Yoğurtlu Krep (Cızlama) Tarifi

tarafından
54
Yoğurtlu Krep (Cızlama) Tarifi
  1. Derince bir kapta, önce sıvıları yani yoğurt, su, yağ ve yumurtaları bir araya getirip iyice çırpın. Un, kabartma tozu, tuz ve şekeri eleyerek karışıma ekleyip pürüzsüz ve ince bir boza kıvamı alıncaya kadar karıştırın.

  2. Yapışmaz krep tavasını ateşe alıp hafifçe ısıtın ve kısık ateşe alın. Dilerseniz küçük bir parça tereyağı ile tavayı yağlayın. Karışımın içinde yağ olduğu için hiç yağ eklemeden de devam edebilirsiniz.

  3. Karışımdan bir kepçe alıp tavanın kenarından başlayarak yüzeye yayın. Karışımın tavanın yüzeyine eşit ve düzgün bir biçimde yayılmasını sağlamak için tavayı hafifçe sallayın.

  4. Krebiniz göz göz oluncaya kadar bekleyin, alt yüzeyi hafifçe kızardığı zaman çevirin. Kreplerinizi tek tek arkalı önlü olarak pişirin.

  5. Her krepten sonra tercih ederseniz tavanızı azar azar yağlayabilirsiniz. Böylece hem lezzet katar hem de yapışmalarını engellersiniz.

  6. Pişen kreplerinizi sıcak veya ılık olarak aralarına dilediğiniz tatlı (bal, reçel vs) veya tuzlu (peynir, zeytin ezmesi vs) malzeme sürerek kat kat veya tek rulo halinde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

  7. Not: Bu tarifle yapacağınız kreplerin içine ıspanak, tavuk sote vs malzeme ekleyip sararak fırın yemekleri yapabilirsiniz.