Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

tarafından
26
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini)

Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler arasında C vitamini olarak bilinen askorbik asit de yer alır. Askorbik asit, faydaları ve etkileri sayesinde kişilerin daha sağlıklı bedene sahip olmasını kolaylaştırır.

Bu içeriğimizde askorbik asit hakkında merak edilenler, bilimsel kaynaklardan ilham alınarak detaylı şekilde incelendi. En değerli vitaminlerden biri olan askorbik asite dair öğrenmek istediklerinize, içeriğimizi okuyarak ulaşabilirsiniz.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Askorbik Asit Nedir?

Askorbik asit, günümüzde pek çok kişinin bildiği C vitamininin kimyasal ismidir. İnsan vücudu için öneme sahip olan değerli vitaminlerden biridir. Çeşitli biyokimyasal süreçlerde önemli rollere sahiptir. Meyve ve sebzelerde, doğal olarak bulunan bir yapısı vardır.

Askorbik asit, suda çözünebilen bir vitamindir. Bu vitamin türü insanlar tarafından üretilmediği için, beslenme yoluyla ya da takviyeyle alınır. Yapı bakımından çok güçlü bir antioksidan özellik taşır. Doğal kaynaklı maddelerden elde edildiği için insan sağlığına ve yaşamına katkısı oldukça fazladır.

Askorbik Asit Ne İşe Yarar?

 • Yara iyileşmesini destekleyebilir.
 • Kalp damar sağlığının korunmasına katkıda bulunabilir.
 • Göz sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.
 • Diyabet tedavisini destekleyebilir.
 • Anemi riskini azaltabilir.
 • Hava kirliliği etkilerini azaltabilir.
 • Cildin kolajen üretimine yardım eder.
 • İskorbüt hastalığını iyileştirmeye yardımcıdır.
 • Kemik sağlığını korur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yara İyileşmesini Destekleyebilir

Askorbik asit, ciltte oluşan yaraların iyileşme sürecine katkıda bulunur. Ciltteki kolajen üretimini hızlandırdığı için, oluşan cilt problemlerinin tedavisine yardım eder. Yaralı doku, yara izi, yanık ve çizilme gibi durumlarda askorbik asit faydalarını gösterebilir.

Kalp Damar Sağlığının Korunmasına Katkıda Bulunabilir

Askorbik asit çok güçlü bir antioksidan olduğu için, kalp ve damar sağlığının korunmasında etkilidir. C vitamini, serbest radikallerin neden olduğu damar hasarını azaltabilir özelliğine sahip olduğundan, kalp sağlığını koruyabilir.

Göz Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olabilir

Askorbik asit, antioksidan özelliği sayesinde göz sağlığını destekleyen bir vitamindir. Görme sorunlarının önüne geçilmesi için önemlidir. Katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarının oluşma riskini düşürür ve göz yapısını korumaya yardım edebilir.

Diyabet Tedavisini Destekleyebilir

Hücrelerin insüline olan duyarlılığını artırabilir özelliğe sahip olan askorbik asit sayesinde, diyabet tedavisi kolaylaşır. Böylece kan şekeri daha sağlıklı süreçte dengelenebilir. Diyabetin neden olduğu oksidatif stresin de azalmasına yardımcı bir vitamindir.

Anemi Riskini Azaltabilir

Askorbik asit, demirin emilimini artırma görevine sahiptir. Bu görevi anemi riskini azaltmaya yardım eder. Kansızlık sorunları ile mücadele ederken askorbik asite ihtiyaç duyulur. Özellikle de demir eksikliği anemisi olan kişilerin demir takviyelerini, askorbik asitle beraber alması daha sağlıklı sonuçlar verebilir.

Hava Kirliliği Etkilerini Azaltabilir

Hava kirliliğinin etkileri, kişilerde solunum yolu hastalıkları ile ortaya çıkar. Bu etkileri azaltmak için askorbik asite gerek duyulur. Sanayi şehirlerinde ve hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan kişiler için, akciğer ve solunum yolu rahatsızlıklarını önleme konusunda yardımcı bir vitamindir.

Cildin Kolajen Üretimine Yardım Eder

Yaşa bağlı olarak meydana gelen kolajen eksikliği ve azalması, askorbik asit ile yavaşlatılabilir. Cildin kolajen üretimine destek olan askorbik asit, cildin daha dinç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olabilir.

İskorbüt Hastalığını İyileştirmeye Yardımcıdır

C vitamininin aşırı derecede yetersizliğinden ötürü oluşan iskorbüt hastalığı, askorbik asit sayesinde tedavi edilebilir. Hastalığın ilerlemesini önleyebilme, etkilerini hafifletme özelliğine sahip bir vitamindir. Doktor kontrolünde alınan askorbik asit takviyesi sayesinde hastalığın etkileri en aza indirilebilir ve kişi daha sağlıklı hissedebilir.

Kemik Sağlığını Korur

Sağlıklı kemiklerin oluşumu ve korunması için askorbik asit karşılanmalıdır. Kemik sağlığının korunmasına yardımcı olan askorbik asit sayesinde kemik ağrıları hafifletilebilir, daha güçlü kemik yapısına sahip olunabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Askorbik asit, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Vücudu enfeksiyonlardan ve bakterilerden uzak tutmak için uyarır. Bağışıklık hücrelerinin fonksiyonlarını destekleme özelliğine sahiptir.

Birçok çalışma, C vitamini takviyelerinin bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini ve viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir. Özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi viral hastalıkların semptomlarını ve süresini azaltmada etkili olduğu bulunmuştur.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

askorbik asit

Askorbik Asit Nasıl Kullanılır?

Kullanım öncesi sağlık profesyoneline danışınız.

Suda çözünen doğal bir vitamin olan askorbik asit, bilinçli ve doktor kontrolünde kişiye özel şekilde kullanılmaktadır. Askorbik asit rutin beslenme düzeninde yer alan meyve ve sebzelerden alınabildiği gibi takviyelerden de karşılanabilir. Askorbik asit kullanımı hakkında merak ettiklerinize açıklık getirecek olursak, şu önerilerimiz dikkatinizi çekebilir.

Besinlerle Kullanımı

Askorbik asiti, besinler yardımıyla tüketebilirsiniz. Bunun için C vitamini içeriği yüksek olan meyve ve sebzeleri tercih edebilirsiniz. Doğal besinler sayesinde, günlük askorbik asit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Takviyelerle Kullanımı

Beslenme yoluyla askorbik asit ihtiyacınızı karşılayamadığınız durumlarda, takviye tüketebilirsiniz. Bunun için tablet, kapsül, toz veya sıvı formunda bulunan askorbik asit desteklerini doktora danışarak kullanabilirsiniz. Doktorunuz size en uygun formu belirleyip takviye desteği sunabilir.

Cilt Bakım Ürünlerinde Kullanımı

Cilt bakımına yardımcı olan askorbik asit, cilt bakım ürünlerinde yer alabilir. Anti-aging, aydınlatıcı ve cilt tonunu eşitleyici etkileri bulunan bu değerli asit, güvenilir ürünler sayesinde kullanılabilir. Kaliteli ve sağlıklı içeriğe sahip olan cilt bakım ürünlerinin içeriğini inceleyerek cildiniz için askorbik asit kullanmaya başlayabilirsiniz.

İntravenöz (Damar İçi) Kullanımı

Bazı sağlık sorunlarına bağlı olarak yeterli miktarda C vitamini alamayan kişiler için, damar yoluyla askorbik asit kullanımı başlatılabilir. Bu kullanıma doktor onay verir ve uygun dozda askorbik asit desteği uygulanır. Damar yoluyla kullanım, ciddi hastalıkların tedavisinde dikkat çeker.

askorbik asit nedir

Askorbik Asit Faydaları Nelerdir?

Askorbik asit, kişilerin daha sağlıklı yaşamasına ve sağlıklı bedene sahip olmasına yardımcı olan bir vitamindir. Bununla beraber askorbik asit faydaları şu şekilde sıralanabilir.

 • Yaraların iyileşmesini hızlandırır.
 • Bağışıklık sistemini korur.
 • Görme sağlığını güçlendirir.
 • Solunum yolları hastalıklarını önleyebilir.
 • Diyabetin etkilerini hafifletebilir.
 • Kansızlık riskini düşürebilir.
 • Cildin canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayabilir.
 • Kemiklerin güçlenmesini kolaylaştırır.
 • İskorbüt hastalığı için etkili olabilir.

Askorbik Asit Zararlı Mı?

Askorbik asit, vücut tarafından depo edilmeyen, suda çözünebilen ve fazlasının atılabildiği bir vitamin türüdür. Askorbik asit, yaş, kilo ve vücut ihtiyacına göre belirli dozlarda doktor kontrolünde kullanılabilir, bu aşamada zararlı değildir; ancak doz aşımında vücut, askorbik asiti bağırsak yoluyla atmaya çalışacağı için mide ve bağırsak problemlerine neden olabilir.

Askorbik asit fazlalığında; ishal, karın bölgesinde ağrı ve kramp, baş dönmesi, halsizlik gibi belirtiler oluşabilir. Bu belirtileri gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Askorbik Asit Nelerde Bulunur?

Askorbik asit meyve ve sebzelerde yüksek oranda bulunabilir. En fazla askorbik asit ( C vitamini ) içeren besinleri sizin için listeledik.

 • Portakal: 1 adet orta boy portakal yaklaşık olarak 70-90 mg C vitamini içerir.
 • Kırmızı Biber: 100 gram kırmızı biberde ortalama 140 mg C vitamini yer alır.
 • Çilek: 100 gramlık çilek porsiyonunda yaklaşık 60 mg askorbik asit yer alır.
 • Brokoli: 100 gram brokoli ortalama 90 mg C vitamini içermektedir.
 • Kuşburnu: 100 gram kuşburnu meyvesi, yaklaşık 600-1,250 mg C vitamini ( askorbik asit ) içerir.
 • Ananas: 100 gramlık bir ananas diliminde ortalama 20-50 mg C vitamini yer alır.
 • Ispanak: 100 gramlık ıspanak porsiyonu yaklaşık 20-30 mg C vitaminine sahiptir.
 • Domates: 100 gram domates yaklaşık olarak 15-20 mg C vitamini içerir.
 • Elma: Orta boy bir elma yaklaşık 8-10 mg C vitamini içermektedir.
 • Muz: Orta boy olgun bir muz, ortalama 8-10 mg C vitamini içerir.
Besin C Vitamini Miktarı (mg)
Portakal 70-90
Kırmızı Biber 140
Çilek 60
Brokoli 90
Kuşburnu 600-1,250
Ananas 20-50
Ispanak 20-30
Domates 15-20
Elma 8-10
Muz 8-10

Askorbik Asit Günlük İhtiyaç Referans Aralığı

Günlük askorbik asit ihtiyacı, kişinin yaşına ve genel sağlık durumuna göre belirlenmektedir. Beslenme ve takviye yoluyla alınabilen askorbik asit, gün içinde karşılanmalıdır. Kadın ve erkeklerin günlük askorbik asit ihtiyacı, şu değerlerle ifade edilebilir:

Bebekler ve Çocuklar

 • 0-6 ay: 40 mg
 • 7-12 ay: 50 mg
 • 1-3 yaş: 15 mg
 • 4-8 yaş: 25 mg
 • 9-13 yaş: 45 mg

Ergenlik Dönemi ve Yetişkinler

 • Erkekler (14 yaş ve üzeri): 90 mg
 • Kadınlar (14 yaş ve üzeri): 75 mg
 • 51 yaş ve üzeri erkekler: 90 mg
 • 51 yaş ve üzeri kadınlar: 75 mg

Gebelik ve Emzirme Dönemi

 • Gebelik dönemi: 85 mg
 • Emzirme dönemi: 120 mg
Yaş Grubu Askorbik Asit Miktarı (mg)
Bebekler ve Çocuklar
0-6 ay 40
7-12 ay 50
1-3 yaş 15
4-8 yaş 25
9-13 yaş 45
Ergenlik Dönemi ve Yetişkinler
Erkekler (14 yaş ve üzeri) 90
Kadınlar (14 yaş ve üzeri) 75
51 yaş ve üzeri erkekler 90
51 yaş ve üzeri kadınlar 75
Gebelik ve Emzirme Dönemi
Gebelik dönemi 85
Emzirme dönemi 120

Askorbik Asit Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Askorbik Asit Doğal mı?

Askorbik asit, sebze ve meyvelerde doğal olarak bulunur. Besinlerden alınamadığı durumlarda, takviye yoluyla alınmaktadır. İnsanların sağlığı için zorunlu olan doğal bir besin kaynağı olarak ifade edilmektedir.

Askorbik Asit En Çok Nerede Bulunur?

Askorbik asit en çok taze sebze ve meyvede yer alır. Doğada çok yaygın şekilde bulunur ve ulaşımı kolaydır. Limon, portakal, greyfurt, kivi, ananas, çilek ve frenk üzümü gibi meyvelerde askorbik asit bulunur.

Askorbik Asit Fazla Olursa Ne Olur?

C vitamini ( askorbik asit ) dengeli ve kontrollü şekilde tüketilmelidir. Çok fazla askorbik asit alımında, böbrek fonksiyonları zarar görebilir. Nadiren, böbreklerde taş oluşumuna neden olabilir. Fazla olması durumunda ağız kuruluğu, mide bulantısı, cilt üzerinde alerji belirtileri meydana gelebilir.

Askorbik Asit Ciltte Ne İşe Yarar?

Askorbik asidin cilde faydalarından söz etmek mümkündür. Ciltteki etkisi, oluşan hasarları önleme ve sağlıklı görünüm kazandırmadır. Antioksidan etkiye sahip olduğu için, serbest radikallerin neden olduğu cilt sorunlarını önlemeye yardım eder.

Askorbik Asit Nerelerde Kullanılır?

Askorbik asit, çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Kullanım alanları yaygın şekilde beslenme ve gıda takviye ürünlerinin üretilmesidir. Bunun dışında:

 • Fırıncılık ürünlerinde koruyucu madde olarak kullanılabilir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde antioksidanın gerektiği durumlarda kullanılır.
 • pH’ın kontrolünü sağlamak adına, asit düzenleyici olarak üretim aşamalarında kullanılmaktadır.
 • Pek çok gıdaya asidik tat vermek için tercih edilir.

Askorbik Asit Hangi Vitamindir?

Askorbik asit, C vitamini olarak bilinen değerli vitaminlerden biridir. C vitamini, askorbik asit adıyla da kaynaklarda yer alır.

Askorbik Asit İçilir Mi?

Askorbik asit suda çözünen bir vitamindir. Gün içinde yaşa ve cinsiyete bağlı olacak şekilde, uygun dozda alınır ve kullanım formuna göre içilebilir. Gıda takviyesi olarak suda çözünen bir C vitamini kullanıyorsanız, suyla beraber içebilirsiniz.

Ürün Etiketlerinde Askorbik Asit Nasıl Anlaşılır?

Ürün etiketlerinde askorbik asit incelemesi yaparken bazı terimlere dikkat edebilirsiniz. Askorbik asit, etiketlerde şu ifadelerle yer alır:

 • C Vitamini
 • L-Ascorbic Acid
 • Ascorbic Acid
 • Ascorbic Acid ( Vitamin C )

Askorbik Asit Eksikliğinde Ne Olur?

İnsan vücudunda C vitamini eksikliği olarak meydana gelir. Bu rahatsızlık ise kişilere çeşitli sorunlar yaşatabilir. C vitamini eksikliği, bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıkların yaşanmasına neden olabilir. İskorbüt, Skorbüt adıyla bilinen bu rahatsızlık saç, cilt, sinir ve bağışıklık hastalıklarını oluşturabilir.

askorbik asit ne işe yarar

C Vitamini En Yüksek 12 Süper Meyve

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Hangi Vitamin En Çok Hangi Besinde Var?

Mineral Nedir? Mineral İçeren Besinler, Görevleri

C Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır? Bu 7 Belirti Varsa Aman Dikkat!