biridir. Klasiklerden sıkılıyorsanız tabii ki yaratıcılığınızı konuşturabilir yılbaşı ağacının en üstüne sevdiğiniz bir hayvanla ilgili bir sembol koyabilirsiniz.

Nar gibi bir bereket sembolü meyve de hoş bir seçim olabilir. Yılbaşı ağacı zirvesi süs seçerken çok ağır olmamasına dikkat etmeniz iyi olur, ağacınızın boynunun bükülmesini işitemezsiniz değil mi?

yılbaşı ağacı süslemek

8) Yılbaşı Ağacını Odanın Köşesine Konumlandırın

Her şeyim çoğu zarar azı karardır bu motto yılbaşı ağacının yerini belirlerken de geçerlidir. Yılbaşı ağacınızı odanın köşesine koymanız iyi bir fikir olabilir; ama odanın en ücra köşesi değil de kapıdan girince ilk göze çarpan köşeyi seçmeniz daha uygun olabilir. Lokasyon tercihi yaparken yılbaşı ağacının yıpranmaması için çok geçilen yerleri seçmemeniz da iyi olur.

yılbaşı ağacı süslemek

Yılbaşı Ağacı Süslerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Aslında yazımızda yılbaşı ağacı süslerken dikkat edileceklere başlıklar altında değinmiş olsak da ekstra birkaç anahtar noktayı daha hatırlatmakta fayda var:

Yılbaşı ağacınızı süslerken kendinizden de bir şeyler katmayı yani süslemeleri özelleştirmeyi unutmayın. Örneğin ağacın üzerine birkaç fotoğrafınızı ya da yeni yıl dilek kartlarınızı iliştirebilirsiniz. Yılbaşı karlı havalarla eşleştirildiği için kış mevsimi ruhunu da yaşatmayı unutmayın. Bunun için kar spreyi kullanabilirsiniz.

yılbaşı ağacı nasıl süslenir

Evde Yılbaşı Ağacı ile Harika Dekorasyon Fikirleri

Yılbaşı ağacı yeni yıl zamanı evin dekorasyonunun da bir parçası haline gelir. Yılbaşı ağacı denince büyük yeşil çam ağaçları ilk olarak akla gelse de minik, sehpa üstü bir yılbaşı ağacı ile de yeni yıl ruhunu evinize getirebileceğinizi unutmayın. Üstelik minik ağaçlar çok yer kaplamadıkları için bazen toplanmayı bile gerektirmezler ve tüm sene yeni yıl enerjisini evinizde barındırabilirsiniz.

Hatta yılbaşı ağacını duvarınıza geçici olarak yapıştıracağınız ahşap bloklardan oluşturacağınız bir ağaç formuyla da oluşturabilirsiniz. Belki bu ağacın artık evinizin dekorasyonunun bir parçası olarak kalması bile hoşunuza gidebilir.

Okuduğunuz kitaplardan yılbaşı ağacı oluşturabilirsiniz. Kitapları belirli bir düzende üst üste dizerek yılbaşı ağacı görüntüsü verebilirsiniz. Yılbaşı ağacı yerine yılbaşı ağacı temalı kokulu mumlar ya da biblolar da satın alarak yılbaşı temasını evinizde oluşturabilirsiniz.

 • Kişisel Anılar ve Hediyeler: Yılbaşı ağacına veya etrafına biriktirdiğiniz anılardan oluşan bir köşe hazırlayabilir; hediyeler ekleyebilirsiniz.
 • Tematik Süsler: Yılbaşı ağacı süslerken veya evinizde yılbaşı dekorasyonu oluştururken tematik bazı fikirlerden faydalanabilirsiniz. Örneğin Harry Potter temalı süslemelerle yılbaşına bir tema kazandırabilirsiniz.
 • Led Işıklar ve Aydınlatmalar: Yılbaşı ağacının etrafını, perdeleri veya duvarları led zincir aydınlatmalarla bezeyerek süsleyebilirsiniz.
 • Renk Teması: Yılbaşı genellikle yeşil ve kırmızı renkli süslemelerden oluşur; ancak siz kişisel zevkinize göre daha farklı renkte bir tema oluşturabilirsiniz.
yılbaşı ağacı süsleme

Evde Yılbaşı Ağacı Süsü Nasıl Yapılır?

 • Evde kendiniz birçok yılbaşı süsü yapabilirsiniz. Bunlardan ilki kardan adam figürüdür. Makas, renkli düğmeler, beyaz çorap, pamuk, yapıştırıcı, lastik, turuncu ve siyah kumaşlarla mini kardan adamınızı yapabilirsiniz.
 • Ampulleri cam yapıştırıcısı ve simlerle pırıltılı bir hale getirebilirsiniz.
 • Çam kozalaklarını yuvarlak şekline getireceğiniz bir tele yapıştırıp, araları da kırmızı ve yeşil kumaşlarla renklendirerek gelenleri karşılayacak bir kapı süsüne kavuşabilirsiniz.
 • Evde mum yapmanın mümkün olduğunu hepimiz biliyoruz. Yılbaşı dekorasyonu yaparken kendi el yapımı, yeni yıl temalı mumlarınızı da kullanabilirsiniz.
 • Yılbaşında hediye edeceğiniz yeni yıl temalı anahtarlıklar bile yapabilirsiniz! Keçe ve hasır ipler bu konuda size yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Yılbaşı Süsleri Nasıl Yapılır? 8 Kolay Fikir

yılbaşı ağacı nasıl süslenir

Yılbaşı Ağacı Nasıl Temizlenir?

Yapay yılbaşı ağacınızı her sene çıkardığınızda süslemeden önce temizlemeniz daha parlak görünmesini sağlar. Yılbaşı ağacınızın tozunu elektrik süpürgesiyle alabilirsiniz. Herhangi bir bölümün süpürürken kopup süpürge hortumuna kaçmaması için süpürgenizin ucunuz delikli bir bezle kapatabilirsiniz.

Son olarak ağacınızı biraz sallayıp son toz kalıntılarının dökülmesini sağlayabilir ve mikrofiber bezle silerek temizliği tamamlayabilirsiniz. Ağacınızın aydınlatma bağlantısı yoksa daha derin temizlik için deterjan da kullanabilir ya da ağacı yıkayabilirsiniz.

yılbaşı ağacı nasıl süslenir

Yılbaşı Ağacı Süslemek Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yeni Yıl Ağacı Ne Zaman Süslenir?

Yeni yıla yaklaşırken aralık ayına girildiği andan itibaren yeni yıl ağacı süsleme isteği de herkeste yükselmeye başlar. Ağacın çok deforme olmaması için süsleme işini yeni yıla 1 hafta kalana kadar ertelemek iyi olabilir.

Yılbaşı Ağacının Altına Ne Konur?

Yılbaşı ağacının altına konan şeyler arasında tabii ki olmazsa olmaz olan yeni yıl hediyeleridir. Büyük küçük fark etmeksizin özenle paketlenmiş hediye kutuları yılbaşı ağacının adeta tamamlayıcıları gibidir.

Yılbaşında Ağaç Süsleme Geleneği Nereden Geliyor?

Yılbaşı ağacı süsleme geleneğinin Almanya’dan yayıldığı düşünülmektedir. 16. yüzyıl ortalarında Cennet Ağacını temsil ettiği düşünülen köknar ağaçları süslenmeye başlanmış sonrasında bu gelenek yılbaşı kutlamalarıyla birleşmiştir. Bununla birlikte yılbaşı odağında olmasa da kadim Türk geleneklerinde ağaçlara dilek ya da kumaş parçası bağlama yer almaktadır; çünkü Türk geleneğinde ağaç kutsaldır.

yılbaşı ağacı nasıl süslenir

Yılbaşı Kartı Nasıl Yapılır? 5 Süper Fikir

Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2024

Yılbaşı Oyunları: Evde 12 Eğlenceli Aktivite

Yılbaşı Mesajları: Yeni Yıla Özel Resimli Sözler 2024

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı, Çoğaltılması ve Anlamı

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.