Aspava Nedir? Ankara’nın Ünlü Aspava Kültürü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

tarafından
534
Aspava Nedir? Ankara’nın Ünlü Aspava Kültürü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aspava, son yıllarda en çok kullanılan kelimelerden biri oldu. Kullanımı bakımından oldukça popüler olsa da pek çok kişi kelimenin anlamını bilmiyor. Aspava aslında birçok kelimeden oluşan bir kısaltmayı ifade ediyor. Kısaltma olmasından dolayı açılımı bilinmiyor ve kullanımı zor bir hale geliyor. Bu nedenle, sizler için Aspava nedir, Aspava ne demek ve Aspava’nın açılımı nedir anlattık.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Ankara’da Köpeğinizle Girebileceğiniz 11 Dost Canlısı Mekan”

Aspava nedir?

Yemekler

Aspava, birçok lokanta ve restorana isim olarak verilen bir kısaltmadır. Bu kısaltmaya günümüzde özellikle kebap ve çeşitlerinin yapıldığı yerlerde rastlamak mümkündür. Aspava kelimesi restoranlarda isim olarak kullanılmadan çok önce Ümit Deniz’e ait olan bir romanda geçen bir kavram olarak ortaya çıktı.

Bu kelimeye günümüze gelene kadar farklı anlamlar yüklendi ve yemek yenilen mekanlara isim olarak verildi. Bu mekanlarda farklı yemek çeşitleri bulunmakta ve yemek çeşitlerine göre Aspava adının önüne farklı adlar da eklenmektedir. Bu mekanlar çoğunlukla 7/24 açık olur.

Aspava nedir öğrendiğimize göre açılımına bakalım.

Aspava’nın açılımı nedir?

Aspava nedir

Aspava kelimesi günümüzde pek çok restorana verilen bir isim olarak kullanılmaktadır. Bu restoranlarda genellikle döner, kebap, ızgara ve sulu yemekler servis edilmektedir. Yemek çeşitlerine göre Aspava adının önüne farklı adlar da eklenmektedir. Aspava kelimesinin açılımı ise; Allah Sağlık, Para, Afiyet Versin Amin şeklindedir.

Aspava’da ne yenir?

Aspava nedir

Aspava menüsü denildiğinde akla genellikle kebap veya döner gelir. Ancak bundan çok daha fazlası vardır. Genellikle en çok sipariş edilen yemek döner dürüm olmasına rağmen Aspava restoranlarda tüm kebap çeşitleri, pide ve lahmacun çeşitleri bulunur.

Menünün olmazsa olmazı genellikle üzerinde domates sosu olan patates tava, salata ve cacıktır. Bu restoranların en güzel yönlerinden biri de aperatiflerin ikram olarak sayılması ve sınırsız olmasıdır. Yemekler bittiğinde ise bu ikramlara ek olarak çay ve irmik helvası servis edilir.

Ankara’nın en iyi Aspavası hangisi?

Restoran

Ankara’nın en iyi Aspavası hangisi sorusunun tek bir cevabı yok. Çünkü her Aspava restoran, kendini özel kılan şeylere ve lezzetlere sahiptir. Ancak yine de Ankara’ya gidenlerin kesinlikle uğraması gereken birkaç Aspova restoran tavsiyesi verelim. Özçelik Aspava, Yıldız Aspava ve Meşhur Gülçimen Aspava, Ankara’da en çok tercih edilen Aspava restoranlar arasında yer alıyor.