Boğaz ağrısını şıp diye kesiyor! Doğal malzemelerle sadece 10 dakikada hazır…

tarafından
126
Boğaz ağrısını şıp diye kesiyor! Doğal malzemelerle sadece 10 dakikada hazır…

Soğuk ya da birden bire ısınıp soğuyan havalarda en çok boğaz ağrısı yaşamaya başlarız. Boğaz ağrısının akabinde yatak döşek olacak kadar hastalanabiliriz. Fakat eğer önlem alırsak, tüm bu dertler ortadan kalkar, hastalanma ihtimalimizi tersine çevirebiliriz. Bu önlemlerden en önemlisi şüphesiz boğaz pastili kullanımı…

Pastiller, boğazı acıyan çocuğunuza, soğuk algınlığı yaşayan eşinize ya da kendinize ilaç olacak bir formül. Çoluk çocuk demeden herkesin güvenle kullanabileceği pastiller, eczaneden de alınabileceği gibi evde de katkısız bir şekilde yapılabiliyor. Evde pastil yapımı ise son derece basit aşamalardan oluşuyor.

Fakat kronik rahatsızlığı olan ve düzenli ilaç kullananların doktora danışmadan bu karışımı tüketmemesini öneririz.

İçerisinde birçok malzeme bulunabilecek ev yapımı pastil çeşitleri, hem güvenli hem de tamamen doğal oluyor. Lezzetini de kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Çünkü içerisine koyacağınız malzemeler tamamen size kalmış. Yani limonlu, zencefilli, hurmalı, ballı, pekmez, elma suyu gibi birçok seçenek arasından dilediğiniz aromayı tercih edebilirsiniz. Boğaz pastili evde nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, size biraz da bu detaylardan bahsedelim.

EVDE PASTİL YAPIMI KOLAY MI?

Mutfakla uğraşmayı seviyorsanız, bir de sağlıklı beslenme konusuna ilginiz varsa evde pastil yapımı bir hayli kolay. Üstelik içine dilediğiniz besleyici ürünü koyarak şifa kazanabiliyorsunuz. Tarifin detaylarını bilirseniz, bu doğal formülü yapabilir, boğaz ağrısına son verebilirsiniz.

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı öncesinde bizi bayağı rahatsız eden bir durumdur. Pastille boğazı rahatlatmaksa çok kolay. Evde zencefilli pastil yapımı ya da evde ballı pastil yapımı… Ne derseniz deyin, içinde ne olmasını isterseniz isteyin, hatta birçok besleyici doğal ürünü aynı anda ekleyin ve harika pastilinizi kullanmaya başlayın.

Ev yapımı pastil, içeriği sebebiyle doğal ve yapımı kolay bir üründür. Boğaz ağrılarını şıp diye keser, soğuk algınlığını kısa sürede iyi eder. Eczanelerde satılan tatlandırıcılı ve koruyuculu pastiller yerine kendi kendimize evde yaptığımız pastil çeşitleri çok daha güvenlidir.

BOĞAZ PASTİLİ EVDE NASIL YAPILIR?

Çocuğunuza şeker ve tatlandırıcı içerikli besinler vermiyorsanız, sağlıklı beslenmesine özen gösteriyorsanız ancak boğazı ağrıdığında pastile ihtiyaç duyuyorsanız doğal bir seçeneğe ihtiyacınız var. Böyle durumlarda ona bir kaşık bal vererek sağlıklı kalmasını destekleyebileceğiniz gibi, evde pastil yapımı konusuna da dikkat edebilirsiniz. Böylece katkı maddeleri içeren, fabrikasyon pastilleri kullanmamış olursunuz.

Özellikle çocuklarınız için boğaz ağrısını geçirecek ve aynı zamanda doğallığından emin olduğunuz bir formül arıyorsanız, pastil yapımı iyi bir seçenek olacaktır. Aksi takdirde eczanede satılan pastillere yönelmeniz gerekebilir. Ancak buna hiç gerek yok. İşte bu yüzden belki de ballı zencefilli pastil tarifi ilaç gibi gelebilir.

İstediğiniz sağlıklı ve iyileştirici malzemeleri hazırlayıp bir tencerede kaynatarak ve ardından donmasını sağlayarak sağlıklı pastiller elde edebilirsiniz. Evde boğaz pastili yapımı için hangi malzemeleri kullanmanız gerektiğini bilirseniz veya kendi malzeme listenizi oluşturursanız

EVDE ZENCEFİLLİ PASTİL YAPIMI İÇİN MALZEMELER

Pastil yapımı için sahip olmanız gereken malzemeler isteğinize göre değişebileceği gibi, verdiğimiz tarife göre de uygulayabilirsiniz. Burada amaç boğazımızı rahatlatmak, doğal ve sağlıklı bir içerik tarafından bunu sağlamak. O halde önce malzemelerimizi sayalım.

Ev yapımı pastil için isteğe göre farklılaştırabileceğiniz malzemeler şöyle:

  • 4 adet limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
  • 1 tatlı kaşığı zencefil
  • Yarım çay kaşığı tarçın
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • 1,5 yemek kaşığı nişasta
  • 2 yemek kaşığı bal veya tatlandırmak için pekmez, elma suyu, agave şurubu gibi malzemeler

Malzemelerinizi hazırladıysanız tarifimize geçelim.

BALLI ZENCEFİLLİ PASTİL TARİFİ

Boğazınızı rahatlatacak, iyileştirip zımba gibi olmanızı sağlayacak pastilinizi kendiniz hazırlamak istiyorsanız, işte size mükemmel tarif! Yukarıdaki malzemeleri kullanarak sağlıklı pastilinizi çok kısa sürede hazır edebilir, soğuk havalarda kullanabilirsiniz.

Öncelikle küçük bir tencere alıyoruz. İçerisine limon suyumuzu ve diğer malzemelerimizi ekleyip karıştırıyoruz.

Malzemelerimizi iyice karıştırdıktan sonra tenceremizi ocağa alıyoruz. Yaklaşık 15-20 dakika boyunca pişirip kaynamaya başladığında ocaktan alıyoruz.

Karışımımızı bir süre bekletip soğumasını sağlıyoruz. Soğuduktan sonra ister bir kaşığın ucuyla, isterseniz bir sıkma torbası yardımıyla düz bir zeminde ve yağlı kağıt üzerine düğme boyutunda bırakıyoruz. Daha fazla soğumasını sağlıyoruz.

Soğudukça sertleşip donan ev yapımı pastil tanelerinizi istediğiniz zamanlarda tüketebilirsiniz. Evde boğaz pastili yapmak işte bu kadar kolay…

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: