Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti Nedir?

tarafından
53
Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti Nedir?

Arefe Günü Oruç Tutmanın Fazileti ve Sevabı

Arefe günü nedir ve Arefe günü ne zaman sorularıyla yazımıza başlayalım. Ramazan ve Kurban Bayramı’ndan bir önceki gün, hicrî takvime göre Zilhicce ayının 9. günü olarak bilinen arefe günü; Ramazan Bayramı’ndan önceki gün için de kullanılan bir tabirdir.

Peygamber Efendimiz için arefe:

“Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de: Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu.” (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O’nun ortağı da yoktur) sözüdür.” (Muvatta, Hacc 246)

Ramazan ayı boyunca tutulan oruç, bayramın gelmesiyle son bulur. Ancak pek çok insanın aklını bir soru karıştırır. Ramazan veya Kurban Bayramı arefesi oruç tutulur mu? Bu soru her sene ramazan ayı geldiğinde din görevlileri tarafından gündeme gelmektedir. Şimdi bu soruyu detaylarıyla ele alalım.

İlginizi çekebilir: Tekne Orucu Nedir? Nasıl, Kaç Yaşına Kadar Tutulur?

arefe günü oruç tutulur mu

Arefe Günü Oruç Tutulur Mu?

Arefe gününde, bayrama hazırlık yapılır ve bu hazırlıklar en bereketli şekilde tamamlanmalıdır. Oruç tutanlar, bu günün ibadetleri olarak bolca dua okuyabilir. Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe günü dinde önemli bir yere sahiptir. Dileyen kişiler arefe günü veya Zilhicce ayının ilk 9 günü boyunca orucunu tutabilir. Arefe gününde oruç tutanların geçmiş ve gelecek birer yıllık günahlarının bağışlanacağı umulmuştur.

Arefe günü oruç tutmak hadis ile de değinilen bir konudur:

Din İşleri Yüksek Kurulu

Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamını tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir.

Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bugünü oruçlu geçirme ile ilgili olarak “Arefe günü tutulacak orucun önceki ve sonraki senenin günahlarına kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum.” (Müslim, Sıyâm, 196-197 [1162]) buyurmuştur.

Fakat hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, sıkıntı ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur (Ebû Dâvûd, Savm, 63 [2440]; İbn Mâce, Sıyâm, 40 [1732]).

Kaynak: kurul.diyanet.gov.tr

İlginizi çekebilir: Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu? Kabul Olur Mu?

Arefe Günü Oruç Tutmanın Fazileti Nedir?

Arefe günü Allah’ın kıymet verdiği günlerden en özelidir. Bu nedenle Allah için yapılan davranışlara arefe günü oruç tutmak eklenir. Nafile oruca bedel olan arefe günü tutulan oruç, oruçların en hayırlı olanlarındandır. Gücü yeten, dayanma gücünü bulan arefe gününde oruç tutabilir.

Oruç tutmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan bir diğeri de arefe günü tutulan orucun faziletidir. Maddi manevi gücü yeten kişiler, arefe gününde sevap işlemek adına orucu tutabilir. Arefe günü tutulan orucun bir önceki ve bir sonraki yılın günahlarına kefaret olacağı müjdelenmiştir.

Peki, dinen arefe günü oruç tutmak ne derece mühimdir?

Arefe günü oruç tutmak fazileti dini kaynaklarda da belirtilmiştir. Bu konuya detaylı şekilde değinecek olursak Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından aktarılan bir hadisle giriş yapmak uygun olacaktır:

“Ebu Katâde (ra) der ki: Resulullah’a arefe günü oruç tutmak hakkında soruldu. O da şöyle buyurdu: “O gün tutulan oruç, geçmiş ve gelecek senenin günahlarına kefaret olur.” (Müslim)

Beyhakî’nin bir rivayetinde Hz. Aişe (ra) şöyle demiştir:

Resulullah: “Arefe gününün orucu bin gün oruç tutmak gibidir.” derdi. (Taberanî)

“Allah, hiçbir günde, arefe günündeki kadar bir kulu ateşten çok azat etmez. Allah mahlukata rahmetiyle yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar eder ve: ‘Bunlar ne istiyorlar?’ der.” (Müslim, Hacc 436)

Zilhicce ayının 9. günü olarak hesaplanan arefe gününde, oruç tutanlar o günü daha hayırlı kılmak için ibadetlerini yerine getirebilir. Yoksulu ve yetimi sevindirmek, bolca dualarda buluşmak, açları doyurmak, sokak hayvanlarına yardım etmek, gönülleri hoş tutmak gibi güzel davranışlarla arefe gününü tamamlayabilirsiniz.

Arefe gününün faziletini artırmak için; o gün hacıların Arafat’ta vakfe yapıp dua ettiği dönemde manevi açıdan destek olmak için sık sık dua edilir.

arefe günü oruç tutulur mu

Arefe Günü Hacılar Oruç Tutar mı?

Kurban arefesi orucuyla ilgili Diyanet şu bilgiyi vermiştir:

“Hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, sıkıntı ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur (Ebû Dâvûd, Savm, 64).”

Arefe Orucu Cuma Tek Gün Tutulur mu?

Cuma günleri oruç tutmakla ilgili Diyanet açıklaması şöyledir:

“Sadece Cuma günleri nafile oruç tutmak, tenzîhen mekruh görülmüştür. Resul-i Ekrem (s.a.s.), “Sizden hiç kimse Cuma günü oruç tutmasın. Ancak bir gün önceden veya sonradan oruç tutuyorsa, bu takdirde Cuma günü de oruç tutabilir.” (Ebû Dâvûd, Savm, 50) buyurmuştur.

Cuma günü kazaya kalan farz veya adak gibi vacip bir oruç tutmakta sakınca bulunmamaktadır. Cuma günü nafile oruç tutmak isteyenlerin, bir gün önce veya sonrasında da oruç tutması uygun olur. Oruç tutmak için özellikle Cuma gününü seçmenin mekruh oluşu bu günün Müslümanların haftalık bayram günü kabul edilmesindendir.”

arefe günü oruç tutulur mu

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruç Tutmanın Sağlığınız İçin Bilimsel 14 Faydası

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.