Aşurenin kararmaması için 1 kaşık ekleyin! İşin özü aslında malzemesindeymiş… İşte tam ölçülü aşure tarifi

tarafından
1078
Aşurenin kararmaması için 1 kaşık ekleyin! İşin özü aslında malzemesindeymiş… İşte tam ölçülü aşure tarifi

Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biri: Aşure. Aşure yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları ise; kıvamı, şeker oranı bir de renginin kararmaması. Aşure renginin berrak olması için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar var. Aşure tenceresinin içine girecek malzemelerin sıralamasından tutun da, bakliyatların haşlanma sürelerine de kadar birçok şey önemli. Gelin, önce tam kıvamında, kararmayan aşurenin püf noktalarına bakalım, ardından ölçüsü şaşmayan aşure tarifine geçelim:

AŞURE RENGİNİN KARARMAMASI İÇİN PÜF NOKTALAR

İnternethaber’de yer alan bir haberde aşure renginin kararmaması için bazı püf noktalar paylaşıldı. Aşure renginin duru olması için dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

Aşurenin suyunun duru olması için bakliyatları ayrı ayrı ve soğuk suyla akşamdan ıslatın. Ertesi gün yine ayrı ayrı haşlayın. (Pişme süreleri farklı olduğu için ayrı haşlanmalı.) Sularını süzüldükten ve kabuklarını ayıkladıktan sonra tencereye ekleyebilirsiniz.

Aşurenin renginin beyaz olması için dikkat edeceğini bir diğer nokta, bakliyatların suyunu süzdükten sonra tencereye eklemeniz gerekiyor.

Haşlama sularının aşurede kullanılması yalnızca tatlının rengini bulanıklaştırmaz, aynı zamanda şişkinliğe de neden olur. Bakliyatları haşlarken içine bir adet kimyon çubuğu ya da bir bütün soğan koyabilirsiniz.

Aşurenin kararmaması için incir ve ceviz gibi malzemeleri yalnızca süslemede tercih etmelisiniz. Süslerken de aşurenin soğumuş olmasına dikkat etmelisiniz. İnciri illa ki aşurenin içinde seviyorsanız ayrı bir kapta haşlayın ve doğradıktan sonra kâselerin dibine paylaştırıp üzerine sıcak aşureyi dökmelisiniz.

Aşurenin rengi, içerisinde kullanılan malzemelere göre değişiklik gösterebilir. Özellikle fındık, ceviz gibi kuru yemişler, bakliyatlarla birlikte pişirildiğinde aşurenin kararmasına yol açar. Bu yüzden kuru yemişleri aşureyi süsleme aşamasında ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde kuru meyveleri de aşurenin pişmesine yakın ekleyerek berrak kalmasını sağlayabilirsiniz.

1 KAŞIK KARBONAT EKLEYİN

Aşureyi karartan meyvelerden biri incirdir. Eğer süt ile ıslatırsanız bu sorun ortadan kalkacaktır. Aşurenin kararmaması için suyun içme suyu olmasına özen gösterin. Ayrıca suyuna 1 çay kaşığı karbonat ilave ederek de aşure renginin berrak olmasını sağlayabilirsiniz.

Aşurenin kararmaması için 1 kaşık ekleyin! İşin özü aslında malzemesindeymiş… İşte tam ölçülü aşure tarifi

AŞURENİN KIVAMINI TUTTURABİLMEK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Aşure malzemelerinin (kuru fasulye, nohut, buğday vs.) 8 saat önceden soğuk suda bekletilmesi gerekir. Bekleme işleminin ardından haşlayabilirsiniz.

Haşlarken dikkat edilmesi gereken nokta, aşure malzemelerini yumuşacık olana kadar haşlamanıza gerek yok, azıcık yumuşaması yeterli olacaktır.

Aşure yaparken tencereye ilk girmesi gereken malzemeler ise buğday ve su olmalı.

Bir diğer nokta ise aşure yapımında kullanacağınız suyun miktarı. Suyu fazla olutsa buğdaylar şişmez ve aşureniz sulu olur. Az koyarsanız da katı kıvamlı olur.

2 su bardağı haşlanmış buğdaya, 3,5 su bardağı su ekleyebilirsiniz. Diğer bakliyat malzemelerin oranına göre su ilavesi yapabilirsiniz.

Aşure kıvamını istediğiniz gibi tutturmak istiyorsanız şekeri ilk aşamalarda eklememeniz gerekir. Şayet eklerseniz şekeriniz karamelize olur aşurenin dibinin tutmasına yol açabilir. Bu yüzden son aşamalara doğru eklemeniz daha doğru olacaktır.

KARARMAYAN TAM KIVAMINDA AŞURE TARİFİ

YouTube ve instagramda ‘Hayalimdeki Yemekler’ kullanıcı adıyla yemek paylaşımları yapan Safiye Aras’ın kararmayan, tam kıvamında aşure tarifini derledik.

Gerekli malzemeler:

 • 1,5 su bardağı aşurelik buğday
 • 1,5 su bardağı haşlanmış kuru fasulye(ben bu defa kullanmadım)
 • 1,5 su bardağı haşlanmış nohut
 • Yarım cay bardağı pirinç
 • İsteğe göre 200 gr kuru incir
 • 1 kâse kuru kayısı ( 300 GR )
 • 1,5 su bardağı fındık
 • 1,5 su bardağı sarı kuru üzüm
 • 1,5 su bardağı kuru badem
 • 1 adet elma
 • 1 adet portakal kabuğu rendesi
 • 5 su bardağı toz şeker
 • 1 fiske tuz
 • Bol su

Üzerini süslemek için;

 • 1 kâse ceviz içi
 • 1 kâse kuş üzümü
 • 2 tane nar
 • Hindistan cevizi
 • Tarçın (isteğe göre kuru incir, fındık ve kuru kayısı da olabilir)

Hazırlanışı:

Aşure için kuru fasulyeyi, nohutu ve buğdayı bir gece önceden suda bekletin.

Aşure için en geç kaynamaya başlayanı ilk önce kaynatmaya başlayın. Önce nohutu ve kuru fasulyeyi ayrı kaplarda haşlayın. Haşlanma payı bırakmayı unutmayın, daha sonra diğer malzemelerle de iyice kaynaması gerekiyor. Ardından suyunu süzün.

Bademleri bir tencereye koyun ve üstünü geçecek kadar su ekleyin. Bir iki taşım kaynatıp ocaktan alın. Kabuklarını soyun ve yıkayıp süzün.

Kuru inciri küp küp kesip ılık suda 20 dakika bekletin. Çok ezmeden duru suyla yıkayıp suyunu süzün.

Sarı üzümleri 20 dakika ılık suda bekletin ve yıkayın.

Portakalı yıkayıp kabuklarını rendeleyin.

Büyük bir tencereye iyice yıkamış olduğunuz aşurelik buğdayı alın. Üzerini 4 parmak geçecek kadar sıcak su koyup buğdayı haşlayın.

Haşlanan buğdayın üstüne önceden haşladığınız kuru fasulye ve nohutu ekleyin. Onlarla beraber fındık ve bademi de ekleyip üzerini geçecek kadar da sıcak su ekleyin. Kısık ateşte haşlayın arada karıştırmayı da unutmayın.

Sarı üzümleri aşureye ilave edin ve ihtiyaca göre üzerine biraz daha su ekleyip karıştırın.

Bir fiske tuzu, toz şekeri ve portakal kabuğu rendesini de ekleyin. Biraz daha karıştırarak kaynatmaya devam edin.

Kayısıları da küp küp doğrayıp yıkayın. Aşureye ilave edip kaynatın. Her malzeme eklediğinizde aşurenin suyu azsa biraz daha sıcak su eklemeyi unutmayın.

Elmaları soyup yıkayın. İçini çıkarıp küp küp kesin ve tencereye ilave edip karıştırın.

Son olarak inciri de ayrı bir tencerede biraz haşlayıp yıkayın. Aşureye ilave edip karıştırın. İhtiyaca göre biraz daha sıcak su ekleyin. 2 dakika kadar yani incirler dağılmadan kısık ateşte pişirip ocaktan alın.

Aşureyi kâselere paylaştırabilirsiniz. Aşureniz ılık veya soğuduktan sonra üstüne ceviz, tarçın, nar, kuru incir, kayısı ve kuş üzümüyle süsleyip servis yapabilirsiniz. Afiyet Olsun.

Aşurenin kararmaması için 1 kaşık ekleyin! İşin özü aslında malzemesindeymiş… İşte tam ölçülü aşure tarifi