Yulaflı Kabak Mücveri Tarifi

tarafından
48
Yulaflı Kabak Mücveri Tarifi
  1. Kabakları ve yeşillikleri yıkayın. Kabaklar körpe ise soymadan rendeden geçirin. Kabuklu olanları soyup rendeleyin.

  2. Kabakları tuzlayıp bir kenera alın, on onbeş dakika dinlendirin. Fazla suyunu salınca süzdürün. Taze soğan, maydanoz ve dereotlarını ince ince doğrayın.

  3. Genişçe bir kaba sıkarak aldığınız kabakların üzerine önce ince çekilmiş yulaf ununu, bir paket hamur kabartma tozunu ve yumurtaları ekleyip iyice harmanlayın. Tuz ve baharatlarını ilave edin. Son olarak ince kıyılmış taze soğan ve yeşillikleri ekleyip karıştırın.

  4. Uygun bir cam fırın kabının tabanına yağlı pişirme kağıdını yerleştirin. Mücver karışımı yulaf ununu çekip bulamaç halini alınca fırın kabına yerleştirip kaşığın tersi ile yüzeyini düzleştirin.

  5. Önceden 180 derecede ısıtılmış fırına (alt-üst pişirecek şekilde) atıp üzeri altın rengi alana kadar kontrollü fırınlayın. Fırından
    çıkan mücverinizi dinlenmeye alın, soğuyunca dilimleyerek servis edin. Dilerseniz sarımsaklı yoğurt eşliğinde sunum yapabilirsiniz. Afiyet olsun!

  6. Not: Aynı karışımı daha ince kıtır bar şeklinde hazırlamak isterseniz yulaf miktarını arttırıp daha geniş bir tepside ve daha ince pişirebilirsiniz.