Gazpacho (İspanyol) Çorbası Tarifi

tarafından
21
Gazpacho (İspanyol) Çorbası Tarifi
  1. Sebzeleri yıkayıp domates ve salatalığı soyun. Biberleri ikiye bölüp çekirdekli kısımlarını temizleyin. Soğan ve sarımsağı da soyup tüm malzemeyi irice parçalayın.

  2. Derince bir kaba aldığınız malzemelere, kenarlarını aldığınız kepekli ekmek içini, zeytinyağını, yarım limonun suyunu (orjinal tarifinde sirke kullanılmaktadır) bir tatlı kaşığı tuz, bir çay kaşığı toz şeker, bir çay kaşığı toz fesleğen (bir kaç taze fesleğen yaprağı) ve taze çekilmiş karabiberi ilave edip rondodan geçirin. Kıvam koyu ve rondonuz buz kırmaya uygunsa bu çekim aşamasında bir kaç küp buz ilave edebilirsiniz.

  3. Çorbayı hafif pütürlü bir dokusu olması için iri delikli bir kevgirden geçirip buzdolabında soğutun ( Bu soğuk çorbayı hava almayacak şekilde steril kavanozlara alıp üç dört gün dolapta saklayabilirsiniz )

  4. Servis aşamasında gaspachonuza buz ilave edip ince doğranmış salatalık ve maydanazla süsleyin ve dilerseniz kroton (kıtır ekmek) eşliğinde soğuk servis edin. Afiyet olsun!

  5. Not: Biraz acı, tatlı ve ekşi bir tat isterseniz bir kaç dilim çekirdeği alınmış soğutulmuş karpuz ve bir kaç damla acı biber sosu ilave edebilirsiniz.