Tam Kıvamında Lezzetli Bir Makarna Pişirmek İçin İzlemeniz Gereken 10 Adım

tarafından
50
Tam Kıvamında Lezzetli Bir Makarna Pişirmek İçin İzlemeniz Gereken 10 Adım

Makarna, dünya genelinde sevilen ve herkesin favorisi pratik, lezzetli bir yemektir. Ancak, gerçekten mükemmel bir makarna pişirmek her zaman kolay olmayabilir. Mükemmel bir kıvam elde etmek, makarnanın yapısını korumak ve lezzetini en üst seviyeye çıkarmak için bazı püf noktaları vardır. Bugün sizin için adım adım mükemmel makarna pişirme rehberi hazırladık! Detayları birlikte inceleyelim👇

1. Büyük tencere kullanın

makarna pişirme rehberi

Makarna pişerken genişler. Bu nedenle makarna pişerken yeterli alana sahip olmalı ve birbirine yapışmamalıdır. Bunun için büyük bir tencere kullanmalısınız.

2. Tencereyi soğuk suyla doldurun

makarna pişirme rehberi

Bu ipucu sadece makarna için değil, su kullanarak pişireceğiniz her şey için geçerlidir. Sıcak suyun içindeki pollutantlar, soğuk suya göre daha hızlı çözünür. Yani borulardan geçen sıcak su daha fazla kirletici madde içerir. Güvenliğiniz için her zaman musluktan soğuk su kullanın ve tencerenizi doldurmadan önce suyu birkaç saniye akıtın.

3. Tuzu eksik etmeyin

makarna pişirme rehberi

Ünlü şef Mario Batali makarna suyunu “deniz gibi” olana kadar tuzluyor. Su kaynayınca tencereye tuz ekleyin. Makarna, pişirme sırasında sodyumu emerek yemeğe ekstra bir lezzet katacaktır. Şef Mark Ladner, bir litre suya yaklaşık bir çorba kaşığı tuz kullanılmasını tavsiye ediyor.

İlginizi çekebilir:

Yeni Başlayanlar İçin Rehber: Evde Taş Gibi Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

4. Tencereye yağ koymayın

makarna pişirme rehberi

İtalyan Amerikalı şef Lidia Bastianich’in tavsiye ettiği gibi makarna suyuna asla yağ koymayın. Yağ, makarnanın gözeneklerini tıkayarak sosun yapışmasını önleyebilir. Ayrıca yağın yoğunluğu sudan daha az olduğu için emilmez.

5. Makarnayı eklemeden önce suyun iyice kaynamasını bekleyin

makarna pişirme rehberi

Suyun yüzeyinde büyük kabarcıklar patlayacak şekilde kaynamasını bekleyin.

6. Karıştırın!

Kaynayan suya makarnanızı ekledikten sonra mutlaka ama mutlaka karıştırın. Tencereyi birkaç dakikada bir karıştırmazsanız, makarnalar birbirine yapışacak ve eşit pişmeyecektir.

İlginizi çekebilir:

Evde Daha Lezzetli Kahveler Yapmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken İpuçları

7. Kapağı açın

Makarnayı ekledikten sonra suyun yeniden kaynamasını bekleyin. Eğer tencereye kapak kapattıysanız kapağı açın. Aksi takdirde makarnanın içindeki nişasta köpürecek ve tencerenizin kenarında patlayacaktır.

8. Zamanın farkında olun

Makarnayı paketinde belirtilen süre kadar pişirebilirsiniz ancak en iyi ölçüm aracı ağzınızdır. Paketin üzerinde yazan süreden bir iki dakika önce 15 ila 20 saniye aralıklarla makarnayı tadın.

9. Makarna suyunun tamamını dökmeyin

Makarnanızın pişirildiği suyu sos için kullanabilirsiniz. Bu su hem tuzlu hem de nişastalı olduğu için sosu koyulaştırmaya yardımcı olacaktır. Makarnanızı süzmeden önce bir kepçe suyu ayırın ve ardından bu suyu sosunuza ekleyin.

10. Pişmiş makarnayı asla ama asla durulamayın!

Pişmiş makarnayı su altında durularsanız nişastayı akıtırsınız. Bu da sosun makarnaya yapışmasını engeller. Yani suya yağ atmakla aynı şeyi yapmış olursunuz. O yüzden pişmiş makarnayı suda durulamayın.

Kaynak: 1